Čerstvé jahody
Zdroj: istock.com

Šikovné tipy a triky na skladovanie a konzervovanie jahôd

Zahryznúť si do práve odtrhnutej jahody z vlastnej záhrady je fantastický pocit. Viete, ako ich sladkú chuť a sviežosť zachováte čo najdlhšie?

Neumývajte ich hneď

Ak chcete, aby jahody zostali pekné a pevné, neumývajte ich ani neoplachujte hneď, keď ich prinesiete domov. Umyte ich až tesne pred použitím a vždy len také množstvo, aké zjete, respektíve ináč spotrebujete. Jahody sú totiž ako malé špongie a pri umývaní absorbujú vodu – ak ich takto odložíte, onedlho budú mäkké a kašovité. Len ich rýchlo opláchnite v sitku, nenechajte jahody nikdy dlhšie namočené vo vode.

Neodstraňujte stonky

Jahody by ste mali oberať aj s kúskom stopky, ktorú na nich ponechajte, až kým ich nebudete jesť. Keď odtrhnete stonky, plody sa začnú rozpadať a budú kašovité, najmä pri vrchnej časti plodu.

Čerstvé jahody
Zdroj: istock.com

Ako jahody skladovať?

Ak chcete uchovať jahody čerstvé dlhšie ako 2 dni, potom je ich potrebné skladovať v chladničke.

Najlepšie fungujú tieto dve metódy:

Do spodnej časti zásuvky na zeleninu a ovocie vložte papierové utierky. Na tieto utierky poukladajte natrhané jahody. Papierové utierky sú dôležité, aby absorbovali vlhkosť – vlhkosť je jednou z hlavných príčin zmäknutia jahôd a rýchleho splesnivenia. Vetrací otvor na zásuvke posuňte do úplne otvorenej polohy. Takto vydržia svieže 5 až 7 dní. Keď si všimnete, že utierky sú vlhké, vymeňte ich za nové.

Ďalší dobrý spôsob, ako uchovať jahody čo najdlhšie čerstvé, je vložiť ich do sklenej zaváracej fľaše, pričom dbajte na to, aby ste ich neukladali príliš tesne. Potom na nádobu nasaďte veko a pohár uzatvorte. Aj po týždni budú jahody stále pekné a pevné.

Ako konzervovať jahody

Ak máte množstvo zrelých jahôd, ktoré nestíhate jesť, pripravte z nich džem alebo želé. Príprava je jednoduchá a budete mať chutnú dobrotu na celý rok. Vyskúšajte napríklad tento, ktorý pripravíte len zo 4 ingrediencií a bez cukru.

Príprava jahodového džemu
Zdroj: istock.com

Jahodovo-medový džem

  • 3 kg jahôd
  • 3 šálky kvalitného medu
  • 2 malé jablká Granny Smith
  • 1 a ½ lyžice citrónovej šťavy

Postup

Jahody olúpte a nakrájajte na polovicu (alebo na štvrtiny, ak sú veľké), vložte do veľkého hrnca.

Jablká nastrúhajte aj so šupkou. Vložte do hrnca s jahodami. Pridajte citrónovú šťavu a med a premiešajte. Zmes zahrejte na vysokej teplote až do varu, občas premiešajte. Hneď ako začne vrieť, znížte teplotu na stredne nízku. Duste asi 15 minút, kým jahody nezmäknú. Pomocou drviča na zemiaky ich roztlačte tak, aby neboli rozpoznateľné celé časti. Môžete použiť aj ponorný mixér. Duste ďalších 45-60 minút za občasného miešania. Čím dlhšie sa zmes dusí, tým je konzistencia hustejšia, ale nebude taká hustá ako džem s cukrom a/alebo pektínom.

Mrazené jahody

Mrazenie je dobrý spôsob, ako uchovať jahody na neskoršie použitie bez varenia. Možno ich použiť na prípravu jahodových omáčok, polevy na jahodový koláč a do smoothie.

Proces mrazenia je pomerne jednoduchý. Jahody umyte a osušte. Poukladajte ich v jednej vrstve na plech na pečenie a vložte do mrazničky. Po úplnom zmrazení jahody preložte do vzduchotesnej nádoby, vhodnej do mrazničky.

Sušené jahody
Zdroj: istock.com

Dehydrované jahody

Dehydratácia jahôd je jednoduchý spôsob, ako zachovať chuť, pričom potrebujete len malý skladovací priestor. Sušené plody môžete pridať do cereálií, jogurtov a dokonca aj do šalátov po celý rok.

Kľúčom k správnemu sušeniu jahôd je nakrájať ich na plátky rovnakej hrúbky. Potom ich v jednej vrstve poukladajte do sušičky a spracujte, kým nebudú suché a chrumkavé.

V závislosti od typu sušičky trvá proces sušenia jahôd zvyčajne 8 až 10 hodín. Vysušené jahody umiestnite do vzduchotesnej nádoby a uložte na chladné a tmavé miesto alebo do chladničky či mrazničky.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje