Strihanie levandule
Zdroj: istock.com

Prečo rastliny levandule najčastejšie hynú a ako ich prebrať k životu?

Levanduľa je krásna aromatická rastlina pochádzajúca zo Stredomoria, ktorú mnohí záhradníci začleňujú do svojej záhrady. Niekedy však nie s práve najlepšími výsledkami. Ak si všimnete, že vaše levandule odumierajú, určite vás bude zaujímať, prečo sa to deje a ako levanduľu oživiť.

Ak ste si všimli, že vaše levandule vyzerajú čoraz horšie, prvou úlohou je identifikovať príčinu. Rastliny levandule potrebujú dobre priepustnú pôdu s pH 6 až 8. Test pôdy vám pomôže určiť, či je potrebné pH upraviť. Ak chcete zvýšiť pH, upravte pôdu vápencom.

Keďže levanduľa pochádza zo Stredomoria, potrebuje dostatok slnka – šesť až osem hodín denne. Mladé rastlinky však neznášajú teplo, preto ich vysádzajte od začiatku do polovice jari, aby sa stihli aklimatizovať pred horúcimi letnými teplotami. Pred začiatkom nového rastu rastlinu zrežte o jednu tretinu až polovicu.

Košík s levanduľou
Zdroj: istock.com

Nemýľte si obdobie pokoja a odumieranie

Niektorí ľudia si myslia, že rastlina odumiera, pričom je len v období pokoja – v hibernácii. Nastane vtedy, keď sa ochladí a slnečné svetlo je menej dostupné. Hynúca levanduľa nemá žiadne známky zelene, vetvičky sú hnedé a suché.

Je na vine teplota?

Ďalšou príčinou, prečo môže levanduľa odumierať, je nízka teplota. Zrelá levanduľa toleruje nízke teploty až do -12 °C, avšak novovysadené levandule môžu v noci podľahnúť teplotám nižším ako 4 °C.

Starostlivosť o levanduľu
Zdroj: istock.com

Levanduľa v kvetináči hynie

Pestovanie levandule v kvetináčoch má vlastné pravidlá. Ak si všimnete známky odumierania, je v prvom rade potrebné skontrolovať vlhkosť pôdy – často je to spôsobené premokrenou pôdou alebo iným problémom, ktorý nie je v súlade s potrebami rastliny. Napríklad dostáva priveľa alebo naopak, primálo slnka.

V jesenných mesiacoch to môže byť tiež spôsobené nízkymi teplotami, a preto, keď teploty klesnú, premiestnite levanduľu pestovanú v kvetináči rastliny do garáže, do interiéru, alebo ju aspoň zakryte. Premokrená levanduľa má žltnúce listy, spočiatku len na spodných listoch. Vädne, všimnete si hnilobný zápach a samozrejme vlhkú pôdu, ktorá sa nedokáže presušiť. Ak chcete levanduľu v kvetináči správne zaliať, polievajte výdatne a medzi zalievaním nechajte horných 2,5 cm pôdy úplne vyschnúť.

Ďalšie dôvody odumierania rastlín levandule

Hniloba koreňov

Je bežným problémom, ktorý vzniká nadmerným zalievaním. Ak máte podozrenie na hnilobu koreňov, musíte konať rýchlo, aby ste rastlinu zachránili. Vyberte levanduľu z pôdy a odrežte všetky postihnuté korene. Potom ju znovu zasaďte do dobre priepustnej pôdy. Uistite sa, že levanduľa dostáva šesť až osem hodín slnka.

Kvety levandule zblízka
Zdroj: istock.com

Hmyz

Odumretie levandule môže spôsobiť aj hmyz. Peniarky a ďalší škodcovia sajú šťavu z rastlín. Môžete ich odhaliť vďaka bielym, speneným fliačikom, ktoré sa objavujú na stonkách a listoch napadnutých rastlín. Ďalší škodcovia sa živia novými listami a stonkami levandule od konca mája do začiatku júla. Napadnuté listy sú škvrnité s bielymi alebo sivými bodkami.

Septoriová škvrnitosť listov

Toto ochorenie je spôsobené hubou, ktorá oslabuje rastliny koncom leta až začiatkom jesene. Podporujú ho vlhké podmienky. Ďalším príznakom škvrnitosti listov sú okrúhle škvrny na listoch. Toto plesňové ochorenie sa šíri vetrom, takže ľahko sa prenesie aj na okolité rastliny.

Phomopsis lavandula

Ďalšie plesňové ochorenie, ktoré má za následok skrútené, hnedé stonky spolu s malými čiernymi bodkami na stonke. Táto choroba sa ľahko prenáša, preto čo najskôr vyberte infikované rastliny a zlikvidujte ich.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardeningknowhow.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.