Avokádo

avokado

Avokádo – hruškovec americký (Persea americana) – patrí medzi ovocie, používa sa však ako zelenina. Zo semien možno pomerne ľahko vypestovať okrasnú izbovú rastlinu.

U nás vytvára nízky ker, darí sa mu tam, kde rastie citrónovník. Znáša mrazy –3 až –4 °C. Listy sú elipsovité až vajcovité, svetlo- až tmavozelené, neopadavé, lesklé. Plod je guľatý až hruškovitý, s matnou až lesklou, hladkou žltozelenou až tmavofialovou šupkou. Najlepšie sú tmavé druhy menšej veľkosti. Plod musí byť celkom zrelý a musí sa zjavne poddávať pod tlakom prstov. Nezrelé avokádo bez problémov dozreje v priebehu 3 až 5 dní pri izbovej teplote.   

Rozmnožovanie – zakoreňovanie semena
Po vylúpnutí semena z plodu zapichneme zápalky alebo špáradlá do semena v spodnej tretine širšej časti. Potom semeno položíme na pohár naplnený vodou tak, aby zápalky dovoľovali stále ponorenie spodnej časti semena vo vode a 2/3 semena boli vo vzduchu. Približne po 5-týždňoch sa objavia vo vode korienky. Ak vrchná časť vypučí, rastlinu vyberieme opatrne z vody a zasadíme do črepníka tak, že vrchná tretina semena bude vyčnievať zo zeminy. Teplota pri rozmnožovaní by sa mala pohybovať od 21 do 27 °C. Zemina má byť priepustná, piesočnato-hlinitá, neutrálnej reakcie. Je to vlhkomilná rastlina, neznáša však zamokrenie. Plody prináša približne po 5 – 7 rokoch pestovania. Vrúbľované rastliny po 3 – 5 rokoch.

–>

Keď má rastlina 30 – 40 cm presadíme ju na jar von na miesto, kde ju chceme pestovať. Mladé stromčeky tvarujeme, aby mali pravidelnú korunu. Skracujeme bočné výhonky. Počas rastu hnojíme každé 2 – 3 týždne kombinovaným hnojivom. V zime obmedzíme zálievku a prestaneme hnojiť.

Text: Katarína Kettmannová
Foto : archív vydavateľstva Jaga

Komentáre

  1. Silvia Malejčiková says:

    Dobrý deň. Máme doma asi trojročnú rastlinku avokáda a má už okolo metra a pol. No stále len rastie do výšky a kmeň jej nehrubne. Práve pred týždňom sa konečne začala rozkonarovať sama od seba. Ak by sme ju teraz strihli, neuhynula by nám? A začal by jej konečne hrubnúť kmeň? Tiež by som chcela poradiť kedy by sme ju mali presadiť? Už jej je črepník malý. Ďakujem vopred za vašu odpoveď. S pozdravom, Silvia

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.