Suchý múrik v okrasnej záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Ako si v záhrade vybudovať suchý kamenný múrik, aby bol nielen pekný, ale aj funkčný

Sú veľmi obľúbené ako dizajnové prvky, ktoré sú v záhradách nielen technickým riešením terénu, ale zároveň slúžia aj ako obytné priestory pre rastliny a užitočné živočíchy.

Na to, aby ste si užili rustikálny nádych suchého kamenného múrika, nepotrebujete nevyhnutne záhradu na svahu. Nízkou konštrukciou z prírodného kameňa možno orámovať aj skalku, vyvýšený záhon alebo znížené sedenie.

Suché kamenné múry patria medzi najstaršie stavby, ktoré ľudstvo pozná. V Írsku, ale aj na mnohých miestach v oblasti Stredozemného mora charakterizujú krajinu. Pôvodne boli postavené ako ohrada pastvín pre dobytok, na odohnanie nepriateľov alebo na terasové svahy. V modernom záhradnom dizajne majú v súčasnosti najväčší význam ako podpora svahu. Ich dekoratívna hodnota, napríklad ako súčasť skalky, je však väčšinou v popredí.

Suchý múrik v okrasnej záhrade
Zdroj: Andrej Šottník

Ak je to možné, ako stavebný materiál zvoľte prírodný kameň z lokálnych prírodných ložísk. Na jednej strane najlepšie zapadne do vášho prostredia, na druhej strane ušetríte za dopravu v prípade, že máte kameňolom vo svojom okolí. Najlacnejšie sú neopracované lomové kamene. Ak však chcete jednotné veľkosti a formáty kameňa, musíte siahnuť hlbšie do vrecka.

Stavba suchého kamenného múrika

Suchý kamenný múr na svahu je štruktúrovaný týmto spôsobom:

Schéma stavby suchého múrika
Zdroj: Viktor Mokovčák
  1. Základ tvorí vrstva hrubého štrku, ktorý je zhutnený vibračnou doskou.
  2. Základné kamene sú najväčšie. Umiestňujú sa ako prvé a tvoria základ múru.
  3. Kladenie kameňov tvorí hlavnú časť steny. Mali by byť asi dvakrát až trikrát dlhšie ako vyššie.
  4. Priechodné väzníky sa osádzajú v treťom rade kameňov tak, aby vyčnievali do zásypu a pomáhali pri stabilizácii steny.
  5. Vrchné kamene tvoria koniec steny. Tieto kamene sú väčšinou veľké a ploché.
  6. Väčšiu stabilitu múru dodávajú klinové kamene. Tieto kónické kamene, nazývané aj klinové, sa používajú na zaklinovanie dutín a štiepanie kladených kameňov.
  7. Výplňové kamene sú malé sutinové kamene, ktoré sa používajú na zasypanie steny.
  8. Drenáž – medzi svah a stenu sa naplní vrstva štrku a drveného kameňa, aby sa zabránilo hromadeniu vody.
  9. Geotextilné rúno sa inštaluje medzi zásyp a zeminu, zabraňuje zanášaniu častíc zeminy do vrstvy štrku.
  10. Substrát je možné nahromadiť v hornej časti steny na výsadbu.

Názov suchý múr je odvodený od spôsobu výstavby – kamene sa na seba ukladajú nasucho, teda bez malty. Väčšia stabilita starostlivo postaveného suchého múrika sa, na rozdiel od murovaných múrikov, osvedčila najmä na svahoch. Voda stekajúca dole svahom môže cez takýto múrik nerušene presakovať do dutín bez toho, aby sa hromadila za múrom. Ďalšou jeho výhodou, pre ktorú sa stavali, je akumulovanie tepla. Slnkom rozpálené kamene zaisťovali totiž v noci vyššie teploty vo vinohrade a v zeleninovej záhrade a tým zvýšili úrodu.

Gabióny ako náhrada?

Ako moderná forma suchých kamenných múrikov sa dnes čoraz častejšie dostávajú do hry gabióny. Pozostávajú z naukladaných drôtených košov, ktoré sú vyplnené kamienkami. Používajú sa najmä v novostavbách na spevnenie svahov a ako dizajnové prvky. Z ekologického hľadiska však len ťažko nahradia klasické suché kamenné múriky, pretože mriežkové koše sú zriedkavo obývané zvieratami a rastlinami. O to dôležitejšie je zachovať staré suché kamenné múriky v našich záhradách a v krajine a vytvárať ďalšie biotopy výstavbou nových múrov.

Suchý múrik ako biotop

Steny so svojimi dutinami ponúkajú cenné prostredie pre zvieratá a rastliny. Najjednoduchším spôsobom je vyplniť stenu vankúšovými rastlinami. Medzi kameňmi nachádza úkryt užitočný hmyz, ako sú divé včely a čmeliaky, ochranu vo výklenkoch stien hľadajú aj jašterice, malé vtáky a ropuchy. A to je ďalší dôvod, prečo sa suchý múrik oplatí postaviť.

Ako si vybudovať suchý múrik krok za krokom

Budete potrebovať

MATERIÁL

  • Kamenné platne z andezitu
  • Jemná zemina alebo piesok na zásyp
  • Nopová fólia

NÁRADIE

  • gumené kladivo
  • drevená lata
  • vodováha
  • orezávač
  • rukavice
  • hrable
  • valec

Zemný masív dotvarujte rýľom tak, aby mal mierny záklon, bude sa oň totiž „opierať“ múrik z kameňa. Hrany by mali byť hladké, aby sa vám s kameňom dobre pracovalo.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

V ďalšom kroku si pri päte svahu vytýčte líniu budúceho múrika – mala by mať šírku lopaty. Snažte sa o oblé krivky, tak bude múrik vyzerať prirodzene (bez zalomení).

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Do pripravenej ryhy začnite klásť prvé kamene, čím vytvoríte základ. Vyberajte väčšie a hrubšie kusy. Ak nepracujete na navezenej zemine, podsypte základ kamennou drvinou.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Prvé rady položených kamenných platní prisypávajte zozadu zeminou, ktorú priebežne utláčajte. Zeminu prisýpajte po každom druhom rade.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Múrik sa kladením kameňa postupne dvíha do výšky. Dbajte na to, aby sa kamene preväzovali podobne, ako keď murujete z tehál.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Nie vždy sa nám podarí klásť rady kameňa bez medzier. Priebežne múrik kontrolujte aj spredu a do veľkých medzier dokladajte kúsky kameňa.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Pri murive ukončite kamenný múrik tzv. nopovou fóliou. Tá zabezpečí drenáž a zabráni kontaktu murovaného základu terasy s pôdnou vlahou.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Pozor, múrik budujte tak, že kamene klaďte priebežne po celej dĺžke! Múrik sa musí dvíhať v jednej rovine.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Pri budovaní múrika nezabúdajte na jemný záklon. Po ukončení diela sa musí múrik „opierať“ o zemný val za ním, tým zabezpečíte jeho dobrú stabilitu.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Na terénnej vlne bude rásť trávnik, takže aj tu počítajte so zavlažovacím systémom. Aj v tomto prípade vodné dýzy obchádzajte.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Hotový múrik prezrite a do veľkých škár doložte kúsky kameňa teraz, kým to ide. Časom zemné teleso za múrikom „sadne“ a zafixuje aj múrik.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Zeminu za múrikom ešte dôkladne ušliapte, ideálne by bolo, keby prišli dažde, prípadne môžete zeminu nad múrikom poliať hadicou.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Po utužení niektoré partie kameňa vybočia von. Je to pochopiteľné, kameň ste ukladali bez spojivového materiálu. Stačí ho len drevenou latou zatlačiť späť.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Kým zemina nesadne definitívne, čo môže trvať aj rok, kamenný múrik pravidelne kontrolujte a prípadné „bruchá“ zatlčte pomocou laty a gumeného kladiva späť.

Stavba suchého múrika
Zdroj: Andrej Šottník

Na ďalšej strane si prečítajte rozhovor so záhradnou architektkou o najdôležitejších krokoch výstavby múrika. Poradí vám aj to, aké rastliny vyberať podľa umiestnenia v múriku.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.