Suchý múrik v okrasnej záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Ako si v záhrade vybudovať suchý kamenný múrik, aby bol nielen pekný, ale aj funkčný

Sú veľmi obľúbené ako dizajnové prvky, ktoré sú v záhradách nielen technickým riešením terénu, ale zároveň slúžia aj ako obytné priestory pre rastliny a užitočné živočíchy.

Najdôležitejšie kroky výstavby múrika od záhradnej architektky

Radí Ida Furiková, záhradná architektka

Kde sa odporúčajú budovať suché múriky?

Suché múriky sa používajú na vytvorenie rovných plôch v jemne svahovitej záhrade. Vytvorením terás získate rovné plochy vhodné na založenie trávnika či zeleninovej záhrady. Ich budovanie je jednoduché, rýchle a ekologické a stavbu zvládne aj záhradkár začiatočník.

Aké základy treba zvoliť pri budovaní suchého múrika?

Veľmi záleží aj od podložia. Pokiaľ je zemina v záhrade ľahká a sypká, základy by mali byť hlbšie. Pri stredne ťažkej pôde je dobré vykopať ryhu približne 30 cm a dno vysypať lámaným štrkom väčšej zrnitosti. Odporúča sa aspoň polovicu výšky základového kameňa zapustiť pod terén, aby mal múrik dostatočnú stabilitu. Pri extrémne sypkej pôde sa oplatí budovanie oporných prvkov s betónovým základom.

Je takáto stavba výškovo obmedzená kvôli statike? Koľko miesta múrik zaberie?

Keďže na stavbu týchto oporných konštrukcií sa nepoužíva malta ani iné stavebné lepidlá, neodporúča sa stavba suchého múrika s výškou väčšou ako jeden meter. Múrik má mierny sklon smerom k svahu (10 až 20 %) a kamene použité na stavbu musia byť pomerne veľké, takže celková konštrukcia takejto stavy je dosť masívna. Pokiaľ nemáte v záhrade dostatok priestoru, zvoľte radšej iný typ oporného prvku.

Aké kamene použiť na stavbu suchého múrika?

Ideálne je použitie lokálneho lomového kameňa. Používajte jeden druh kameňa z najbližšieho kameňolomu. Vyberajte väčšie skaly čo najpravidelnejšieho tvaru.

Stavba suchého múrika
Na budovanie múrika je ideálne použiť lokálny lomový kameň jedného druhu. | Zdroj: shutterstock.com

Ako správne ukladať kamene v suchom múriku, aby bol pevný?

Začnite veľkými základovými kameňmi, ktoré čiastočne zapustite do zeme. Na ne postupne ukladajte skaly po jednotlivých radoch a snažte sa ich preväzovať ako tehly – aby zvislé medzery medzi kameňmi neboli nad sebou. Vždy ukladajte kameň na kameň a nesnažte sa pomáhať si pri stavbe prisypávaním hliny. Iba tak bude múrik stabilný. Do stavby je vhodné zakomponovať aj dlhé kamene vyčnievajúce z múrika smerom do svahu. Tie budú slúžiť ako kotviace prvky.

Ako pristupovať k budovaniu, ak suchý múrik nadväzuje na svah?

Pre dostatočnú pevnosť múrika sa odporúča „oprieť“ ho o svah – to znamená stavať ho v sklone 10 až 20 %. Najmä vo svahovitom teréne nezabúdajte na vytvorenie drenáže za oporným múrom. Bežne postačí štrkový zásyp a drenážna rúrka pri päte múrika, ktorá zaistí bezpečný odvod vody v prípade výdatných zrážok.

Ako postupovať v prípade samostatne stojaceho suchého múrika?

Samostatne stojaci múrik môže slúžiť ako nízke oplotenie, optické predelenie priestoru či jednoduchá kamenná lavica. Pre zaistenie stability stavajte múrik dostatočne široký a kónického tvaru. Kamene spádujte dovnútra múrika, jednotlivé poschodia tak budú lepšie držať pokope.

Aké výhody má suchý múrik?

Je to jednoduchá konštrukcia, ktorá pomôže tvarovať terén v záhrade. Pri jeho stavbe nepotrebujete žiadne špeciálne prvky či náradie a v prípade zmeny projektu múrik jednoducho rozoberiete bez použitia mechanizmov.

Odkiaľ si zadovážiť kamene a ktoré druhy kameňa odporúčate vyberať?

Odpoveď: Niekedy postačí odkladať kamene z výkopov a terénnych prác pri stavbe domu či oplotenia. To je najjednoduchší spôsob získania kameňa – je lokálny a zadarmo. Ak na záhrade kameň nemáte, zájdite do najbližšieho kameňolomu a vyberte si vhodné skaly tam.

Ako docieliť, aby sa medzi kameňmi darilo rastlinám?

V prvom rade vyberajte nenáročné suchomilné rastliny, ktoré nevyžadujú zvláštnu starostlivosť a pravidelnú zálievku. Do škár medzi kameňmi natlačte hlinitý substrát. Ľahký a sypký substrát na báze rašeliny sa zo škár rýchlo vyplaví. Následne do škár pozatláčajte menšie rastlinky tak, aby mali s hlinou priamy kontakt. Korene môžete ešte prekryť substrátom alebo kameňom. Po výsadbe rastlinky pravidelne zalievajte, kým nezakorenia.

Sú na stavbu suchého múrika nejaké úradné predpisy?

Suché múriky sú drobné záhradné stavby, ktoré nie sú pevne spojené s podložím, a teda na ich stavbu nie sú potrebné žiadne špeciálne povolenia z úradu.

Aké rastliny vyberať podľa umiestnenia v múriku

V prospech suchého múrika v záhrade hovorí aj jeho ekologická hodnota. Výsadba vankúšovými trvalkami je totiž na jar vítanou pastvou pre včely. Krásnymi trvalkami sú napríklad trávnička prímorská, klinček sivý či rozchodník pochybný. Existujú však aj praktické rastliny, ako napríklad rôzne druhy tymianu, ktoré ponúkajú pridanú hodnotu do kuchyne. Postupom času sa rastliny v štrbinách prirodzene rozšíria. Teplé kamenné škáry navyše poskytujú dôležité prostredie pre početný hmyz a plazy.

Koruna múrika – vrch

Lomikameň trsnatý ‚Findling‘

Nízka kompaktná trsnatá vankúšovitá skalnička. Obľubuje hlinitopiesčité, mierne kyslé pôdy. Kvitne drobnými bielymi kvetmi so žltým stredom. Vhodná na slnko a do polotieňa. Neznáša dlhodobé vyschnutie a úpal.

Lomikameň trsnatý 'Findling'
Lomikameň trsnatý ‚Findling‘ | Zdroj: shutterstock.com

Trávnička prímorská ‚Armada Deep Rose‘

Nenáročná bohato kvitnúca skalnička. Sýtoružové guľaté hlávky kvetov vydržia na rastline od jari až do leta. Tenké tmavozelené listy rastú v bohatom bochníkovitom tvare. Obľubuje piesčité pôdy a suché slnečné stanovište.

Trávnička prímorská 'Armada Deep Rose'
Trávnička prímorská ‚Armada Deep Rose‘ | Zdroj: shutterstock.com

Flox šidlolistý ‚White Delight‘

Vždyzelená odroda s vankúšovitým habitusom. Bohato kvitne bielymi kvetmi od apríla do mája. Na múriku vytvorí súvislý porast alebo previs. Vyžaduje slnečné stanovište s priepustnými pôdami.

Flox šidlolistý 'White Delight'
Flox šidlolistý ‚White Delight‘ | Zdroj: shutterstock.com

Na výplň škár

Klinček sivý ‚Badenia‘

Kompaktný klinček so strieborným listom a cyklámenovým kvetom. Kvety sa na rastline objavujú od mája do júna a dosahujú výšku dvadsať centimetrov. Vhodný je na slnečné stanovište s dobre priepustnými pôdami.

Klinček sivý 'Badenia'
Klinček sivý ‚Badenia‘ | Zdroj: shutterstock.com

Dúška včasná ‚Red Carpet‘

Skalnička s výškou do 10 centimetrov bohato kvitne sýtoružovými kvetmi. Puky sú bordovočervené, čo vytvára zaujímavú súhru farieb. Je odolná proti suchu aj pošliapaniu. Rastlina je výrazne aromatická a medonosná.

Dúška včasná 'Red Carpet'
Dúška včasná ‚Red Carpet‘ | Zdroj: shutterstock.com

Skalná ruža ‚Sirius‘

Zaujímavá je chĺpkatým pukom, ktorý sa neskôr otvára do zelených, pravidelne usporiadaných listov. Listy počas roka menia odtiene. Kvitne drobnými slaboružovými kvetmi na dlhšej stonke.

Skalná ruža 'Sirius'
Skalná ruža ‚Sirius‘ | Zdroj: shutterstock.com

Úpätie múrika

Šalvia lúčna ‚Fashionista Midnight Model‘

Vzpriamená kompaktná trvalka dosahujúca výšku 50 centimetrov. Dlho a bohato kvitne tmavomodrými kvetmi od konca jari do jesene. Ak sa kvety po odkvitnutí zrežú, rastlina opäť zakvitne. Je atraktívna pre včely a motýle.

Šalvia lúčna 'Fashionista Midnight Model'
Šalvia lúčna ‚Fashionista Midnight Model‘ | Zdroj: shutterstock.com

Rozchodník pochybný ‚Tricolor‘

Nízky rozchodník zaujímavý zeleno-bielym panašovaným listom s ružovým koncom. Dobre porastie pri päte múrika aj v škárach medzi kameňmi. V lete bohato kvitne svetloružovými listami. Obľubuje slnečné stanovisko, no zvládne aj polotieň.

Rozchodník pochybný 'Tricolor'
Rozchodník pochybný ‚Tricolor‘ | Zdroj: shutterstock.com

Poniklec obyčajný ‚Pinwheel White‘

Kvitne skoro na jar a puky vyháňa súčasne s listami. Kvitne snehobielymi kvetmi od marca do apríla a po odkvitnutí sa na stonkách vytvárajú dekoratívne ružovkasté a chumáčovité súplodia nažiek, ktoré ostávajú na rastline približne mesiac.

Poniklec obyčajný 'Pinwheel White'
Poniklec obyčajný ‚Pinwheel White‘ | Zdroj: shutterstock.com

Text: Jana Komadelová, v spolupráci so záhradnou architektkou Idou Furikovou
Foto: shutterstock.com, Andrej Šottník, schéma: Viktor Mikovčák
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.