Akú zeleninu je možné sadiť ešte v júli? Čo zasadiť po zbere úrody?

12.07.2018
12.07.2018 (5) (0)
Akú zeleninu je možné sadiť ešte v júli? Čo zasadiť po zbere úrody?

Júl je čas zberu viacerých druhov zeleniny. Znamená to, že sa nám postupne uvoľňuje miesto. Čo vysadiť na tento už raz použitý priestor? Aké druhy zeleniny vám prinesú úrodu ešte počas leta, či začiatkom jesene?

Karfiol, brokolica, kel, kapusta, reďkovka

„V zeleninovej záhrade po pozberaných predplodinách môžeme sadiť napríklad karfiol, brokolicu, kaleráb a kel kučeravý. Aktuálna je aj výsadba priesad póru. Môžeme siať aj hrášok, hlávkový šalát, čínsku kapustu, endíviu, valeriánku, reďkev na jesenný zber a na konci júla aj špenát,“ odporúča odborníčka Magdaléna Valšíková-Frey (ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana).

Akú zeleninu je možné sadiť v júli

Čo siať?

Siať môžete aj semená hlávkového šalátu, červenej repy, reďkovky a kelu kučeravého – optimálne do skleníka alebo fóliovníka, čím sa urýchli ich rast. Priesady potom vysaďte von. Dá sa siať aj mrkva, ale vyberte si odrody, ktorých korene sa vyvinú ešte do príchodu zimy. Jednoduchšie je sadiť priesady. Júl je vhodný čas na sadenie priesad hlávkového, ľadového šalátu, neskorých kalerábov, fenikla bolonského, kelu kučeravého a karfiolu.

Ako pestovať čínsku kapustu?

Vo všeobecnosti platí, že sa dá pestovať všade tam, kde sa darí hlávkovému šalátu. Je menej náročná na teplo a môže sa pestovať aj vo vyšších polohách. Ak by ste ju sadili skoro na jar, vybehla by do kvetu. Ideálny termín na výsev tejto kapusty je od 15. júla do 25. júla. Dbajte na to, aby vzdialenosť riadkov bola 40 centimetrov a po vzídení treba rastliny preriediť na 30-centimetrovú vzdialenosť v riadkoch.

Akú zeleninu je možné sadiť v júli

Zimná reďkovka

Správne sa nazýva reďkev zimná a má jednu zaujímavú výhodu. Môžete ju siať v dvoj- až štvortýždňových intervaloch – tak budete mať stále dostatok obľúbenej zeleniny prakticky až do začiatku jesene. Vysievať ju môžete až do polovice augusta. „Po vzídení, keď rastliny vytvoria druhý pravý list, ich vyjednotíme na vzdialenosť desať až pätnásť centimetrov. Primeraným zavlažovaním sa urýchli vzchádzanie a tým sa obmedzí aj výskyt a poškodenie porastu skočkami a blyskáčikom. Títo škodcovia môžu najmä v lete porast ohroziť a preto sa odporúča porast prikryť bielou netkanou textíliou,“ odporúča profesorka.

Akú zeleninu je možné sadiť v júli

Červená šalátová hlávková čakanka

Zdravou zeleninou, ktorá má špeciálnu chuť a skvele sa hodí do šalátov je červená hlávková čakanka. Je známa najmä z talianskej a francúzskej kuchyne. Okrem toho, že je delikátna, je aj veľmi zdravá – dokonca liečivá. Obsahuje vitamíny C, K a karotén, z minerálnych látok najmä vápnik, železo, magnézium a fosfor. Horčiny, ktoré sú v nej pomáhajú pri tráviacich a vylučovacích ťažkostiach. Priesady sadíme v júli do sponu 25 x 30 centimetrov. Pôda by mala byť bohatá na živiny. Listy sú horké, červené s bielymi žilkami a nielen že vyzerajú skvele ako ozdoba šalátov, ale sú aj šťavnaté a chutné.

Akú zeleninu je možné sadiť v júli

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama