image 46365 25 v1

Základné zásady pre správne sadenie rastlín

Je správne sadenie skutočným umením? Ako pri sadení rastlín postupovať, aby sme sa vyvarovali chybám?

Vysádzanie priesad

Priesady vysádzame, keď je pod mrakom, radšej popoludní alebo v podvečer. Určite nie počas slnečného horúceho počasia. S prihnojovaním počkáme aspoň 14 dní, až sa rastlinky dobre zakorenia.

Riadky na záhone

Vyznačíme ich značkovačom, širšou doskou (zároveň poslúži ako chodník pri sadení) alebo šnúrou. Vzdialenosť medzi radmi zvolíme podľa odporúčanej vzdialenosti pre rastliny a tiež podľa šírky náradia, ktoré budeme používať pri kyprení pôdy počas vegetácie.

Kontajnerové rastliny s prerasteným koreňovým balom mierne rukami uvoľníme, aby sa korene ľahšie mohli rozrastať do okolitej voľnej pôdy.

Aká má byť hĺbka výsadby?

Hĺbka výsadby má byť taká, v akej do času výsadby rastlina rástla. Mala by byť v rovnakej, podľa možnosti vzpriamenej polohe, výnimkou sú napr. rajčiny, ktoré môžeme sadiť hlbšie a mierne šikmo. Podobne hlbšie ako pôvodne sa sadia aj priesady uhoriek. Naopak, pri iných druhoch treba dať pozor, aby sme im nezahrnuli srdiečko (rastový vrchol) pôdou, to platí napríklad pre šalát hlávkový, jahody či kaleráb.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje