Nechtík lekársky – rastlina našich babičiek

11.10.2014
11.10.2014 (1)
Nechtík lekársky – rastlina našich babičiek

Nechtík lekárky (Calandula officinalis) je bežne pestovanou rastlinou našich záhrad a záhonov. Ako okrasná rastlina bol známy už v stredoveku. Možno aj vďaka svojej jednoduchej kráse patrí k tradičným letničkám, ktoré nikdy nesklamú. Veľmi esteticky pôsobia plné formy, vyznačujú sa výraznou oranžovou farbou. Taktiež je zaujímavá ich droga, ktorá obsahuje veľa účinných látok. Nechtík v rámci rastlinnej ríše neplní len okrasnú funkciu, ale patrí aj ku skupine liečivých rastlín. 

Pôvod a opis rastliny

Nechtík predstavuje letničku, čiže jednoročnú bylinu, ktorá dosahuje výšku od 30 do 50 cm. Jeho pôvodným domovom bola južná Európa. Plodom je prehnutá drsná nažka. Kvety sa objavujú v júni až októbri. Nechtík ako liečivá rastlina nachádza uplatnenie aj v kozmetickom priemysle.

Na trhu je dostupná nechtíková masť, ktorá priaznivo vplýva na suchú a popraskanú kožu. Možno ju použiť aj pri zápaloch kože. Z nechtíka sa taktiež pripravuje tinktúra a odvar. Droga obsahuje kyslý triterpénový saponín, flavonoidy, glykozidy, horčiny, slizy, karotenoidy a silicu.

Nechtík lekársky

Pestovanie

Nechtík patrí medzi nenáročné rastliny. Na pôdu nemá vysoké nároky. Aj napriek tomu je v prípade nekvalitnej zeminy (ťažká ílovitá) vhodné zapracovať do pôdy maštaľný hnoj alebo kompost.

Nechtík lekársky

Vyhovujú mu slnečné stanovištia a treba mu zabezpečiť dostatok priestoru. Množí sa výsevom semien, ktoré si môžete po odkvitnutí nazbierať. Uskladňujte ich v čistej a suchej nádobe (napr. sklené zaváracie fľaše). Občas dávajte pozor na premnoženie, prebytočné rastliny vytrhnite aj s korienkami.

Nechtík sa hodí do okrasných záhonov aj parkov. Pestovať sa dá samostatne, ale pekne vynikne aj v kombinácii s inými letničkami alebo trvalkami. Taktiež sa hodí na lemovú výsadbu okolo záhona. Môžete si napríklad vytvoriť kombinovaný lem z nechtíka a inej trvalky alebo letničky.

Nechtík lekársky

V prípade svahovitého terénu je vhodné umiestniť ho navrch. Vzhľadom na jeho výšku, nároky na priestor a rýchlosť množenia nie až taký vhodný na skalkovú a črepníkovú výsadbu. Výhodou nechtíka je doba kvitnutia. Z krásnych kvetov sa môžeme tešiť od leta až do jesene. Za prednosť možno označiť aj to, že netrpí chorobami ani škodcami (vlastná skúsenosť).

Nechtík lekársky

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
henrieta | 02.04.2015, 20:24
Chcem len doplniť, že nechtík napáda taká biela, sivá pleseň na listoch. Ináč je to pekná rastlinka, rozžiari záhony, ja ho pestujem aj v zeleninovej hriadke a pri jabloniach. Pozor na premnoženie samovýsevom.
Prečítajte si
Reklama