pestovanie priesad
Zdroj: shutterstock.com

Najčastejšie problémy s pestovaním priesad a ako ich vyriešiť

Vysejete semienka, vyklíčia a tešíte sa z mladých sadeníc. A zrazu to príde. Odumierajú pred vašimi očami. Rýchlym zásahom možno ešte časť z nich zachrániť, no najspoľahlivejšou ochranou je prevencia.

Hubové choroby

Čo spôsobuje hubové ochorenia priesad?

Vždy je za tým komplex problémov. V prvom rade dávajte pozor, aby ste ich neprelievali. Kontrolujte vhodnú teplotu. Prehrievanie ani chlad a prievan nie sú vhodné. Ak dodržíte tieto základné podmienky pestovania, stačí použiť taký bioprípravok, ktorý mladé rastliny nielen ochráni, ale stimuluje aj ich rast.

Riziko pri pestovaní v skleníku a v interiéri bytu či domu však predstavujú aj smútivky – drobné čierne mušky, najmä ich larvy. Spôsobujú veľké škody hlavne na mladých rastlinách a pri zakoreňovaní odrezkov.

Aké spôsoby ochrany máme na výber?

Celosvetový výskum prináša nové poznatky o ochrane rastlín. Cieľom je potlačenie možného ochorenia zdravých plodín už v pôde, čo je kľúčom k zdravému a intenzívnemu rastu a úrode. Môžete to ovplyvniť pomocou správne vybratých biologických prípravkov. Stimuláciou prospešných baktérií a húb v pôde alebo v záhradnom substráte zaistíte rovnováhu rastlín z pohľadu výživy. Zároveň sa vytvoria látky, ktoré podporujú ich odolnosť a vitalitu. Zdravá rastlina je menej náchylná na choroby (Pythium spp., Fusarium spp., Botrytis spp) a zvyšuje istotu úrody. Pozitívnym vedľajším efektom je, že po pesticídoch netreba siahať dlhší čas, prípadne aj celú sezónu. Ochrana rastlín sa teda vždy začína v pôde.

pestovanie priesad
Zdroj: shutterstock.com

Keď rastlinky padajú

Ako sa prejavuje najčastejšia choroba priesad nazývaná padanie klíčnych rastlín, čo ju spôsobuje a ako proti nej bojovať?

Prejavuje sa od vyklíčenia po vytvorenie dvoch až troch pravých lístkov. Symptómy ochorenia sú takmer vždy rovnaké: koreňový kŕčok je spočiatku vodnatý, neskôr černie a slabne, pletivá v tomto mieste odumierajú a rastlina padá. Choroba dokonca niekedy napáda už klíčiace semená, ktoré vplyvom infekcie vôbec nevzídu. Šíri sa nedezinfikovanou pôdou a kúskami napadnutých rastlín. Pôvodcom choroby sú spóry parazitných húb v pôde. Jej vzniku a šíreniu sa dá zabrániť prevenciou. To znamená, že semená treba vysievať podľa lunárnych cyklov do kvalitnej pôdy a následne aplikovať biologický prípravok Trifender. Je založený na prírodnej báze a neobsahuje žiadnu chemickú zložku. Po jeho použití nie je nutná ochranná lehota. Pôda sa ním nedá predávkovať. Účinná látka prípravku je užitočná huba Trichoderma asperellum, ktorá prospešne vplýva na vývoj rastlín. Zároveň podnecuje vyššiu odolnosť proti škodlivým pôdnym hubám a proti znečisteniu životného prostredia. Podľa nových poznatkov táto huba vyvoláva v rastlinách obranné reakcie proti napadaniu a pôsobí stimulačne na rast koreňov aj nadzemných častí rastlín.

Škodce na priesadách

Na priesadách sa vyskytujú drobné čierne mušky, ide o škodcu?

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o smútivky (Bradysia paupera) – drobné mušky, ktoré sú veľké asi 2 – 4 mm. Majú dva páry čiernosivých, dymovo sfarbených krídel. Mušky rastlinám priamo neškodia, môžu však prenášať množstvo patogénnych húb, napríklad Phytophthora či Pythium. Pre rastliny sú však škodlivé ich larvy. Darí sa im vo vlhkom pôdnom humusovom substráte, kde obhrýzajú jemné korienky, tým ich oslabujú a otvárajú cestu pre hubové choroby.

smútivka
Zdroj: shutterstock.com

Odkiaľ sa na priesadách zrazu vyskytli?

Larvy a kukly smútiviek si môžete priniesť s rastlinou priamo z obchodu v substráte alebo v kvetináči a až doma sa vyliahnu mušky. Pri silnom výskyte obťažujú, keďže lietajú všade navôkol. Samičky žijú len 3 – 7 dní. Kladú celkom 20 – 40 vajíčok do retiazok alebo na kôpku do vlhkej pôdy, rašelinového substrátu alebo na zvyšky rastlín. Larvy sú dlhé 5 – 7 mm, sú štíhle, beznohé, sklovito priehľadné so zreteľným tukovým telieskom vnútri tela. Čas vývoja od vajíčka po dospelého jedinca trvá v skleníku alebo v byte najmenej 3 týždne. Larvy pritom prechádzajú štyrmi vývojovými štádiami. Počas roka dospieva niekoľko generácií.

Ako sa smútiviek zbaviť?

Tohto škodcu sa možno zbaviť biologickou cestou pomocou parazitických hlístic. V skleníku alebo v byte si všímajte výskyt malých poletujúcich mušiek. V skleníku rozvešajte žlté lepové signalizačné dosky, na ktoré dospelé jedince naletia a nalepia sa na ne. Ak sa ich za krátky čas prilepí veľa, urobíte ochranný zásah hlísticami.

pasca na smútivky
Zdroj: shutterstock.com

Pôdne mikrobiálne hnojivo proti padaniu rastlín

Ako a na čo všetko možno aplikovať pôdne mikrobiálne hnojivo?

  1. Semená, ktoré chcete vysiať, položte na dostatočne veľkú podložku a posypte ich primeraným množstvom prípravku Trifender. Semená vyberte, preosejte a v tomto istom prášku postupne obaľte semená všetkých druhov zeleniny, ktoré chcete siať v ten deň. Po vysiatí semien rozrieďte zostatkový prášok množstvom vody tak, aby bola koncentrácia roztoku približne 1 % (1 g – 1 čajová lyžička na 1 l vody). Týmto roztokom zalejte vysiate semená. Tak docielite, že spóry huby Trichoderma asperellum vyklíčia skôr ako semeno a zabránia patogénnym hubám, aby k nemu prenikli.
  2. Keď sa objavia prvé pravé listy rastlín, opakujte zálievku roztokom Trifender v množstve asi 10 cm3 na jednu rastlinu. Za 7 – 10 dní zálievku opäť zopakujte. Ďalšiu zálievku pripravte minimálne raz za mesiac.
  3. Trifender môžete použiť aj pri výsadbe cibuľovín. Ak ich nechcete jednotlivo obaľovať, urobte si roztok, cibule v ňom opláchnite a hneď saďte. Roztok, ktorý vám ostane, nalejte na vysadené rastliny. Počas vegetácie rastliny niekoľkokrát postriekajte roztokom Fielderu.
  4. Trifenderom sa dá ošetriť aj sadba zemiakov. Pripravené zemiaky umyte, osušte a namočte do 0,1-percentného roztoku Trifender. Potom ihneď saďte, hľuzy roztokom polejte a zahrňte zeminou.
  5. V zálievke pre klíčiace rastliny môžete miešať Trifender s Carbosanom, čiže užitočnú hubu s užitočnými baktériami.
pestovanie priesad
Zdroj: shutterstock.com

Radí Ing. Zoltán Tamašek, odborník na biologickú ochranu rastlín, www.biotomal.sk
Foto: isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.