image 33929 25 v1

Ako dať skalke na svahu atraktívnejšiu podobu

Pred domom máme skalku, no nie som s ňou spokojná. Chceli by sme ju prerobiť a dať jej atraktívnejšiu podobu. Je vytvorená na prirodzenom svahu. Čím začať? (Ivana K., Podbrezová)

V prvom rade by som zlikvidoval všetko, čo sa nehodí do skalky, predovšetkým vyššie dreviny (listnáče aj ihličnany). V skalkách často vidieť mohutné borievky – tieto dreviny sa sem hodia, ale skôr menšie a zakrpatené druhy. Takisto treba odstrániť vyššie okrasné trávy. To isté platí aj pre trvalky s expanzívnym rastom; šarapatu môže v skalke urobiť popínavý brečtan, konvalinky, hluchavky, zimozeleň, z byliniek napríklad mäta či medovka, ktoré sa zvyknú extrémne rozrásť. Pre bylinky je lepšie vyhradiť samostatný záhon, a to čo najďalej od skalky. Každá rastlina by mala mať dostatok priestoru, preto zlikvidujte husté výsadby a nahraďte ich novými rastlinami. Jar je na toto ideálne obdobie, pretože ponuka vhodných rastlín do skaliek je pomerne široká. Do skalky vyberajte najmä rozchodníky, lomikamene, floxy, tarice, taričky, zakrpatené dreviny, nízke trávy či drobné cibuľoviny.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal a foto: : Daniel Košťál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje