Bylinky a liečivé rastliny, ktorými si v týchto dňoch posilníte imunitu

liečivé bylinky
Zdroj: iStock

Ľudstvo sa po stáročia spoliehalo na tradičné a liečivé rastliny. Pomáhali nám zmierniť príznaky, ale aj liečiť celý rad rôznych ochorení. Nečudo, že práve v tomto ťažkom období sa mnohí z nás vracajú k prírodným liekom.

Ak potrebujete podporiť imunitný systém či podporu v liečbe príznakov, pomôžu vám tieto liečivé rastliny.

Dúška tymianová

Thymus Vulgaris poznáme najmä v podobe korenia – tymianu. Táto bylina pochádza z oblasti v okolí Stredozemného mora. Je neoceniteľná pri liečbe infekcií dýchacích ciest, na upokojenie bolesti v krku a zmiernenie upchatia nosa. Podporuje vykašliavanie. Esenciálny olej v listoch má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je užitočný pri ústnej hygiene, pri zápaloch hrdla a tiež pri angíne.

Dúška tymianová
Dúška tymianová | Zdroj: iStock

Dúšku tymianovú môžete pestovať v záhradke alebo v črepníku, podobne ako väčšinu byliniek. Potrebuje dostatok slnka, dobre odvodnenú ľahkú pôdu a pravidelné primerané zavlažovanie.

Šalvia lekárska

Salvia officinalis obsahuje antimikrobiálne, antifungálne a antivírusové látky, taktiež má protizápalový efekt. Žutie niekoľkých listov upokojí bolesť v krku. Čaje použite ako kloktadlo pri bolesti hrdla. Prípravok proti kašľu si z nej pripravíte tak, že do polovice šálky nasekaných listov šalvie pridáte dve lyžice čerstvej citrónovej šťavy a štyri lyžice medu. Všetko spolu rozmixujte.

Šalvia lekárska
Šalvia lekárska | Zdroj: iStock

Šalvia potrebuje dostatok slnka a mierne zásaditú, dobre odvodnenú pôdu.

Kapucínka väčšia

Tropaeolum majus sa považuje za pomerne bežnú a ľahko pestovateľnú rastliny. Ani tak by sme však nemali prehliadať jej liečivé vlastnosti. Listy kapucínky totiž obsahujú prírodné antibiotikum a množstvo vitamínu C. Akonáhle vás začne bolieť hrdlo, stačí prežúvať listy tejto rastliny. Opakujte o hodinu. Kapucínka chráni aj pred kašľom, prechladnutím a chrípkou.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKapucínka väčšia
Kapucínka väčšia | Zdroj: iStock

Táto liečivá a zároveň estetická rastlina je jednoročka. Pestuje sa zo semien, zvyčajne na jeseň. Potrebuje veľa svetla.

Nechtík lekársky

Jednoročná Calendula officinalis skrášľuje mnoho záhrad a predzáhradiek. Oplatí sa však pestovať nielen kvôli svetlým, veselým kvetom. Má upokojujúce, liečivé a protizápalové vlastnosti. Oleje a krémy z nechtíka liečia suchú pokožku, popraskané päty.

mastička z nechtíka lekárskeho
mastička z nechtíka lekárskeho | Zdroj: istock.com

Nechtík (podobne ako kapucínku) treba zasadiť na jeseň, ale v predajniach záhradníckych potrieb ho nájdete určite aj na jar – už vyrastený a pripravený na sadenie.

Neprehliadnite:

Bylinkovú záhradku môžeme mať aj uprostred mesta

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.