image 38859 25 v1
Galéria (8)

Ako efektne a prakticky skrotiť svah v záhrade

Svah v záhrade možno skrotiť pomocou svahových oporných tvárnic alebo múrikov.

Galéria

Svah vo forme
Svah vo forme
Svah vo forme
Svah vo forme
Svah vo forme
Svah vo forme
Svah vo forme

Svahové oporné tvárnice (vegetačné) nájdete na trhu z rôznych materiálov, s rozmanitou povrchovou úpravou a v zaujímavých farebných vyhotoveniach. Možno ich vysadiť okrasnými aj úžitkovými rastlinami. Zaistia svah pri cestách, chodníkoch aj terasách. Vo forme vyššieho múrika sú navyše aj peknou kulisou. Treba ich zosúladiť s plotmi, chodníkmi aj architektúrou domu.

tip

Obdobie od marca až do začiatku jesene je vhodné na budovanie a výsadbu múrikov.

Jednou z najvhodnejších trvaliek do suchých kamenných múrikov je mliečnik (Euphorbia myrsinites), ktorý každú jar prekvapuje svojimi žltozelenými súkvetiami.

Čím vysadiť tvárnice

• Atraktívne sú aj riešenia, keď sa tvárnice vysadia rozmanitými kvitnúcimi trvalkami a cibuľovinami.
• Na slnečných a suchších miestach sa bude dariť bylinkám (levanduli, šalvii, rozmarínu či tymianu), okrasným trávam a tiež vždyzelenému skalníku.
• Nádherne sa rozrastú skalničky.
• V polotieni a tieni sa bude dobre dariť papraďorastom, ale aj plazivému brečtanu či zimozeleni.
• Vo všeobecnosti sa odporúča vysádzať do vegetačných tvárnic menej rastlinných druhov – vhodnejšie je vytvárať menšie skupinky z viacerých kusov jedného druhu.
• Orientujte sa na nižšie zakrpatenejšie druhy a kultivary rastlín, ktoré nemajú veľký koreňový systém.

S hmyzím hotelom Ak máte chuť experimentovať, môžete do múrika zakomponovať napríklad užitočný hmyzí hotel. Na nevyhnutnej korune múrika (voľne stojace múriky sa bez nej nezaobídu) sa dá vytvoriť malá výsadba z drobných nenáročných trvaliek sukulentného charakteru. Stačí vytvoriť priestor na umiestnenie trošky substrátu a doň vysadiť napríklad rozchodníky, lomikamene či skalnice. Ideálna výška múrika je 1 m a šírka aspoň 40 cm. Kamene pri stavbe treba klásť postupne a pozorne – ak by nad sebou ležali dve zvislé škáry, bol by nestabilný a mohol by sa zboriť.

NETRADIČNÝ S HODINAMI Dekoratívnu funkciu suchého múrika pozdvihnú aj zabudované záhradné hodiny. Doplniť sem možno aj osviežujúci vodný prvok – umelý prameň alebo vodný prepad. Príjemne pôsobí niekoľko zhora voľne prevísajúcich výhonkov brečtanu (Hedera helix), drobné skalničky v štrbinách kameňov, prípadne miniatúrne papraďorasty, ale aj trvalky umiestnené pod múrikom.

Zo starých tehál môžete vytvoriť aj vyvýšený záhon napríklad na pestovanie úžitkových rastlín a byliniek.

text Daniel Košťál
foto autor, isifa/Shutterstock
zdroj časopis Tvorivé bývanie 2/2016

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.