Pestrá úžitková záhrada
Galéria (8) Zdroj: iStock

Ako môžete odlákať škodcov spoločnou výsadbou vhodne zvolených rastlín

Viete o tom, že existuje jednoduchý spôsob, ako obmedziť škodcov, podporiť rast plodín a dokonca pomôcť voľne žijúcim živočíchom? To všetko závisí od rastlín, ktoré spolu, respektíve vo vzájomnej blízkosti, vysadíte. Aké pravidlá dodržať, aby všetko fungovalo tak, ako má?

Galéria

Vratič obyčajný
Sadenice paradajok
Pestrá záhrada
Pestrá úžitková záhrada
Pestrá záhrada
Pestrá úžitková záhrada
Cesnak

Spoločná výsadba je, keď vedľa seba pestujeme dve a viac rastlín, ktoré sa navzájom pozitívne ovplyvňujú a pomáhajú si v raste a v zdraví. I keď to znie zložito, stačí sa naučiť niekoľko základných princípov. V podstate zahŕňa pestovanie kvetov v blízkosti plodín, aby prilákali opeľujúci hmyz, alebo pestovanie dvoch druhov zeleniny vedľa seba, ktorými odpudíte škodcov.

Spoločná výsadba na odlákanie škodcov

Voška broskyňová – táto zelená voška dokáže kolonizovať viac ako 400 rôznych rastlín a je odolná voči viac ako 70 pesticídom. Je obzvlášť deštruktívna, pretože prenáša vyše 100 rôznych rastlinných vírusov, ktoré môžu vážne poškodiť úrodu. Našťastie existuje jedna zelenina, ktorú jednoducho voška neznesie: cesnak. Pomoc získame jednoducho. K plodinám, ktoré sú najviac náchylné na útok vošky broskyňovej (zemiaky, šaláty), vysadíme riadky cesnaku. Budú slúžiť ako štipľaví bodyguardi.

Cesnak
Zdroj: iStock

Paradajky a bazalka: najlepší kamaráti v kuchyni, aj v záhrade

Paradajky a bazalka nie sú len prirodzenými spoločníkmi v kuchyni, ale sú najlepšími priateľmi aj v záhrade. Bazalka totiž odpudzuje hmyz, ako sú strapky a molice.

Sadenice paradajok
Zdroj: iStock

Kapucínka je skvelý spoločník pre kapustovú zeleninu

Niekoľko druhov hmyzu, najmä húsenice, ktoré poškodzujú kapustovú zeleninu, obľubujú horčičný olej, ktorý produkuje kapucínka. Takže má zmysel pestovať kapucínku v ​​blízkosti kelu, kapusty a brokolice, pretože priláka škodcov na seba a nebudú poškodzovať úrodu. Navyše kapucínka je veľmi dekoratívna rastlina, ktorá oživí vašu zeleninovú záhradu.

Sila kvetov

Existuje mnoho ďalších kvetov, ktoré sa oplatí zahrnúť do zeleninovej záhrady. Ktoré? Akékoľvek
kvety bohaté na nektár prilákajú do záhrady opeľovače a pomôžu tak zvýšiť opeľovanie kvitnúcich
plodín – paradajky, fazuľa a tekvica. Skúste k nim vysadiť kvety, ako je napríklad Limnanthes douglasii, agerát a cínia. Ďalším kvetom, ktorý sa oplatí v záhrade vysadiť, je nechtík. Samozrejme, kvety majú aj iné výhody ako len prilákanie opeľovačov.

Pestrá záhrada
Zdroj: iStock

Vratič obyčajný

Je jedným z najúčinnejších kvetov a skutočným lákadlom pre lienky, dravé osy a drobné pirátske ploštice, ktoré požierajú škodcov plodín. Zároveň odpudzuje mnoho bežných nepriateľov záhradných rastlín. Vratič je trvalka a kvôli invazívnosti sa najlepšie pestuje v nádobe.

Vratič obyčajný
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: growveg.co.uk
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.