Hnojivo z banánov
Zdroj: iStock

Počuli ste už o banánovej vode? Naozaj funguje ako lacné domáce hnojivo?

Banány sú obľúbeným ovocím vo všetkých vekových skupinách, navyše sú dostupné po celý rok. Novým hitom amatérskych pestovateľov je banánová voda – spôsob, ako zužitkovať aj šupky z banánu. Niektorí záhradkári ju používajú ako hnojivo pre rastliny. Odborníci však upozorňujú, že tento spôsob výživy nielenže nepomôže, ale môže rastlinám uškodiť. Ako a prečo?

Čo je to banánová voda?

Banánová voda je podobná kompostovému čaju, pochádza však len z jedného zdroja – z nasekaných banánových šupiek. Šupky ponoríte do vody a necháte ich namočené niekoľko hodín, či dokonca dní. Čas namáčania sa líši v závislosti od rôznych zdrojov receptov. Po odporúčanom čase kvapalinu precedíte a zalievate ňou vonkajšie alebo izbové rastliny. Údajne funguje ako lacné a ekologické hnojivo.

Hnojivo z banánov
Zdroj: iStock

Je banánová voda pre rastliny skutočne dobrá?

Banány obsahujú draslík, i keď nie priveľa. Viac draslíka obsahujú kivi, tekvica a avokádo. Záhradkári vedia, že draslík je jednou z troch makroživín, ktoré sú dôležité pre rast a reprodukciu rastlín. Draslík (K) sa tiež označuje ako živina, ktorá zabezpečuje ich kvalitu. Je dokázané, že tento minerál zlepšuje odolnosť voči suchu alebo nadmernej vlhkosti, extrémnym teplotným výkyvom, škodcom a chorobám. Avšak…

Prečo s banánovou vodou opatrne?

Draslík je pre rastliny prospešný, ale naozaj stačí namočiť banánové šupky do vody, aby sa z nich uvoľnil? Hlavným problémom banánovej vody je, že namáčanie šupiek z nich neuvoľňuje draslík tak, aby bol dostupný pre rastliny. Rastliny dokážu absorbovať iba živiny, ktoré boli rozložené mikróbmi a hubami. Ako väčšina surovín, aj banánové šupky by sa mali kompostovať, pretože proces rozkladu je nevyhnutným krokom na uvoľnenie prospešných živín. Voda sama o sebe nestačí na uvoľňovanie draslíka.

Hnojivo z banánov
Zdroj: iStock

Ako môže banánová voda poškodiť rastliny

Väčšina rastlín potrebuje vyvážené hnojivo, ktoré dodáva makroživiny, dusík, fosfor a draslík. Ak rastliny pohnojíte iba banánovou vodou, prinajlepšom získajú malé množstvo draslíka, ale žiadne iné živiny.  Banánová voda tiež môže prilákať hmyz – komáre a ovocné mušky.

Ďalším dôležitým faktom je, že komerčné pestovanie banánov si vyžaduje použitie pesticídov. Najviac z nich sa nachádza práve na šupke a v nej. Jedným z insekticídov široko používaných pri pestovaní banánov je neurotoxická látka chlorpyrifos. Šupka bráni tomu, aby sa dostal do jedlej časti banánu. Ak teda použijete na výrobu banánovej vody bežné banány z obchodu, veľmi pravdepodobne ich šupky obsahujú pesticídy. Vymáčaním šupiek vo vode a zaliatím rastlín tieto kontaminanty pridávate priamo do svojej záhrady, čo spôsobuje nežiaduce výsledky, najmä pri použití na ​jedlé rastliny a bylinky.

Hnojivo z banánov
Zdroj: iStock

Čo použiť namiesto banánovej vody?

Namiesto riskovania s banánovou vodou radšej použite organické hnojivo, ktoré presne uvádza, aké živiny rastlinám pridávate. Ak sa snažíte nájsť spôsob, ako zužitkovať banánové šupky, vhoďte ich do kompostu – samozrejme, len z bio ovocia. Rátajte s tým, že kým sa rozložia na použiteľný kompost môže to trvať aj roky. 

Funguje rada pridávať banánové šupky priamo do zeme?

Pridaním banánových šupiek priamo do pôdy dosiahnete rovnaký výsledok, ako pri použití banánovej vody. Kým sa šupky úplne nerozložia, pôda ani rastliny, ktoré v nej pestujete, neprijmú žiadne živiny, pretože nie sú pre ne dostupné. Ak ich nezahrabete hlboko, riskujete aj prilákanie škodcov a hlodavcov. 

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje