Zo sliviek nemusíte robiť len koláč! Vyskúšajte fantastický slivkový džem, mrveničku aj omáčku
Slivkové koláče, guľky, kompót, či lekvár nie sú jedinými chutnými jedlami, ktoré sa dajú z čerstvých sliviek pripraviť. Viete o tom, že ich môžete použiť aj na omáčku ku kačaciemu mäsu? Ponúkame vám tri recepty zo sliviek, ktoré chutia výborne, a pritom nie sú v našich končinách príliš známe.
Slivková mrvenička so škoricou a mandľami
Dokonale chrumkavý dezert so sladkou mrveničkou navrstvenou na slivkách ochutených škoricou. Recept obsahuje tri druhy cukru a mandle, ktoré dodávajú špeciálnu chuť i vôňu.
Ingrediencie:
- 800 g zrelých sliviek, rozpolených a vykôstkovaných
- 50 g svetlohnedého cukru
- najemno nastrúhaná kôra z 1 pomaranča
- 1 lyžičky mletej škorice
- 1 lyžičky hladkej múky
Na mrveničku:
- 250 g hladkej múky
- 150 g masla
- 80 g kryštálového cukru
- 80 g prírodného trstinového cukru
- 50 g mletých mandlí
Rúru predhrejte na 180 °C. Slivky vložte na spodok plytšej zapekacej misy, dlhej asi 28 cm. Cukor, pomarančovú kôru, škoricu a múku spolu zmiešajte a zmesou posypete slivky. Zalejte 2 polievkovými lyžicami vody.
Všetky prísady na mrveničku vložte do kuchynského robota a pomocou pulzného tlačidla šľahajte, kým sa zmes nezačne zhlukovať. V tejto fáze dávajte pozor, aby ste ju úplne nerozbili. Ak pracujete ručne, najprv premiešajte múku s maslom a potom pridajte ostatné suroviny.
Mrveničkou posypte slivky a dajte piecť do rúry na 30 až 40 minút do zlatista. Pred podávaním nechajte asi 15 minút odstáť. Podávajte so smotanou alebo pudingom, či len tak samé.
Jednoduchý slivkovo-škoricový džem
Slivy so škoricou neuveriteľne ladia. Vyskúšajte túto kombináciu aj v jednoduchom džeme. Je to perfektný spôsob, ako zachovať chuť jesenného ovocia a pripomenúť si ju aj v zime či na jar.
Ingrediencie:
- 2 kg sliviek, odkôstkovaných a nahrubo nasekaných
- 2 kg bieleho kryštálového cukru
- 2 lyžičky mletej škorice
- 1 polievková lyžica citrónovej šťavy
- 3 škoricové tyčinky – nemusia byť
Vysterilizujte poháre a ďalšie potreby, ktoré budete používať. Vložte pár tanierikov do mrazničky, budete potrebovať na testovanie, či je džem už hotový. Slivky dajte do hrnca a pridajte 200 ml vody. Priveďte k varu a varte asi 10 minút, kým nezmäknú, ale nemali by sa rozpadať. Pridajte cukor, mletú škoricu a citrónovú šťavu, cukor nechajte pomaly rozpustiť bez varu. Bude to trvať asi 10 minút.
Zvýšte teplotu a džem priveďte do varu. Asi po 5 minútach nalejte trochu džemu na studený tanier. Počkajte niekoľko sekúnd a skúste ho stlačiť prstom. Ak je pružný, ale dostatočne pevný, je hotový. Ak nie, varte ešte niekoľko minút a znova vyskúšajte s ďalším studeným tanierom.
Džem odstavte z ohňa a pridajte škoricové tyčinky (ak ich používate) a kúsok masla. Džem nechajte 15 minút vychladnúť a potom nalejte do horúcich pohárov, uzatvorte a nechajte úplne vychladnúť. Takto pripravený džem vydrží 1 rok na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení ho skladujte v chladničke.
Pečené kačacie prsia so slivkovou omáčkou
Ľahký, ale pôsobivý recept na štýlový hlavný chod pre špeciálnu príležitosť.
Ingrediencie:
- 2 kačacie prsia
- 1 vetvička tymianu
- 1 badián
- 25 g masla
- Na slivkovú omáčku:
- 1 šalotka, nakrájaná nadrobno
- 1 lyžica olivového oleja
- 250 g tmavočervených sliviek, rozpolených, odkôstkovaných a nakrájaných na malé kolieska
- 50 g trstinového cukru
- 50 ml červeného vína
- 300 ml hovädzieho vývaru
Začnite omáčkou. Šalotku opražte na oleji 5 minút, alebo kým nezmäkne. Pridajte slivky a cukor, niekoľko minút miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Pridajte červené víno a vývar, za občasného miešania duste asi 15 minút, kým mierne nezhustne. Omáčka by mala mať pred podávaním aspoň izbovú teplotu.
Medzitým si predhrejte rúru na 180 °C. Kačacie prsia dobre ochuťte soľou a korením. Rozohrejte nepriľnavú panvicu a mäso do nej vložte kožou nadol. Opekajte 6 – 7 minút, potom otočte a pridajte tymian, badián a maslo. Nechajte rozpustiť, kačicu zalejete šťavou. Potom všetko preneste do menšej formy na pečenie a dajte piecť do rúry na 5 – 6 minút doružova alebo 10 – 12 minút na dobré prepečenie.
Keď je kačica pripravená, znova ju zalejte šťavou a nechajte odpočívať 5 minút.
Kačacie prsia servírujte nakrájané na tenké plátky. Na každý tanier ich poukladajte spolu so zemiakovým pyré, trochou slivkovej omáčky a špenátom duseným na masle.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre