Septóriová škvrnitosť rajčiakov
Zdroj: istock.com

Septóriová škvrnitosť rajčiakov: Ako ju rozoznať a liečiť?

Septóriová škvrnitosť rajčiakov spôsobuje vážne straty na úrode rajčiakov. Patrí k najničivejším chorobám tejto chutnej zeleniny. Osobitný problém predstavuje v oblastiach náchylných na dlhšie obdobia vlhka. Ako identifikovať príznaky tohto plesňového ochorenia? Čo je dobré použiť na prevenciu, kontrolu a minimalizáciu infekcie?

Septóriová škvrnitosť (Septoria lycopersici) sa podobne ako skorá pleseň prejavuje škvrnami na listoch. Pre začiatočníka je problém rozlíšiť tieto dva druhy ochorení. Kým skorá pleseň zvyčajne nepoškodí veľké množstvo rajčiakov a objavuje sa len v jednom období rastu, septóriová škvrnitosť  môže udrieť v ktorejkoľvek fáze vývoja rajčiakov – nevyhýba sa malým sadeniciam, ale ani veľkým dospelým rastlinám.

Príznaky septóriovej škvrnitosti rajčiakov

Prvým znakom infikovania touto plesňou sú malé škvrny na spodných listoch rajčiaka. Najskôr sa objavujú v podobe mnohých malých, vodou nasiaknutých škvŕn, ktoré majú priemer asi 2 až 3 milimetre. Tieto škvrny majú tmavohnedý okraj a sivý (alebo akoby spálený) stred. Postupne sa zlučujú do väčších škvŕn.

Zrelé lézie majú v strede veľa tmavohnedých štruktúr, vyzerajú ako škvrny posypané čiernym korením. Sú to voľným okom viditeľné pyknídie – plodnice húb, ktoré vytvárajú spóry. Silne infikované listy pred vyschnutím a opadnutím žltnú.

Ako rozoznať septóriovú škvrnitosť od skorej plesne

Okrem toho, že skorá pleseň napadne rajčiaky zvyčajne začiatkom sezóny, existujú dva kľúčové spôsoby ako zistiť, či je infekcia spôsobená plesňou Septoria lycopersici alebo nie.

Plesňové lézie skorej plesne nemajú viditeľné pyknídie, takže ak uvidíte čierne škvrny, je pravdepodobné, že vaše rastliny paradajok sú infikované Septoriou.

V léziách spôsobených Septoriou chýba klasický terč, ktorý sa nachádza v léziách skorej plesne.

Ako sa šíri septóriová škvrnitosť rajčiakov?

Ideálna teplota na vylučovanie početných spór je od 15 do 27 ° C. Aj to je dôvod, prečo sa táto pleseň tak ľahko a dobre šíri. Častým spôsobom šírenia týchto spór je striekajúca voda, ale môžeme ich šíriť aj prostredníctvom náradia, dokonca aj na rukách a oblečení. K šíreniu choroby prispieva aj hmyz, najmä chrobáky. Pri vlhkých priaznivých podmienkach môžu byť rastliny už do dvoch týždňov kompletne infikované.

Spóry sú schopné vyklíčiť do 48 hodín, listové škvrny sa objavujú už za 5 dní a ďalšie pyknídie do 7 až 10 dní. Huba produkuje množstvo spór, a to v priebehu 10 až 13 dní.

Spóry však nemôžu infikovať rastliny, pokiaľ nie je prostredie vlhké, takže infekcie sú pravdepodobnejšie v daždivých dňoch alebo v oblastiach s dlhotrvajúcou rosou.

Nepoškodzujú len rajčiaky

Na infekciu týmto patogénom je citlivé množstvo rastlín z čeľade hluchavkovité, slúžia ako potenciálni hostitelia. Na nich je patogén schopný produkovať ešte viac spór, ktoré môžu infikovať rastliny rajčiakov. K potenciálnym hostiteľom patria zemiaky a baklažán, burina, skorocel, žihľava.

Na to, aby pôvodca septóriovej škvrnitosti prezimoval, potrebuje rastlinné zvyšky.

Septóriová škvrnitosť rajčiakov
Zdroj: istock.com

Ochrana pred septóriovou škvrnitosťovu rajčiakov

Existuje mnoho postupov, ktorými môžeme potlačiť výskyt a rozsah tohto ochorenia. Väčšina z nich spočíva v zbavení sa pôvodných zdrojov spór.

Odstráňte choré listy

Ak infekciu zachytíte ešte v jej začiatkoch, rozšíreniu zabránite odstránením infikovaných spodných listov a ich spálením alebo zničením. Nedávajte ich do kompostu!

Odstráňte náchylné buriny

Venujte pozornosť, aby v blízkosti rajčiakov neboli žiadne buriny a rastliny, ktoré slúžia ako potenciálny hostiteľ infekcie.

Mulč okolo základne rastlín

Mulčovanie rastlín znižuje pravdepodobnosť šírenia spór z pôdy, ktorá môže obsahovať zmes spór a zvyškov rastlín. Pred pridaním mulča počkajte, kým sa pôda zahreje na 21 ° C.

Nepolievajte zhora ani vodnými tryskami zospodu – Oba tieto spôsoby zavlažovania zvyšujú pravdepodobnosť infekcie. Aby ste sa vyhli problému, rajčiaky zalievajte skoro ráno ku koreňu tak, aby pôda bola vlhká, ale nie premočená.

Podporujte dobré prúdenie vzduchu

Dobré prúdenie vzduchu zníži pravdepodobnosť klíčenia všetkých prítomných spór. Dobrou fintou je aj odstránenie najspodnejších listov – takto máte istotu, že listy rajčiaka nezostanú vlhké. Telo rastliny pripevnite k zvislej opore.

Na konci sezóny odstráňte rastliny

Ak pestujete rajčiaky v záhrade, na konci sezóny ich zlikvidujte. Ak pestujete rastliny v nádobách, mali by ste všetky kvetináče pred ďalším použitím sterilizovať.

Striedajte plodiny

Tam, kde ste minulý rok pestovali rajčiaky, teraz zasaďte iné rastliny. Plodiny je potrebné striedať, pretože v pôde môže pretrvávať veľa choroboplodných zárodkov. Ak ste bojovali so septóriovou škvrnitosťou, počkajte dva až tri roky, kým na danom mieste opäť vypestujete akúkoľvek rastlinu.

Dezinfikujte aj oporu

Táto huba môže v teplejších klimatických podmienkach prežiť zimu aj na opore, takže pokiaľ ju budete opakovane používať, dezinfikujte. Stačí nastriekať 70 percentným liehom.

Na postihnuté rastliny použite fungicídy

Ak sú vaše rajčiaky vážne postihnuté, môžete použiť fungicídy. Síce neliečia infikované listy, ale môžu zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcie. Fungujú bežné rajčiakové fungicídy, ktoré zoženiete v záhradníckych predajniach a e-shopoch.

Existujú aj organické prípravky na báze medi a síry. Listy po zásahu pravidelne kontrolujte, či na nich nie sú viditeľné škvrny. Takto budete vedieť, či fungicíd účinkuje. Huby si často vytvárajú rezistenciu a niekedy je potrebné prejsť na inú triedu prípravkov.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje