Tomuto neverte! 6 záhradkárskych mýtov, na ktoré sa nedajte nahovoriť
Každý záhradkár pozná nejaký mýtus či trik od suseda, ktorý zaručene funguje. Žiaľ, niektorými si môžete viac poškodiť ako pomôcť. Viete, akým mýtom sa rozhodne neoplatí veriť, ani ich skúšať? Nedajte sa presvedčiť, že je to inak!
Pridajte piesok na zlepšenie ílovitej pôdy
Veľmi často sa môžete stretnúť s radou, že keď máte v záhrade ílovitú slabo odvodňujúcu pôdu, stačí pridať piesok. Zdá sa, že to dáva zmysel – veď piesočná pôda výborne odvodňuje a je vzdušná. V skutočnosti však pridanie piesku do ílovitej hliny spôsobuje niečo, čo rozhodne v záhrade mať nechcete. Pôda bude zadržiavať vodu a zhnijú v nej korene rastlín. Namiesto toho na zlepšenie štruktúry pôdy pridajte dostatok organickej hmoty, ako je záhradný kompost. Alebo pestujte zeleninu na vyvýšených záhonoch.
Kvapky vody spália listy
Počuli ste už o tom, že by sme nemali rastliny polievať počas slnečných dní, pretože vodné kvapky pôsobia ako miniatúrne zväčšovacie šošovky, sústreďujú slnečné lúče a spaľujú listy? V skutočnosti sa kvapky vody, ktoré pri zalievaní nechtiac na listy dopadnú, odparia skôr, ako môžu spôsobiť akúkoľvek škodu. Vždy je však dobré mieriť vodou na spodok rastliny – ku koreňu a vyhýbať sa zalievaniu počas denných horúčav. Ak môžete, polievajte ráno alebo podvečer.
Borovicové ihličie okysľuje pôdu
Je všeobecne známe, že ihličie pomáha okysľovať pôdu. Odporúča sa používať okolo kyslomilných rastlín, ako sú čučoriedky, rododendrony a azalky. Funguje to však len čiastočne. Čerstvé borovicové ihličie, odobraté priamo zo stromu, je skutočne stále mierne kyslé. Avšak, keď uschne, čoskoro túto kyslosť stratí. Ak okolo čučoriedok zakopávate suché ihličie, nebude to mať žiaden vplyv na pH pôdy.
V cukrovej pôde vyrastú sladké rajčiny
I na tento mýtus naletelo už dosť amatérskych pestovateľov. Pridanie cukru do pôdy sa skutočne niekedy odporúča ako skvelý spôsob na vypestovanie extra sladkých rajčiakov. Avšak je to nezmysel. Jednoducho neexistuje žiadna korelácia medzi sladkou pôdou a sladkosťou plodov. Vyberte si radšej odrody známe svojou sladkou chuťou. Správne hnojenie, pravidelná zálievka a dostatok slnečného svetla pomôžu rozvinúť plnú chuť paradajok.
Najlepšie je sadiť do riadkov a plôch rovnaké rastliny
Výsadba v presných radoch alebo blokoch nie je až taká dôležitá, ako si môžeme myslieť. Neraz môže podporiť problémy so škodcami a chorobami. Špeciálne, keď plodiny nestriedate a roky pestujete na rovnakom mieste to isté. Organizovaná úhľadná záhrada je síce určite estetická i praktická, ale čoraz viac pestovateľov sa prikláňa k zmiešavaniu plodín, aby eliminovali škodcov a spomalili šírenie chorôb. Niektoré rastliny pestované popri sebe navzájom podporujú rast i zdravie. Samozrejme, platí to aj opačne. Naštudujme si, ktorým prospieva spoločnosť iných a budeme mať zdravšiu záhradu.
Čaj je skvelým hnojivom
Čajové lístky obsahujú živiny, prečo by sme teda nimi neposypali črepníkové rastliny? Tieto listy naozaj obsahujú veľa dusíka a ďalších živín, má to však jeden háčik. Nie sú zvyčajne v prístupnej forme pre rastliny. Navyše, iné prvky nachádzajúce sa v čaji, ako napríklad hliník a fluór, môžu v skutočnosti brániť rastu. Načo riskovať? Vyberte si vhodné hnojivo a máte istotu, že vaše rastliny dostanú všetko potrebné.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre