Kompót, džem, dokonca aj brandy! Ako si pripravíte slivkové dobroty na celú zimu
Existuje veľa odrôd sliviek a ešte viac receptov, ako ich zužitkovať. A teraz je rozhodne ten správny čas! Okrem chutných koláčov sú výborné aj na konzervovanie. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si slivky uchovať na dlhé mesiace.
Galéria
Korenistý slivkový kompót
Lahodný sladký kompót bez rafinovaného cukru a plný zimných chutí.
INGREDIENCIE
- 12 sliviek
- 2 – 3 lyžice prírodného sladidla
- 1 tyčinka škorice
- trošku anízu
- ½ čajová lyžica mletého zázvoru
- 1 – 2 šálky vody
Postup
Slivky umyte, odstráňte kôstky a nakrájajte na kúsky. Pripravené slivky vložte do hrnca so všetkými ostatnými ingredienciami a za občasného miešania varte na miernom ohni 15 minút. Keď ovocie zmäkne, odstavte zmes z ohňa a nechajte vychladnúť. Nalejte do zaváraninových pohárov a podľa potreby sterilizujte.
Slivkové brandy
Domáce „brandy“ je skvelý spôsob, ako spotrebovať prebytok sliviek, vydrží dva mesiace a môžete ho použiť aj ako originálny darček.
INGREDIENCIE
- 350 g sliviek, rozpolených a odkôstkovaných
- 175 g bieleho krupicového cukru
- 700 ml brandy
- ½ tyčinky škorice
- 1 badián
Postup
Umyte, prekrojte na polovicu a vykôstkujte slivky. Osušené ich vložte do veľkej sterilizovanej sklenej nádoby. Pridajte cukor, brandy, škoricu a badián. Nádobu uzatvorte a jemne ňou otáčajte, aby sa rozpustil cukor. Každý deň po dobu jedného týždňa pretrepávajte a otáčajte nádobu. Keď sa cukor rozpustí odložte brandy do chladnej tmavej skrine ešte na 2 týždne vylúhovať. Potom zmes preceďte cez sitko vystlané gázou, kuchynským papierom alebo kávovým filtračným papierom. Slivky, dužinu z ovocia a koreniny vyhoďte a precedené brandy nalejte do fľaše. Vydrží dva mesiace.
Jednoduchý slivkový džem
Tento jemne škoricou ochutený džem je úžasný spôsob, ako zachovať chuť jesenného ovocia. Chutí na chlebíku, na horúcich toastoch s maslom, ale aj v koláčoch.
INGREDIENCIE
- 2 kg sliviek odkôstkovaných a nahrubo nakrájaných
- 2 kg bieleho kryštálového cukru
- 2 čajové lyžice mletej škorice
- 1 lyžica citrónovej šťavy
- 3 tyčinky škorice (nemusia byť)
- kúsok masla
Postup
Vysterilizujte poháre. Vložte pár tanierikov do mrazničky, budete ich potrebovať na otestovanie, či je džem dostatočne tuhý. Nakrájané slivky vložte do zaváracej nádoby a pridáme 200 ml vody. Priveďte do varu a varte asi 10 minút, kým slivky nezmäknú. Pridajte cukor, mletú škoricu a citrónovú šťavu. Potom nechajte cukor pomaly, bez varu, rozpustiť. Bude to trvať asi 10 minút. Zvýšte teplotu a priveďte džem do úplného varu. Asi po 5 minútach nalejte trochu džemu na studený tanierik.
Počkajte niekoľko sekúnd a potom končekmi prstov zatlačte na džem. Ak sa pokrčí, džem je hotový. Ak nie, varte ešte niekoľko minút a otestujte znova. Odstráňte džem z ohňa a pridajte tyčinky škorice (ak používate) a kúsok masla. Škorica bude v pohároch vyzerať pekne. Nechajte džem vychladnúť 15 minút, aby sa zabránilo tomu, že zvyšky ovocia klesnú na dno pohárov. Nalejte ho do horúcich pohárov, uzavrite a nechajte vychladnúť. Takto pripravený džem vydrží na chladnom a tmavom mieste jeden rok.
Slivkové čatní
Pripravte si chuťovo bohaté slivkové čatní, ktoré poslúži na špeciálne príležitosti. Je skvelé k údeninám a mäsovým produktom.
INGREDIENCIE
- 1 kg sliviek rozpolených, odkôstkovaných a nakrájaných nadrobno
- 3 cibule, nakrájané nadrobno
- 100 g sušených brusníc alebo hrozienok, nahrubo nasekaných naolejovaným nožom
- 1 polievková lyžica najemno nastrúhaného zázvoru
- 1 polievková lyžica čierneho horčičného semena
- 1 polievková lyžica mletej rasce
- 1 polievková lyžica papriky
- 1 čajová lyžička čili vločiek
- 400 ml červeného vínneho octu
- 500 g svetlého muscovado cukru
- soľ
Postup
Všetky ingrediencie okrem cukru vložte do veľkého hrnca a dobre premiešajte. Pomaly priveďte do varu, potom znížte teplotu, prikryte a varte 10 minút, kým slivky nezmäknú. Vmiešajte cukor plus 2 čajové lyžičky soli a miešame, kým sa nerozpustí. Čatní varte 20 – 30 minút odkryté a občas premiešajte, aby sa nechytilo na dne, kým nie je husté. Hotové čatní nalejte do sterilizovaných pohárov, uzatvorte, označte. Pred konzumáciou sa oplatí nechať 2 týždne odležať. Na chladnom tmavom mieste vydrží až 6 mesiacov.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre