Nádherný sukulent, ktorému sa bude dariť aj u vás doma
Exotická Portulacaria afra sa nazýva aj zázračnou rastlinou. Je to vďaka jej schopnosti bojovať proti klimatickým zmenám, navyše absorbuje viac oxidu uhličitého ako iné rastliny. Preto je tento sukulent čoraz populárnejší v záhradách, ale tiež v domácnostiach, školách či na pracoviskách.
Galéria
Táto veľmi dekoratívna rastlina je typická mäsitými, lesklými listami, ktoré rastú do tvaru malých kríkov. Ak poznáte pár základných pravidiel starostlivosti o ňu, obdaruje vás krásou a čistým vzduchom. Darí sa jej vo svetlých, teplých miestnostiach, ale prievan jej škodí.
Priveľmi jasné priame slnečné svetlo môže spôsobiť opadávanie listov. Vonku dokáže narásť až do výšky šesť a viac metrov, v domácnostiach pestujeme nižšie odrody. V zime kvitne malými ružovými kvetmi a skvele vynikne v závesných košoch. Existuje aj v zmenšenej podobe – ako bonsaj.
Najväčšou chybou je zlé zalievanie
Portulacaria afra potrebuje kaktusovú pôdu s pieskom. Najčastejšou chybou pri pestovaní sukulentných rastlín je zalievanie. „Zázračná rastlina“ je odolná voči suchu, ale vyžaduje zalievanie od apríla do októbra. Medzi jednotlivými zálievkami však nechajte pôdu preschnúť. V zime spí a nepotrebuje zavlažovať. Je dôležité, aby prebytočná voda mala kam odtekať, pretože neznesie premokrenie. Ozdobný sukulent hnojíme koncom zimy alebo začiatkom jari rozriedeným hnojivom na rastlinnej báze. Dávajte si pozor na škodcov: najmä molice, roztoče a pavúky.
Ako ju rastlinu rozmnožiť
Ak chcete vzácnu rastlinu niekomu darovať alebo ju mať vo viacerých miestnostiach, rozmnožuje sa ľahko – z odrezkov. Najlepšie výsledky dosiahnete odrezaním na jar alebo v lete. Odrezky najskôr nechajte pár dní vyschnúť a potom ich posaďte do vlhkej pôdy v malom kvetináči.
Takto zasadené odrezky potrebujú mierne svetlé miesto (kým rastlina zakorení, teda 4 až 6 týždňov ju nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu) s teplotou najmenej 18 ° C. Pôdu udržiavajte naďalej mierne vlhkú. Rastlinka sa o niekoľko týždňov zakorení.
Potrava nielen pre slony
Možno netušíte, že tento sukulent jedia slony, ale živia sa ním aj kozy a korytnačky. Používa sa tiež v juhoafrickej kuchyni, pridáva sa do šalátov, polievok a ďalších jedál, ktorým dodáva kyslú chuť. V domácnosti to však radšej neskúšajte.
Prečítajte si tiež:
Krátky návod, ako sa postarať o nenáročné sukulenty
Sabína Zavarská
Foto: istock
Komentáre