image 48909 25 v1
Galéria (8)

Čo je pri starostlivosti o bylinky v záhrade dôležité?

Bylinky a rôzne koreniny jednoducho do záhrady patria. Vojdú sa všade, dokonca aj na menší priestor, možno ich pestovať v črepníkoch. Poradíme vám, čo je pri starostlivosti o ne dôležité.

Galéria

Pochváľte sa záhonom čerstvých byliniek - 01_shutterstock_171067244
Pochváľte sa záhonom čerstvých byliniek - 02_shutterstock_227745730
Pochváľte sa záhonom čerstvých byliniek - 03_shutterstock_78738118
Pochváľte sa záhonom čerstvých byliniek - 04_shutterstock_80048698
Pochváľte sa záhonom čerstvých byliniek - shutterstock_211518910
Pochváľte sa záhonom čerstvých byliniek - shutterstock_406569307
Pochváľte sa záhonom čerstvých byliniek - shutterstock_527145685

Kým vo vidieckej záhrade upúta rozmanitosť druhov a vytváranie zmiešaných bylinkových záhonov (napríklad aj spolu so zeleninou a kvetmi), prípadne nápadných bylinkových špirál, v mestskej záhrade je žiaduce použitie menšieho množstva a farebne výraznejších rastlín (napríklad šalvie), ktoré môžu byť vysadené v rámci väčšej alebo menšej plochy, ideálne pravidelného geometrického tvaru. Tieto plochy sa môžu aj viackrát zopakovať, čím sa v  danom priestore docieli príjemný harmonický efekt.

V nádobe aj v záhone

Väčšina byliniek prosperuje aj vo vegetačných nádobách. Tie by ale mali byť priestrannejšie a na pestovanie je potrebné použiť špeciálny bylinkový substrát. Dôležitá je aj drenážna vrstva, najlepšie je použiť keramzit. Bez nej by bylinkám zahnívali korene. Väčšinou je dlhšie trvajúca vlhkosť substrátu dôvodom, prečo bylinky zakrátko hynú. Nezabudnite, že pri pestovaní v nádobách nezíska bylinka taký atraktívny vzhľad a vlastnosti, aké by mala v záhone.

Bylinky nemusia byť len v osobitne vyhradenom záhone. Levanduľa (Lavandula angustifolia), alchemilka (Alchemilla mollis), pamajorán, echinacea či rôzne pestrolisté kultivary šalvie efektne doplnia napríklad aj záhony s rôznymi okrasnými rastlinami. Osvedčené je spojenie ruže s levanduľou, vlhkomilná alchemilka elegantne olemuje chodníky alebo porastie breh jazierka, pamajorán efektne doplní zmiešaný kvetinový záhon.

Bylinky sú atraktívne, aj ak sú vysadené okolo chodníkov, kde pri prechádzaní a dotyku človeka uvoľnia príjemnú arómu. Menej sa hodia na výsadby v okolí jazierok a umelých potokov, dariť sa im nebude ani v pôde trvalo zamokrenej, v tieni a ani v susedstve plytko koreniacich drevín.

« Lístky mäty a medovky, mladé kvety levandule sa dajú uplatniť aj pri príprave a zdobení dezertov či miešaných nápojov. »

Foto isifa/Shutterstock

Prinesú úžitok

Bylinky pôsobia v záhradnom priestore dekoratívne bez potreby náročnej starostlivosti, mnohé prinášajú hodnotný účinok, zároveň však aj chránia okolité rastliny pred agresívnymi škodcami a aj niektorými chorobami. V záhrade potom nie je potrebné aplikovať chemické postreky alebo nie v takom rozsahu. Ideálnym príkladom je levanduľa či saturejka. Levanduľa napríklad zaženie mravce aj vošky. Rozrastené bylinky tiež dokážu odpudiť dotieravý hmyz, čo je oceniteľné hlavne vtedy, ak sú vysadené v blízkosti terás a odpočívadiel.

Spoľahlivým odpudzovačom otravného hmyzu je napríklad rozmarín, dobre zafunguje aj mäta, levanduľa, z exotických rastlín eukalyptus, ktorý dnes bežne kúpite. Bylinky lákajú aj užitočný hmyz, ktorý je hlavne v ekologických záhradách mimoriadne prospešný. Prínosná je levanduľa, kvitnúci pamajorán, šalvia aj bazalka, ktorá priláka veľa opeľovačov.

Bylinkám sa darí aj na veľmi slnečných, veterných a suchších miestach, svahoch, v strešných záhradách, v átriách, v kamenistej pôde či štrkových užších záhonoch.

Foto isifa/Shutterstock

Čo potrebujú na rast?

Väčšina byliniek potrebuje slnečné a teplejšie, no zároveň viac chránené miesto. Čím viac slnka budú bylinky mať, tým budú aromatickejšie a aj viac zakvitnú. Len málo byliniek si žiada polotieň (mäta, pažítka, medovka). Rovnako je to aj s pôdnou vlhkosťou. Mäta, petržlen, pažítka, ale aj medvedí cesnak potrebujú vlhkejší substrát, rovnako aj polotieň. Naopak, bylinky obľubujúce slnko si žiadajú suchší, mierne výživný priepustný substrát. Prínosná je blízkosť kameňov, ktoré kumulujú teplo a prehrievajú substrát. Bylinky sa vám za to odmenia atraktívnejším vzhľadom. Z tohto pohľadu sú tieto rastliny mimoriadne vhodné aj na výsadbu do momentálne trendových štrkových plôch a kamenných múrikov.

Foto isifa/Shutterstock

Bylinky je najlepšie vysádzať s koreňovým balom, možné je to počas celého vegetačného obdobia. Najširšia ponuka je v predaji na jar. Jarná a skorá jesenná výsadba je najvhodnejšia. V jarnom období si dokonca môžeme rozmnožiť staršie bylinky delením trsov. Po výsadbe je potrebné rastliny zaliať, neskôr po zakorenení potreba pravidelného zavlažovania odpadá. Prihnojovanie potrebné nie je pri pestovaní na záhonoch, bylinkám v črepníkoch padne prísun živín vhod. V predaji nájdete na tento účel niekoľko hnojív. Nevyhnutné je bylinky pravidelne strihať, vďaka čomu si udržia atraktívny vzhľad. Po pár rokoch pestovania sa tiež vyplatí staršie trsy zmladiť, keďže s vekom sa produkcia silíc a aromatických látok znižuje.

Foto isifa/Shutterstock

Zorientujte sa v ponuke

• Okrem dobre známej klasiky o pozornosť žiadajú aj bylinky menej známe, takmer zabudnuté (šťaveľ, potočnica), prípadne bylinky exotické, ktoré ale nie je u nás možné celoročne pestovať vonku.

• Z menej známych byliniek je čoraz obľúbenejšie pestovanie alojzie (Lippia citriodora), perily (Perilla frutescens), boráku (Borago officinalis) či slamihy (Helichrysum italicum). Vyskúšajte však rozhodne aj monardu. Ak máte vlhkejšiu pôdu, bude sa jej výborne dariť a prekvapí vás minimálne svojou arómou.

• V prípade, že máte dostatok miesta a radi varíte, vo vašej zbierke byliniek by nemal chýbať petržlen záhradný (Petroselinum crispum), pamajorán obyčajný (Origanum vulgare), saturejka záhradná (Satureja hortensis), šalvia lekárska (Salvia officinalis), rozmarín (Rosmarinus officinalis), ligurček (Levisticum officinalis), pažítka (Allium schoenoprasum), dúška tymianová (Thymus vulgaris), z jednoročných byliniek bazalka (Ocimum basilicum), koriander (Coriandrum sativum) či kôpor (Anethum graveolens). Bylinky vysádzajte premyslene, každá by mala mať dostatok priestoru na rast. Vyššie dozadu, nižšie do popredia. Ak máte možnosť, z každého druhu vysádzajte do skupiny aspoň tri kusy.

• Nezabudnite ani na mätu, medovku, rumanček, repík, šalviu, nechtík alebo yzop. Zatiaľ čo vyššie uvedené druhy byliniek poslúžia pri varení, táto druhá skupina pri príprave liečivých čajov a prípravkov, ktoré vždy doma padnú vhod. Pridajte aj kapucínku, vyrastie vám veľmi rýchlo. Hoci sa bežne zaraďuje medzi letničky, má aj zaujímavé liečivé účinky. Kvety využijete pri ozdobovaní jedál.

Foto isifa/Shutterstock

viete, že…

… bylinky najlepšie rastú v ľahšej pôde. Tá by nemala byť veľmi prehnojená, pretože vyšší obsah živín znižuje obsah účinných látok a intenzitu arómy. Pri jarnej príprave bylinkového záhona môžete k jednotlivých rastlinám zapracovať kvalitný preosiaty kompost. Na ten väčšina byliniek výborne reaguje a prejaví sa to v bohatšom olistení. Na piesočnatej pôde dokáže kompost pomôcť so zlepšením hospodárenia s vlahou.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj:časopis Urob si sám 5/2018

  1. emanuel says:

    precitaj si makovicka

  2. emanuel says:

    makovicka

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje