Ako ošetriť napadnuté kivi

Ako ošetriť napadnuté kivi

Na listoch kivi som našla biele, akoby chĺpkaté útvary. Je to asi nejaký škodca. Keď som to stlačila, tak vytekala tmavá tekutina. Prosím o identifikáciu a radu, ako to zlikvidovať. (Marta K., Malinovo)

Na listoch aktinídie (kivi) sa objavil niektorý druh červca (Coccoide). Známych je okolo 5 000 druhov, u nás sa ich vyskytuje približne 200. Červce sú veľmi drobný hmyz (1 až 10 mm), sú teplomilné, väčšinou sa vyskytujú v tropických a subtropických oblastiach. U nás sa objavujú v skleníkoch, na izbových rastlinách a rastlinách letnených vonku v záhrade. Do roka majú obvykle 1 generáciu, ale samičky nakladú aj niekoľko tisícok vajíčok. Prezimujú ako vajíčka, larvy alebo dospelé jedince na rastlinách v pazuchách listov.

Červce (napríklad azalkový, bukový, brezový, citrónovníkový, český, jaseňový, javorový, klenový, pŕhľavový) si všeobecne vyberajú a napádajú oslabené rastliny rôznych druhov. Škodia cicaním (len samičky a larvy, samčeky majú pôst) rastlinných štiav, rastlinu zaťažujú jedovatými látkami, ktoré vylučujú do rastliny svojimi slinami, na povrchu rastliny zanechávajú sladké výlučky – medovicu, na ktorej sa množia huby čerňovky. Poškodenie rastliny sa prejaví zmenou farby, predčasným opadávaním listov, deformáciami, poruchami kvitnutia, rastlina môže časom zahynúť. Zbaviť sa červcov je pomerne ťažké, pretože povrch tela dospelých jedincov (vtedy ich obvykle na rastline objavíme) si chránia bielymi voskovými výlučkami – vláknami, ktoré na prvý pohľad pripomínajú chumáčiky vaty. Z chemických prípravkov možno použiť Dursban 480EC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20SP. Prípravky treba striedať a ošetrenie opakovať minimálne 2- až 3-krát, aby boli zasiahnuté všetky vývojové štádiá škodcu.

Škodcu možno ničiť aj mechanicky (častým umývaním listov mäkkou špongiou namočenou vo vlažnej vode so saponátom), to však v prípade vonku pestovanej veľkej aktinídie nepripadá do úvahy.
Aj použitie biologickej ochrany parazitickými osičkami (Citripar, Leptopar) a dravými lienkami (Cryptobug) je účinné len v interiéri – zimné záhrady, skleníky. Pri menšom výskyte môžete škodcu postupne ničiť tyčinkou s vatičkou namočenou v liehu. Samozrejme, ak objavíte škodcu na rastline pestovanej v nádobe, ihneď ju preventívne izolujte od ostatných zdravých rastlín.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

  1. Talpas says:

    Sekerou

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.