liečivé bylinky
Zdroj: iStock

Bylinky a liečivé rastliny, ktorými si v týchto dňoch posilníte imunitu

Ľudstvo sa po stáročia spoliehalo na tradičné a liečivé rastliny. Pomáhali nám zmierniť príznaky, ale aj liečiť celý rad rôznych ochorení. Nečudo, že práve v tomto ťažkom období sa mnohí z nás vracajú k prírodným liekom.

Ak potrebujete podporiť imunitný systém či podporu v liečbe príznakov, pomôžu vám tieto liečivé rastliny.

Dúška tymianová

Thymus Vulgaris poznáme najmä v podobe korenia – tymianu. Táto bylina pochádza z oblasti v okolí Stredozemného mora. Je neoceniteľná pri liečbe infekcií dýchacích ciest, na upokojenie bolesti v krku a zmiernenie upchatia nosa. Podporuje vykašliavanie. Esenciálny olej v listoch má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je užitočný pri ústnej hygiene, pri zápaloch hrdla a tiež pri angíne.

Dúška tymianová
Dúška tymianová | Zdroj: iStock

Dúšku tymianovú môžete pestovať v záhradke alebo v črepníku, podobne ako väčšinu byliniek. Potrebuje dostatok slnka, dobre odvodnenú ľahkú pôdu a pravidelné primerané zavlažovanie.

Šalvia lekárska

Salvia officinalis obsahuje antimikrobiálne, antifungálne a antivírusové látky, taktiež má protizápalový efekt. Žutie niekoľkých listov upokojí bolesť v krku. Čaje použite ako kloktadlo pri bolesti hrdla. Prípravok proti kašľu si z nej pripravíte tak, že do polovice šálky nasekaných listov šalvie pridáte dve lyžice čerstvej citrónovej šťavy a štyri lyžice medu. Všetko spolu rozmixujte.

Šalvia lekárska
Šalvia lekárska | Zdroj: iStock

Šalvia potrebuje dostatok slnka a mierne zásaditú, dobre odvodnenú pôdu.

Kapucínka väčšia

Tropaeolum majus sa považuje za pomerne bežnú a ľahko pestovateľnú rastliny. Ani tak by sme však nemali prehliadať jej liečivé vlastnosti. Listy kapucínky totiž obsahujú prírodné antibiotikum a množstvo vitamínu C. Akonáhle vás začne bolieť hrdlo, stačí prežúvať listy tejto rastliny. Opakujte o hodinu. Kapucínka chráni aj pred kašľom, prechladnutím a chrípkou.

Kapucínka väčšia
Kapucínka väčšia | Zdroj: iStock

Táto liečivá a zároveň estetická rastlina je jednoročka. Pestuje sa zo semien, zvyčajne na jeseň. Potrebuje veľa svetla.

Nechtík lekársky

Jednoročná Calendula officinalis skrášľuje mnoho záhrad a predzáhradiek. Oplatí sa však pestovať nielen kvôli svetlým, veselým kvetom. Má upokojujúce, liečivé a protizápalové vlastnosti. Oleje a krémy z nechtíka liečia suchú pokožku, popraskané päty.

mastička z nechtíka lekárskeho
mastička z nechtíka lekárskeho | Zdroj: istock.com

Nechtík (podobne ako kapucínku) treba zasadiť na jeseň, ale v predajniach záhradníckych potrieb ho nájdete určite aj na jar – už vyrastený a pripravený na sadenie.

Neprehliadnite:

Bylinkovú záhradku môžeme mať aj uprostred mesta

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje