Nechtík lekársky – rastlina našich babičiek

image 23812 25 v1

Nechtík lekárky (Calandula officinalis) je bežne pestovanou rastlinou našich záhrad a záhonov. Ako okrasná rastlina bol známy už v stredoveku. Možno aj vďaka svojej jednoduchej kráse patrí k tradičným letničkám, ktoré nikdy nesklamú. Veľmi esteticky pôsobia plné formy, vyznačujú sa výraznou oranžovou farbou. Taktiež je zaujímavá ich droga, ktorá obsahuje veľa účinných látok. Nechtík v rámci rastlinnej ríše neplní len okrasnú funkciu, ale patrí aj ku skupine liečivých rastlín. 

Pôvod a opis rastliny

Nechtík predstavuje letničku, čiže jednoročnú bylinu, ktorá dosahuje výšku od 30 do 50 cm. Jeho pôvodným domovom bola južná Európa. Plodom je prehnutá drsná nažka. Kvety sa objavujú v júni až októbri. Nechtík ako liečivá rastlina nachádza uplatnenie aj v kozmetickom priemysle.

Na trhu je dostupná nechtíková masť, ktorá priaznivo vplýva na suchú a popraskanú kožu. Možno ju použiť aj pri zápaloch kože. Z nechtíka sa taktiež pripravuje tinktúra a odvar. Droga obsahuje kyslý triterpénový saponín, flavonoidy, glykozidy, horčiny, slizy, karotenoidy a silicu.

Nechtík lekársky

Pestovanie

Nechtík patrí medzi nenáročné rastliny. Na pôdu nemá vysoké nároky. Aj napriek tomu je v prípade nekvalitnej zeminy (ťažká ílovitá) vhodné zapracovať do pôdy maštaľný hnoj alebo kompost.

Nechtík lekársky

Vyhovujú mu slnečné stanovištia a treba mu zabezpečiť dostatok priestoru. Množí sa výsevom semien, ktoré si môžete po odkvitnutí nazbierať. Uskladňujte ich v čistej a suchej nádobe (napr. sklené zaváracie fľaše). Občas dávajte pozor na premnoženie, prebytočné rastliny vytrhnite aj s korienkami.

Nechtík sa hodí do okrasných záhonov aj parkov. Pestovať sa dá samostatne, ale pekne vynikne aj v kombinácii s inými letničkami alebo trvalkami. Taktiež sa hodí na lemovú výsadbu okolo záhona. Môžete si napríklad vytvoriť kombinovaný lem z nechtíka a inej trvalky alebo letničky.

Nechtík lekársky

V prípade svahovitého terénu je vhodné umiestniť ho navrch. Vzhľadom na jeho výšku, nároky na priestor a rýchlosť množenia nie až taký vhodný na skalkovú a črepníkovú výsadbu. Výhodou nechtíka je doba kvitnutia. Z krásnych kvetov sa môžeme tešiť od leta až do jesene. Za prednosť možno označiť aj to, že netrpí chorobami ani škodcami (vlastná skúsenosť).

Nechtík lekársky

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Komentáre

  1. Chcem len doplniť, že nechtík napáda taká biela, sivá pleseň na listoch. Ináč je to pekná rastlinka, rozžiari záhony, ja ho pestujem aj v zeleninovej hriadke a pri jabloniach. Pozor na premnoženie samovýsevom.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.