Pestovanie zeleniny
Zdroj: Shutterstock

Na výsev zeleniny ešte nie je neskoro! Týchto 5 druhov môžete siať aj v júni

Myslíte si, že v júni je už na výsev zeleniny neskoro? Nie je to úplne tak. Existuje päť druhov zeleniny, ktoré môžete úspešne siať aj v tomto období, pričom získate chutnú zdravú úrodu.

Začiatok júna je posledný termín na siatie tekvice, neskôr by už nemala dostatok teplých dní na dozretie a vytvorenie dobrej chuti. Ak chcete pestovať tekvice na dekoráciu, vyberte si vhodné odrody. Pozor na hubové ochorenia, oplatí sa naniesť okolo rastlín mulč.

Pokojne môžete siať aj fenikel. Ak ho budete postupne siať od júna až do konca júla, zabezpečíte si úrodu do septembra – októbra. Aby sa mu darilo, udržiavajte povrch pôdy kyprý a bez burín.

V tomto období môžete vysiať neskoro klíčiace odrody brokolice, ako napríklad Calabrese, ktorá je určená na postupný zber ružíc. Keď odrežete prvú veľkú, narastú ďalšie.

Ak už máte vysiatu jarnú cibuľku, pokojne v tom pokračujete, ak nemáte, stále je čas začať s výsevom.

Výsev zeleniny
Semienka jarnej cibuľky sejte asi 2 centimetre hlboko a 10 cm od seba. | Zdroj: Shutterstock

Cibuľku je optimálne vysievať priebežne, úrodu môžete očakávať do jesene. Posledným druhom je čínska kapusta, ktorá je výborná do šalátov. Výhodou je nenáročné pestovanie a zber prostredníctvom rezu – odrežete si vždy toľko listov, koľko spotrebujete, netvorí hlávky.

Pestovanie zeleniny
Čínsku kapustu chráňte proti škodcom záhradníckou textíliou, pozor treba dať aj na slimáky, ktoré túto zeleninu obľubujú. Mladé listy zberajte po 30 dňoch od vysadenia. | Zdroj: Shutterstock

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje