Ako si vypestovať sladké zemiaky – bataty

Zdroj: istock.com

Nie je to tak dávno, čo sa do našich kuchýň dostali sladké zemiaky – bataty. Napriek názvu prinášajú veľa výhod pre zdravie, vlákninu, množstvo betakaroténu a rýchlo zasýtia. Pozitívne je, že si ich môžete vypestovať aj vo vlastnej záhrade a nie je to vôbec náročné.

Sladké zemiaky (Ipomoea batatas) potrebujú štyri mesiace tepla, aby sa ich hľuzy mohli plne vyvinúť, preto sa ľahšie pestujú na juhu Slovenska a v teplých oblastiach. V chladnejšom prostredí ich rast urýchli prikrytie pôdy čiernou fóliou alebo netkanou textíliou. Keďže sú schopné zakoreniť kdekoľvek, kde sa koreň dotkne zeme, dosahujú vysokú úrodnosť. Existujú aj odrody pre menšie záhradky – výsledkom sú, samozrejme, menšie hľuzy. Hľuzy klasických sladkých zemiakov dosahujú veľkosť 10 až 15 centimetrov.

Aké podmienky obľubujú?

Batatom vyhovuje mierne kyslá pôda s pH 5 až 6,5, slnečná poloha alebo čiastočný polotieň, dostatok svetla je však nevyhnutnosťou pre ich zdravý rast a úrodnosť. Potrebujú rovnomerne vlhkú pôdu, polievať ich stačí raz týždenne. Posledné tri až štyri týždne pred zberom už nepolievajte, aby zrelé hľuzy nepukali. Nemali by ste ich vysádzať von, kým nie je teplota pôdy aspoň 15 a teplota vzduchu aspoň 18 stupňov Celzia.

Zdroj: istock.com

Z čoho a ako ich pestovať?

Vypestujete ich z priesad vyrastených z odrezkov, ktoré zasadíte do pôdy. Dajú sa rozmnožovať aj rozdelením hľuzy na kúsky, každá zasadená časť by mala obsahovať aspoň jedno „očko“. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú a teplú. V priebehu niekoľkých dní sa vyvinú malé korene. Približne o šesť týždňov môžete rastlinky sadiť.

Zdroj: istock.com

Rozstup medzi jednotlivými rastlinami by mal byť 30 až 45 centimetrov a riadky by mali byť od seba aspoň 10 centimetrov, aby mali hľuzy priestor na svoj rast. Pred výsadbou môžete do riadkov pridať kompost, ale žiadne ďalšie hnojenie nie je potrebné. Navyše, ak majú sladké zemiaky priveľa živín majú tendenciu tvoriť len listy, nie hľuzy.

Kvitnú 3 až 4 mesiace od vysadenia. Okrem úžitku majú aj estetickú hodnotu, zaujímavé sú nielen vďaka dekoratívnym vyrezávaným listom, ale počas kvitnutia aj peknými kvetmi, ktoré môžu byť biele, svetlo- alebo tmavofialové.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZdroj: istock.com

Kedy ich treba vykopať?

Hľuzy sú pripravené na zber do 4 mesiacov od zasadenia. Možno neviete, že jedlé sú aj listy. Pri ich zbere myslite na to, aby zostalo dostatok listov na rast hľuzy. Majú veľa železa, dajú sa použiť ako šalát, v niektorých krajinách sa dávajú aj zvieratám ako krmivo.

Hľuzy vykopte, keď začnú žltnúť listy. V prípade, že listy zasiahol prvý mráz, hľuzy sú ešte v poriadku, ale je načase ich vykopať. Rovnako netreba nechávať hľuzy v zemi, keď listy už zvädli, či zoschli, pretože by začali hniť. Pri kopaní buďte opatrní, hľuzy rastú blízko pod povrchom a mohli by ste ich poškodiť.

Zdroj: istock.com

Náš tip: Ak si bataty chcete vysadiť na väčšiu plochu a záleží vám na ich kvalite, radšej kupujte priesady od renomovaného dodávateľa. Zo sladkých zemiakov z obchodu sa môže ukázať odroda, ktorá nie je odolná voči chorobám. Odrôd je viacero, vyberte si podľa vašich preferencií a možností.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.