
Slabé klíčenie, vytiahnuté a oslabené sadenice: Čo robiť, keď pestovanie priesad nejde podľa predstáv?
Pri pestovaní priesad zo semien niekedy postihne sklamanie aj tých najskúsenejších. Je to totiž súhra mnohých faktorov a trochu i pestovateľská mágia, ktorá drobné spiace semienka mení na rastliny plné sily a života. Ako sa vyhnúť častým nedostatkom pri pestovaní priesad a nevzdať sa pri prvých neúspechoch? Základom je identifikovať problém a urobiť tie správne opatrenia.
Semienka zasadiť, kvetináče umiestniť na svetlé a teplé miesto a nezabudnúť na pravidelnú dávku vlahy. Je to všetko? Hoci dopestovanie priesad vyzerá na prvý pohľad jednoducho, neraz sa objavujú viaceré nedostatky a chyby, ktoré majú priamy vplyv na budúci vzrast a kondíciu rastlín. Životaschopnosť priesad pritom úzko súvisí s kvalitou budúcej úrody. Akým nedostatkom pri pestovaní priesad môžete čeliť?
Slabé klíčenie
Tiež máte doma debničku plnú semien rôzneho druhu, ale aj veku? Skôr, ako sa pustíte do jarnej výsadby, skontrolujte ich vek. Životnosť zeleninových semien je v priemere 1 – 5 rokov, no ide skôr o orientačný údaj, keďže aj samotné podmienky skladovania môžu mať na ich životnosť negatívny vplyv. Vysadením starých semiem riskujete slabé až veľmi nízke klíčenie. Ak váhate, vykonajte test klíčivosti rastlín. Najčastejšie sa vykonáva na vzorke 10 semien a nebudete k tomu potrebovať nič iné, ako papierovú vreckovku, mikroténové vrecko a jemný rozprašovač s vodou. Pozrite si postup, ako otestovať klíčivosť semiačok.
Príčinou slabého klíčenia však nebýva iba vyšší vek semien. Môže sa za tým ukrývať aj hlboký výsev osiva, hutná zemina, cez ktorú sa mladé klíčky neprederú, málo svetla, no i nadmerné sucho alebo naopak – opakované preliatie vodou.
Nerovnomerný rast
Priesady na jednej strane kvetináča sú ukážkové, no tie na druhej strane sú akési menšie a slabšie. Kde sa stala chyba? Ak ide o semená rovnakého „pôvodu“ (odroda, vek, osivársky výrobca), nedostatky treba hľadať predovšetkým v starostlivosti a umiestnení. Skontrolujte, či sa celej vysadenej ploche dostáva rovnomerná dávka svetla a nestojí v ceste prekážka, ktorá by časť zatieňovala. Taktiež skontrolujte či nádobka s priesadami stojí rovno. Ak je mierne nakrivo, môže jedna časť trpieť suchom, keďže voda bude stekať do nižšej úrovne.
Veľká hustota, vytiahnutie a oslabovanie priesad
Pri pestovaní priesad na okenných parapetoch sa počíta každý centimeter. A hoci pohľad na utešenú hustú „minizáhradku“ poteší oko každého záhradkára, pravdou je, že veľká hustota zeleninovým priesadám neprospieva. Vzájomná konkurencia vedie k tomu, že vyššie druhy sa prirodzene budú ťahať za svetlom. Naklonené, deformované a vytiahnuté priesady však nezvládnu neskoršie vysadenie do záhrady. Nižšie priesady budú zase v ich tieni trpieť nedostatkom svetla. Nehovoriac o tom, že husto vysadené priesady nebudú mať ani rovnomerný prístup k pravidelnej dávky vlahy.
Pre zdravý rast priesad a váš prehľad je lepšie zorganizovať priesady tak, aby mali dostatok životného priestoru. Schopné jedince neskôr rozsaďte do samostatných malých kvetináčov alebo sadbovačov.
Padanie priesad
Pod padaním priesad možno chápať úhyn mladých rastlín najčastejšie v dôsledku nevhodných podmienok a rozšírenia hubového ochorenia, ktoré spôsobuje ich odhnívanie. Typickým znakom je vodnatý koreňový krčok a jeho pomerne rýchle sčernanie. V tomto mieste sa rastlina „zlomí“. Prakticky zo dňa na deň môže veľká časť mladých sadeníc padnúť/poľahnúť a snaha o vlastné priesady vyjde nazmar. Príčinu treba hľadať v kombinácii viacerých faktorov. Najčastejšie ide o voľbu nekvalitného substrátu (zo starších kvetináčov, s patogénmi), hustý výsev, vyššiu vlhkosť a nedostatočné vetranie v bezprostrednom okolí priesad.
Pri pestovaní priesad dbajte na to, aby ste používali nový, vydezinfikovaný výsevný substrát. Rastliny kropte iba zľahka a ideálne rozprašovačom, aby ich prúd vody neutlačil do zeminy. Myslite na rovnomerný výsev a šetrné prúdenie vzduchu okolo nich, ktoré obmedzí riziko šírenia hubových ochorení (pozor – nevystavujte ich studenému vzduchu z otvoreného okna).
Krátke zhrnutie v bodoch – čo ohrozuje zdravý rast priesad?
- vyšší vek semien
- nedostatok svetla, ale aj veľa svetla
- nedostatok vody, ale aj nadbytok vody
- nekvalitný substrát
- nedezinfikované sadbové nádoby
- nízke teploty prostredia
- nesprávna hĺbka osiva
- veľmi hustý výsev a konkurencia
- studený prievan
- ignorovanie pokynov na sadenie (termín, podmienky)
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre