Ako vypestovať avokádo

Ako vypestovať avokádo

Pestovanie avokád je v poslednom čase veľmi populárne. Mnohí ho nazývajú aj „maslom zo stromu“. Okrem toho sa avokádo považuje za materskú potravinu. Je to jediná potravina na planéte, ktorá je najpodobnejšia materskému mlieku. Okrem liečivých účinkov nás teda obohacuje aj materinskou láskou. 

Spôsobov, ako vypestovať avokádo z kôstky, existuje viacero. Môžeme dať kôstku rovno do zeme, či vyklíčiť ju v mokrej servítke v sáčku. Najpopulárnejší je však ten, že kôstku necháme zakoreniť vo vode. Prezradíme vám rôzne rady a tipy práve k tomuto spôsobu pestovania.

Ako zakoreniť kôstku a kedy zasadiť avokádo?

Avokádovú kôstku opatrne vyberieme, umyjeme, ak to pôjde zbavíme ju tmavej šupky a napicháme do nej tri špáradlá. Do vody ju dávame tak, aby väčšia časť bola ponorená a horná cca jedna tretina trčala von z vody.
Ak to nešlo na prvý raz, nezúfajte. Po krátkom pobyte vo vode šupka sa začne sama z avokáda oddeľovať a ľahko ju odstránime. Keďže sa voda z nádoby odparuje, raz za týždeň vodu vymeníme a keď vyzerá čistá, dolejeme do nádobky odstátu vodu tak, aby bola dolná časť ponorená a kôstka alebo korienky nezačali vysychať. Potom treba už len trpezlivo čakať.

U nás sa viditeľná puklina, z ktorej neskôr vyjdú korienky, objavila po 30. dňoch. Po 80. dňoch začala vyrastať z vrchnej časti kôstky stonka. Rastlinku je vhodné zasadiť do hliny až keď je vysoká aspoň 10 centimetrov a rozvinie sa prvých pár lístkov. Pri sadení treba dať pozor na to, aby tretina kôstky zostala nad povrchom hliny.

Umiestnenie a koľko svetla avokádo potrebuje

Avokádo potrebuje dostatok slniečka, ale nie priameho. Najlepšie je miesto pri okne so záclonou, kde je svetla dosť, ale je rozptýlené.

Starostlivosť o avokádo

Avokádo je dobré zasadiť do klasického substrátu na zelené rastliny, ideálne takého, ktorý má v sebe pridaný humus. Má rado vlahu, treba ho viac polievať – približne každý druhý deň a prospeje mu aj ostrekovanie vodou. Počas jari a leta je vhodné ho dvakrát do mesiaca hnojiť hnojivom na zelené rastliny. Vždy na jar treba skontrolovať, či zospodu kvetináča vidno korene a ak áno, tak ho presadiť do kvetináča s obvodom o pár centimetrov väčším, ako bol pôvodný. V prvých mesiacoch života avokádo rastie dosť rýchlo, a teda bude potrebovať presádzanie. Keď už je staršie, stonka začne odspodu drevnatieť.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteMoje avokádo sa nemá dobre

Listy spustené smerom nadol či žltnúce a hnednúce konce listov sú najčastejšie problémy pri pestovaní tejto plodiny. Slabé listy spustené smerom nadol nastávajú, keď má rastlinka nedostatok vlahy. Jednoducho sa to vyrieši tým, že budete zalievať častejšie a pridáte aj hnojenie, aby malo avokádo viac živín.

Žlté listy zas znamenajú, že rastlinka má príliš vlhkú hlinu. Treba kontrolovať, či nie je v tanieriku pod rastlinkou alebo v črepníku zvyšková voda, ktorá sa nestihla odpariť.

Hnednutie listov je spojené s vystavením priamemu slnečnému žiareniu a tieto listy sú takpovediac spálené.

Avokádo radíme do tropického ovocia a túto superpotravinu si môžete veľmi jednoducho vypestovať aj u vás doma. Ak radi tvoríte, môžete si pripraviť aj veľkonočné dekorácie podľa najnovších trendov. Naučia vás to napríklad aj na tematických workshopoch tohtoročnom Festivale záhrad 13. – 14. apríla v Bory Mall. Dokonca si tam budete môcť vytvoriť aj vlastné rastlinné terárium.

ZDROJ PR článok

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.