Nedarí sa vám vypestovať avokádo? Možno robíte tieto chyby

Nedarí sa vám vypestovať avokádo? Možno robíte tieto chyby

Vypestovala som si dve avokáda z kôstky. Jedno je veľmi slabé, druhé je pekné, ale aj tak obom začali hnednúť a opadávať listy. Možno preto, že boli na parapete nad radiátorom. Ako často ich mám polievať? Treba ich zaštepiť, aby priniesli plody? Vydržia aj vonku, keby som ich presadila do záhrady? (Barbora K., e-mail)

Chválime za záujem o pestovanie hruškovca amerického (Persea americana). Dôvodov, prečo rastlinám hnednú a opadávajú listy, môže byť viac. Najčastejšie je prílišné zalievanie a premokrenie pôdy, ale aj sucho; prievan, náhla zmena prostredia (prenesenie na iné miesto), prudká zmena teploty či bakteriálna, prípadne hubová choroba. Najmä huby z rodu Verticillium a Fusarium spôsobujú vädnutie rôznych rastlín, lebo zapchávajú vodivé cesty v rastline (cievne zväzky). Avokádo síce vyžaduje vlhšiu pôdu, nie však premokrenú – korene začnú hniť, odumrú a rastlina paradoxne trpí suchom, lebo nemá čím prijať vodu. Vtedy listy hnednú a opadávajú.

V zime môžeme znížiť teplotu na 10 až 15 °C a zálievku obmedzíme na minimum. Avokádový stromček je veľmi dekoratívny a pomerne rýchlo rastie, dobre znáša rez, možno ho teda tvarovať. Vhodné je rosenie, hlavne v interiéri, kde je suchý vzduch. Avokádo sa rozmnožuje osivom. Tak sa získajú semenáčiky – tie však prinesú úrodu len výnimočne. Vo svojej domovine (v Mexiku a v Brazílii) rastliny prinesú prvú úrodu po 4 až 6 rokoch pestovania. U nás sa však ťažko dočkáte úrody. Odporúčam presadiť rastliny do väčšej nádoby (asi o 1 až 2 cm), do kvalitného záhradného substrátu.

Zároveň skontrolujte koreňový systém. Správne by mal byť koreňový bal prekorenený a mladé vlásočnicové korienky by mali mať bielu farbu. V lete môžete rastliny preniesť do záhrady, prípadne ich aj s črepníkom zapustiť do pôdy. Koncom leta, v septembri, ich treba vybrať zo záhona a preniesť do chladnej a svetlej miestnosti.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock​

Komentáre

  1. hlavna chyba ktoru robim je, ze ziadne avokado nesadim 🙂

  2. Prosim neviete mi poradit preco mi začali žltnuť listy ??

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.