Ako úspešne dopestovať sadenice

image 46305 25 v1

Pripravíme si črepníky vysoké aspoň 8 cm. Dobre ich umyjeme horúcou mydlovou vodou alebo dezinfikujeme roztokom (Savo).

Na dno nasypeme drenážnu vrstvu (piesok) na odvádzanie prebytočnej vody a doplníme substrát na výsev do výšky 2 cm od horného okraja nádoby. Osivo pred výsevom namočíme na 4 hodiny do vlažnej vody. Vysievame do riadkov vzdialených 2 cm a do hĺbky 0,5 cm. Výsev opatrne zalejeme, najlepšie rosením, a udržiavame primeranú vlhkosť a teplotu 20 až 24 °C. Substrát nesmie byť premokrený, lebo semienka a korienky by zhnili.

Na vytvorenie mikroklímy výsevy zakryjeme sklom, papierom, fóliou či mikroténovým vreckom a pravidelne ich vetráme. Keď začnú semienka klíčiť (o 6 až 8 dní), preložíme nádoby na svetlé miesto a znížime teplotu na 14 až 18 °C. Po objavení 3 pravých lístkov rastlinky rozsadíme do zakoreňovačov. O ďalšie 3 týždne zaštipneme rastový vrchol, aby sa sadenice rozrástli do šírky a vytvorili bohatú násadu kvetov.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: shutterstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.