Romnožovanie avokáda z kôstky
Galéria (7) Zdroj: Shutterstock

Od jadra až po rastlinu: Ako si doma vypestovať avokádo a akú starostlivosť strom potrebuje

Avokádo je populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Zdravé ovocie prináša na stôl zaujímavú chuť, stará sa o pokožku a zdobí okenný parapet ako izbová rastlina. Ak si ho chcete dopestovať doma, jeho veľké semeno nevyhadzujte.

Galéria

Romnožovanie avokáda z kôstky
Kôstka z avokáda so špáradlami vo vode
Puklina na kôstke avokáda
Ako rozmnožiť avokádo z kôstky
Zasadenie kôstky avokáda do pôdy
Pestovanie avokádového stromu

Kôstku z avokáda môžete zasadiť priamo do črepníka so zeminou alebo dať zakoreniť do vody. Na tieto účely vložte do semena tri špáradlá a položte ho na pohár s vodou špičkou nahor. Na pestovanie vyberte svetlé a teplé miesto, napríklad okenný parapet. Ak sa po niekoľkých mesiacoch vytvorí dostatočné množstvo koreňov, avokádo môžete zasadiť do pôdy. Pôdu treba udržiavať rovnomerne vlhkú, pričom teplota vzduchu by sa mala pohybovať medzi 22 až 25 °C.

Semená avokáda namočte do vody

Ovocie opatrne zbavte semena, dobre ho umyte a osušte. Potom okolo stredu semena zapichnite špáradlá asi päť milimetrov hlboko ideálne na troch miestach a v približne rovnakej vzdialenosti. Následne ho položte na pohár s vodou, pričom špička semena musí smerovať nahor. Spodná tretina semena by mala byť ponorená vo vode. Pohár so semenom potom umiestnite na svetlé miesto – ideálny je slnečný parapet – a vodu vymieňajte približne každé dva dni.

Kôstka z avokáda so špáradlami vo vode
Semeno (kôstku) opatrne vyberte, umyte a osušte. Ak to pôjde, zbavte ho aj tmavej šupky a napichajte doň tri špáradlá, ktoré ho budú držať v požadovanom ponore vo vode. | Zdroj: Shutterstock
Semeno avokáda, ktoré zakoreňujete vo vode, nesmie byť ponorené celé, lebo by sa „zadusilo“.

Asi po šiestich týždňoch sa semeno na vrchu otvorí a objaví sa zárodok. Rastie veľmi rýchlo. Na dolnom konci sa zasa tvoria dlhé rovné korene. Ak po niekoľkých mesiacoch vyrastú zo spodného konca semienka avokáda dostatočne pevné korene a z horného silný zdravý výhonok, semeno môžete presadiť do kvetináča so zeminou. Opatrne odstráňte špáradlá a semeno zasaďte do vlhkej pôdy tak, aby vyčnievalo nad zeminou. Pod jej povrchom budú len jeho korene.

Puklina na kôstke avokáda
Viditeľná puklina na semene sa objaví o 30 dní. Po 80. dni z neho začne vyrastať stonka. Do pôdy rastlinku presaďte, až keď bude mať stonka asi 10 cm a rozvinutý prvý pár listov. | Zdroj: Shutterstock

Semená môžete zasadiť aj do pôdy

Na tieto účely naplňte črepník drenážnou vrstvou a zeminou. Ideálna je priepustná piesčitohlinitá neutrálna až mierne zásaditá pôda. Následne do pôdy umiestnite čisté suché semeno. Opäť platí, že dve tretiny by mali zostať nad povrchom. Následne môžete takto vysadené semeno vložiť do interiérového miniskleníka, no nie je to nevyhnutné. Pôdu mierne zavlažte a pravidelným rosením udržujte semeno vlhké. Pôda v kvetináči nesmie vyschnúť, inak bola všetka námaha márna.

Zasadenie kôstky avokáda do pôdy
Zdroj: Shutterstock

Akú starostlivosť potrebuje avokádový strom?

Ako každá tropická rastlina potrebuje avokádo vysokú vlhkosť, teplo a rovnomerne vlhký substrát. Ak si namočí „nohy“, ľahko splesnivie! Semeno potom mäkne a hnije. Malý avokádový stromček je preto najlepšie umiestniť k oknu do miestnosti s teplotou 22 až 25 °C a zabezpečiť mu rovnomerný prísun vody.

Dobre zakorenený avokádový stromček môžete v letných mesiacoch letniť vonku na terase, pričom ho teba každých 14 dní prihnojovať, v zimných mesiacoch však potrebuje oddych. Bez problémov prezimuje pri teplote 10 až 15 °C na čo najsvetlejšom mieste. V tomto období treba myslieť aj na zálievku, ale len tak, aby guľôčka úplne nevyschla. Na polievanie sa osvedčila odstáta mäkká voda. Ak obsahuje príliš veľa vápna, rastlina reaguje chlorózou, ktorá spúšťa nedostatok železa. Ak rastlinu avokáda dostatočne rýchlo pohnojíte hnojivom bohatým na železo, väčšinou ju môžete zachrániť.

Pestovanie avokádového stromu
Avokádový strom v interiéri ani po niekoľkých rokoch nedorastie do výšky viac ako 150 centimetrov a často tvorí len mierne rozvetvenú korunu dlhých tenkých výhonkov. | Zdroj: Shutterstock

Po roku na jar možno mladé avokádo presadiť do väčšieho črepníka. Zvyčajne rastie ako dlhý rovný výhonok, no ak sa má rozkonáriť, dobre zakorenený výhonok odrežte vo výške asi 30 centimetrov. Podporíte tak pučanie bočných výhonkov.

Text: redakcia
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.