image 46305 25 v1

Ako úspešne dopestovať sadenice

Pripravíme si črepníky vysoké aspoň 8 cm. Dobre ich umyjeme horúcou mydlovou vodou alebo dezinfikujeme roztokom (Savo).

Na dno nasypeme drenážnu vrstvu (piesok) na odvádzanie prebytočnej vody a doplníme substrát na výsev do výšky 2 cm od horného okraja nádoby. Osivo pred výsevom namočíme na 4 hodiny do vlažnej vody. Vysievame do riadkov vzdialených 2 cm a do hĺbky 0,5 cm. Výsev opatrne zalejeme, najlepšie rosením, a udržiavame primeranú vlhkosť a teplotu 20 až 24 °C. Substrát nesmie byť premokrený, lebo semienka a korienky by zhnili.

Na vytvorenie mikroklímy výsevy zakryjeme sklom, papierom, fóliou či mikroténovým vreckom a pravidelne ich vetráme. Keď začnú semienka klíčiť (o 6 až 8 dní), preložíme nádoby na svetlé miesto a znížime teplotu na 14 až 18 °C. Po objavení 3 pravých lístkov rastlinky rozsadíme do zakoreňovačov. O ďalšie 3 týždne zaštipneme rastový vrchol, aby sa sadenice rozrástli do šírky a vytvorili bohatú násadu kvetov.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.