Ako si spraviť v záhrade kamenný múrik s vodopádom
Každá záhrada si zaslúži prítomnosť vody v akejkoľvek podobe. Malým vodným prvkom vnesiete do záhrady nielen príjemné osvieženie, ale výborne poslúži aj ako dizajnový doplnok. Kamenný múrik vám nezaberie toľko miesta ako jazierko a jeho realizáciu zvládnete za víkend.
Galéria
Otvorená a voľne prístupná vodná hladina od začiatku neprichádzala do úvahy pre bezprostrednú blízkosť lesa, ktorá by znamenala pomerne veľké množstvo hmyzu, a opadané lístie zo stromov v záhrade. Okrem toho v záhrade žijú aj dve domáce mačky. Cieľ projektu, počuť vodu v záhrade, taktiež viedol k zavrhnutiu pôvodnej myšlienky – pramenného kameňa. Nájsť vhodný veľký kameň, nechať ho prevŕtať a dopraviť sa totiž ukázalo omnoho nákladnejšie.
Rozhodnutie teda padlo – stavba kamenného múrika s malým vodopádom. V záhrade sa nachádzajú chodníky z andezitu, a práve preto sa na jeho vybudovanie Martin rozhodol použiť taktiež andezit. Na prekrytie hladiny zbernej nádrže na vodu použil zasa riečne kamene. Samozrejme, ak chcete mať otvorenú vodnú hladinu a podmienky vám to dovoľujú, nemusíte ju zakrývať.
Skôr ako sa pustíte do samotnej realizácie, odstráňte na danom mieste predošlú vegetáciu a vyčistite plochu. Dĺžku múrika si Martin zvolil 100 cm a šírku 40 cm. Nezabudnite pritom, že voľne stojaci múrik musí byť dostatočne široký, aby ostal stabilný. Pri jeho výstavbe sa nikam neponáhľajte. Radšej vyskúšajte niekoľko kameňov a napasujte ich tak, aby dobre do seba zapadli a vytvorili peknú pohľadovú stenu pre vodopád. Na zhotovenie vodopádu je zasa potrebné vytvoriť „jazyk“, z ktorého bude v dostatočnej vzdialenosti od múrika padať voda. Martin pôvodne skúšal dlhý úzky kus kameňa, no ten nebol taký rovný, aby sa časť vody nevracala späť, alebo vznikal nepekný prúd vody. Možnosťou bolo do kameňa vybrúsiť kanálik, no jednoduchšie sa mu zdalo použiť starú dosku z terasy. Tá už má vytvorené drážky, ktoré skvelo odvedú vodu želaným smerom. Na „jazyk“ teda použil dosku z dreva bangkirai, ktoré je odolné proti vode, ale pre istotu ho
Martin Pizňak
Vo svojej záhrade som vodný prvok nikdy nemal, a tak som sa rozhodol jeden si vyrobiť. Po zvážení rôznych možností som zvolil voľne stojaci suchý múrik s vodopádom.
S čím treba rátať
Náklady: do 200 €
Časová náročnosť: 1 víkend
Zručnosť: mierne pokročilý
Budete potrebovať
Väčšie kamene a sutina
Štrk (1 fúrik)
Netkaná textília (4 m²)
Nádoba na vodu alebo plastový kvetináč s priemerom 600 mm
Jazierková fólia na vystlanie kvetináča (cca 2 m²)
Múrikový andezit
Jemná preosiata zem
Potôčikové čerpadlo s príslušenstvom
Hadica (2 m)
Exteriérová zásuvka IP 54 alebo iný typ
Ryhovaná doska
Malé pásy plechu a skrutky
Hrubé silné pletivo
Riečne kamene na prekrytie nádoby (10 l vedro)
Vodováha
Štyri dlažobné kocky/tehly
Kamenný múrik s vodopádom
Kamenný múrik s vodopádom
Martin radí
Na konci sezóny pred nástupom mrazov trochu odhrňte štrk, zdvihnite pletivo, vyberte čerpadlo a vyprázdnite nádobu. Hadica ostane v múriku už natrvalo. Na jar potom čerpadlo nainštalujte naspäť.
Text, foto a realizácia: Martin Pizňak
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre