priesady rajčín
Zdroj: isifa/Shutterstock

Ako dopestovať priesady rajčín

Som pestovateľka začiatočníčka a rada by som si pestovala paradajky zo semienok. Aké sú zásady ich predpestovania? Janka M.

V tomto roku je už na predpestovanie priesad neskoro, pretože trvá približne osem týždňov a plody, ak by sa aj vytvorili, by nedozreli. Vo všeobecnosti platí, že rajčiny možno dopestovať aj z priamej sejby, nie je nevyhnutné predpestovať priesady.

Na predpestovanie priesad osivo vysievame v marci do debničiek, téglikov či zakoreňovačov, ktoré umiestnime do pareniska alebo do skleníka. Použijeme substrát na výsevy.

Prečítajte si tiež:

Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať rajčiny: Priamo z plodu!

Veľmi dôležitý je dostatočný prístup svetla, udržiavanie teploty okolo 18 – 25 °C, pravidelná závlaha. Pri nedostatku svetla sú priesady tenké, dlhé, slabé, nitkovité, etiolizované. (Platí pre všetky druhy, pri ktorých predpestúvame priesady.)

Počas slnečných dní treba priestory vetrať a tieniť. Asi 7 až 10 dní pred samotnou výsadbou na trvalé stanovište priesady otužujeme – znižovanie teploty, obmedzenie závlahy.

Zdravá priesada je pevná, hrubá, tmavozelená a má nasadené prvé závinky kvetov. Na trvalé stanovište sa vysádza po 15. máji, teplota pôdy má byť okolo 12 °C.

Prečítajte si tiež:

Ako si na balkóne vypestovať chutné rajčiny

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje