Bylinky a liečivé rastliny, ktorými si v týchto dňoch posilníte imunitu
Ľudstvo sa po stáročia spoliehalo na tradičné a liečivé rastliny. Pomáhali nám zmierniť príznaky, ale aj liečiť celý rad rôznych ochorení. Nečudo, že práve v tomto ťažkom období sa mnohí z nás vracajú k prírodným liekom.
Ak potrebujete podporiť imunitný systém či podporu v liečbe príznakov, pomôžu vám tieto liečivé rastliny.
Dúška tymianová
Thymus Vulgaris poznáme najmä v podobe korenia – tymianu. Táto bylina pochádza z oblasti v okolí Stredozemného mora. Je neoceniteľná pri liečbe infekcií dýchacích ciest, na upokojenie bolesti v krku a zmiernenie upchatia nosa. Podporuje vykašliavanie. Esenciálny olej v listoch má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je užitočný pri ústnej hygiene, pri zápaloch hrdla a tiež pri angíne.
Dúšku tymianovú môžete pestovať v záhradke alebo v črepníku, podobne ako väčšinu byliniek. Potrebuje dostatok slnka, dobre odvodnenú ľahkú pôdu a pravidelné primerané zavlažovanie.
Šalvia lekárska
Salvia officinalis obsahuje antimikrobiálne, antifungálne a antivírusové látky, taktiež má protizápalový efekt. Žutie niekoľkých listov upokojí bolesť v krku. Čaje použite ako kloktadlo pri bolesti hrdla. Prípravok proti kašľu si z nej pripravíte tak, že do polovice šálky nasekaných listov šalvie pridáte dve lyžice čerstvej citrónovej šťavy a štyri lyžice medu. Všetko spolu rozmixujte.
Šalvia potrebuje dostatok slnka a mierne zásaditú, dobre odvodnenú pôdu.
Kapucínka väčšia
Tropaeolum majus sa považuje za pomerne bežnú a ľahko pestovateľnú rastliny. Ani tak by sme však nemali prehliadať jej liečivé vlastnosti. Listy kapucínky totiž obsahujú prírodné antibiotikum a množstvo vitamínu C. Akonáhle vás začne bolieť hrdlo, stačí prežúvať listy tejto rastliny. Opakujte o hodinu. Kapucínka chráni aj pred kašľom, prechladnutím a chrípkou.
Táto liečivá a zároveň estetická rastlina je jednoročka. Pestuje sa zo semien, zvyčajne na jeseň. Potrebuje veľa svetla.
Nechtík lekársky
Jednoročná Calendula officinalis skrášľuje mnoho záhrad a predzáhradiek. Oplatí sa však pestovať nielen kvôli svetlým, veselým kvetom. Má upokojujúce, liečivé a protizápalové vlastnosti. Oleje a krémy z nechtíka liečia suchú pokožku, popraskané päty.
Nechtík (podobne ako kapucínku) treba zasadiť na jeseň, ale v predajniach záhradníckych potrieb ho nájdete určite aj na jar – už vyrastený a pripravený na sadenie.
Neprehliadnite:
Bylinkovú záhradku môžeme mať aj uprostred mesta
Sabína Zavarská
Foto: istock
Komentáre