Avokádo

19.01.2011
19.01.2011 (3) (1)
Avokádo
Avokádo – hruškovec americký (Persea americana) – patrí medzi ovocie, používa sa však ako zelenina. Zo semien možno pomerne ľahko vypestovať okrasnú izbovú rastlinu.
U nás vytvára nízky ker, darí sa mu tam, kde rastie citrónovník. Znáša mrazy –3 až –4 °C. Listy sú elipsovité až vajcovité, svetlo- až tmavozelené, neopadavé, lesklé. Plod je guľatý až hruškovitý, s matnou až lesklou, hladkou žltozelenou až tmavofialovou šupkou. Najlepšie sú tmavé druhy menšej veľkosti. Plod musí byť celkom zrelý a musí sa zjavne poddávať pod tlakom prstov. Nezrelé avokádo bez problémov dozreje v priebehu 3 až 5 dní pri izbovej teplote.   

Avokádo 2 Avokádo 1

Rozmnožovanie – zakoreňovanie semena
Po vylúpnutí semena z plodu zapichneme zápalky alebo špáradlá do semena v spodnej tretine širšej časti. Potom semeno položíme na pohár naplnený vodou tak, aby zápalky dovoľovali stále ponorenie spodnej časti semena vo vode a 2/3 semena boli vo vzduchu. Približne po 5-týždňoch sa objavia vo vode korienky. Ak vrchná časť vypučí, rastlinu vyberieme opatrne z vody a zasadíme do črepníka tak, že vrchná tretina semena bude vyčnievať zo zeminy. Teplota pri rozmnožovaní by sa mala pohybovať od 21 do 27 °C. Zemina má byť priepustná, piesočnato-hlinitá, neutrálnej reakcie. Je to vlhkomilná rastlina, neznáša však zamokrenie. Plody prináša približne po 5 – 7 rokoch pestovania. Vrúbľované rastliny po 3 – 5 rokoch.

-->

Keď má rastlina 30 – 40 cm presadíme ju na jar von na miesto, kde ju chceme pestovať. Mladé stromčeky tvarujeme, aby mali pravidelnú korunu. Skracujeme bočné výhonky. Počas rastu hnojíme každé 2 – 3 týždne kombinovaným hnojivom. V zime obmedzíme zálievku a prestaneme hnojiť.

Text: Katarína Kettmannová
Foto : archív vydavateľstva Jaga


Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Silvia Malejčiková | 24.02.2017, 20:07
Dobrý deň. Máme doma asi trojročnú rastlinku avokáda a má už okolo metra a pol. No stále len rastie do výšky a kmeň jej nehrubne. Práve pred týždňom sa konečne začala rozkonarovať sama od seba. Ak by sme ju teraz strihli, neuhynula by nám? A začal by jej konečne hrubnúť kmeň? Tiež by som chcela poradiť kedy by sme ju mali presadiť? Už jej je črepník malý. Ďakujem vopred za vašu odpoveď. S pozdravom, Silvia
Prečítajte si
Reklama