pestovanie mrkvy
Zdroj: istock.com

Pestovanie mrkvy často potrápi aj skúsených záhradkárov. Ako pri jej pestovaní správne postupovať?

Bežná, na prvý pohľad ľahko pestovateľná koreňová zelenina. Avšak práve mrkva potrápi často aj skúsených záhradkárov. Ako postupovať, aby ste sa v tomto roku mohli tešiť z jednej, alebo dokonca z dvoch úrod chutnej a zdravej mrkvy?

Pripravte hlboké a úrodné lôžko

Týždeň alebo dva predtým, ako plánujete vysiať mrkvu, pripravte pôdu. Najskôr vidlami preryte pôdu čo najhlbšie, aby ste ju zjemnili a prevzdušnili. Povyberajte všetky kamene, na ktoré natrafíte.  Potom pridajte jemné organické hnojivo. Nesprávne hnojenie je častým dôvodom nekvalitnej úrody. Priveľa dusíka, najmä z hnoja, spôsobuje vidlicové nepravidelné a pokrivené korene. Na druhej strane aj nedostatočné hnojenie vopred je riskantné. Ak totiž aplikujete tekuté hnojivo na dozrievajúce rastliny, korene ľahko popraskajú.

Ideálnym riešením je teda použitie organického hnojiva určeného priamo pre pestovanie mrkvy do zeminy ešte pred výsadbou. Dodržiavajte návod na etikete a dôkladne ho zapracujte do pôdy. Hnoj si radšej odložte na paradajky a papriky, ktoré ho ocenia.

Ako oživiť staršie semená mrkvy?

Semiačka mrkvy netreba kupovať každý rok, pri skladovaní na suchom a tmavom mieste vydržia tri roky. Ak máte z minulého alebo predminulého roka semiačka obľúbenej odrody, oživíte ich jednoducho.

semená mrkvy
Zdroj: istock.com

Semená vložte do žiaruvzdorného pohára a zalejte ich veľmi teplou vodou (65 °C). Po vychladnutí ich preceďte do papierovej utierky. Utierku zložte tak, aby zakryla semená, a vložte ju do vzduchotesnej nádoby. Takto ich skladujte pri izbovej teplote štyri dni. Denne kontrolujte, či je papierová utierka stále mierne vlhká. Po štyroch dňoch semená vyberte z nádoby a nechajte niekoľko hodín sušiť na vzduchu, potom ihneď zasaďte.

Náš tip: Ak ste rastlinky mrkvy predpestovali v menších nádobách a chystáte sa ju vysadiť von, myslite na jedno: mrkva je veľmi citlivá na akékoľvek narušenie primárnych koreňov. Chrániť ich môžete výsevom do tenkých roliek z kartónu. Mrkvu potom jednoducho aj s kartónom, ktorý chráni korene, vysadíte do pripraveného lôžka na slnečné miesto.

Dajte sadeniciam priestor

Rastlinky mrkvy udržiavajte odburinené a preriedené. Hneď ako sa objavia, pomocou malých nožníc vytrhnite nadbytočné rastlinky a prerieďte preplnené miesta, aby zvyšné rastliny mali priestor na rast a dostatok vzduchu, ktorý ich chráni pred chorobami z vlhkosti. Vždy ponechajte tie najzdravšie a najväčšie rastlinky. Dobrou správou je, že keď mrkva dorastie do výšky 20 centimetrov, vňať bude dostatočne silná na to, aby udusila väčšinu buriny.

Ak sa chcete vyhnúť pretrhávaniu rastlín a riedeniu, použite výsevné pásiky a zakryte ich viacúčelovým kompostom. Semená budú vzchádzať v správnych rozstupoch a buriny bude oveľa menej.

Pravidelne odstraňujte poškodené rastliny a pomliaždené listy, pretože priťahujú škodcov a choroby.

pestovanie mrkvy
Zdroj: istock.com

Chráňte mrkvu pred zvieratami

Ak žijete blízko polí či lesov, je vhodné chrániť vysadenú mrkvu aj pred zvieratami – sú veľkou pochúťkou najmä pre zajace i jelene. Pomôžu ochranné klietky vyrobené z drôteného pletiva.

pestovanie mrkvy
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.