Pestovanie paradajok
Galéria (6) Zdroj: iStock

6 tajomstiev bohatej a chutnej úrody paradajok

Jeden z najčastejších plánov slovenských záhradkárov, najmä tých na juhu a juhozápade Slovenska, je vypestovať čo najchutnejšie paradajky. Samozrejme, čím zdravšia a hojnejšia úroda týchto plodov sa podarí, tým lepšie. Prezradíme vám niekoľko základných tajomstiev, ako vypestovať zdravé rastliny rajčiaka s chutnými a sviežimi plodmi – či už pestujete rajčiaky v záhrade, v kontajneroch alebo vo vyvýšených záhonoch.

Galéria

Pestovanie paradajok
Pestovanie paradajok
Pestovanie paradajok
Pestovanie paradajok
Pestovanie paradajok

6 jednoduchých tipov na pestovanie zdravých rastlín

Rastliny môžu mať veľmi bohatú úrodu, špeciálne niektoré nové odrody, a to aj pri pestovaní v nádobách. Základom dobrej úrody je zdravie rastlín. To už je však väčšou výzvou, pretože ich často ohrozujú choroby i škodcovia. Neraz ich trápi pleseň, hniloba kvetov, odumieranie z dôvodu nedostatku dostupných živín alebo vlhkosti v pôde, či hnednúce spodky plodov. Zoslabnuté rastliny sa zase stávajú ľahkým cieľom škodcov, ktorí ich zničia a prenikajú ďalej do porastov.

Doprajte im každý rok nový priestor na pestovanie

Rajčiaky nepestujte na rovnakom mieste, ako po minulé roky. Vyberte im nové umiestnenie. Dôvod je jednoduchý. Paradajky sú jedným z najnáchylnejších druhov zeleniny na choroby prenášané pôdou. Opakovaným vysádzaním paradajok do rovnakého pôdneho priestoru uľahčíte ich napadnutie plesňou a inými chorobami. Tie v pôde pretrvajú aj 5 rokov, takže každý jeden rok meňte miesto, na ktoré rajčiaky vysadíte – okamžite minimalizujete možnosť výskytu plesní a chorôb. Ak pestujete rajčiaky v nádobách alebo v kvetináčoch, znamená to, že pôdu treba každý jeden rok vymieňať. Tento postup tiež pomáha dodať rastlinám čerstvý zdroj živín.

Pestovanie paradajok
Zdroj: iStock

Pridajte viac vápnika

Čierna hniloba a hniloba kvetov sú dva z najbežnejších problémov, s ktorými sa záhradníci pri pestovaní rajčiakov stretávajú. Obe choroby sú spôsobené nedostatkom vápnika v pôde, alebo neschopnosťou rastlín čerpať vápnik zo zeme pod ňou. Problému predídete, ak už počas výsadby pridáte do zeminy hnojivo s obsahom vápnika alebo napríklad rozdrobené vaječné škrupiny.

Mulčujte

Mulčovanie poznáme najmä ako výborný spôsob ochrany proti burine, má však podstatne viac výhod. Mulčovanie rastlín paradajok pomáha regulovať teplotu pôdy a udržiavať vlhkosť potrebnú pre korene. Taktiež znamená ďalšiu vrstvu ochrany proti chorobám prenášaným pôdou. Spóry, ktoré spôsobujú pleseň, žijú v pôde navrchu a pri daždi alebo pri zalievaní sa dostanú aj na listy. Mulčovaním tento problém obmedzíte na maximum. Ako mulč môžete použiť kombináciu kompostu a slamy. Kompost poskytne rastlinám dlhodobo živiny, ktoré sa postupne uvoľňujú ku koreňom a slama pomáha chrániť zvyšok odokrytej plochy pôdy.

Pestovanie paradajok
Zdroj: iStock

Rajčiaky počas rastu prestrihávajte

Prerezávanie rastlín paradajok počas ich rastu podporuje ich zdravie a produktivitu. Spodné listy rastliny by mali byť aspoň 15 centimetrov nad pôdou. Okrem presvetlenia a vzduchu takto dosiahnete aj ochranu pred plesňami a hubovými chorobami. Pri strihaní vždy odstráňte všetky listy, ktoré vykazujú známky poranenia alebo choroby – aj keď nie sú na spodnej časti rastliny.

Ako hnojiť rajčiaky?

Bez ohľadu na to, aká silná je pôda na začiatku vegetačného obdobia, paradajky z nej dokážu veľmi rýchlo vyčerpať živiny. Preto potrebujú počas celého rastu a plodenia podporu zvonku. Jedným z najlepších spôsobov prirodzeného hnojenia paradajok je kompostový čaj, ktorý sa aplikuje ako kvapalina na korene a listy rastlín. Taktiež môžete použiť kvalitné organické tekuté hnojivo, určené priamo pre paradajky. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, počas prvých dvanástich týždňov rastliny paradajok zľahka prihnojujte každé dva až tri týždne. Je lepšie dopriať im pravidelne o niečo slabšiu dávku ako jednu veľkú.

Pestovanie paradajok
Zdroj: iStock

Po sezóne vyčistite priestor

Jednou z najdôležitejších úloh na udržanie zdravia záhrady a/alebo pôdy vo vyvýšených záhonoch a v kontajneroch, je zlikvidovať všetky zvyšky rastlín, keď sezóna skončí. Ak necháte staré rastliny zoschnúť a prezimovať v záhrade, pozvali ste choroby a škodcov. Takže hneď, keď dokončia produkciu, ich vytrhajte. Zvyšky starých, suchých, poškodených a chorých rastlín nikdy nedávajte do kompostu. Radšej ich spáľte alebo vyhoďte v igelitovom vreci do odpadu.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.