Ako dopestovať priesady rajčín

priesady rajčín
Zdroj: isifa/Shutterstock

Som pestovateľka začiatočníčka a rada by som si pestovala paradajky zo semienok. Aké sú zásady ich predpestovania? Janka M.

V tomto roku je už na predpestovanie priesad neskoro, pretože trvá približne osem týždňov a plody, ak by sa aj vytvorili, by nedozreli. Vo všeobecnosti platí, že rajčiny možno dopestovať aj z priamej sejby, nie je nevyhnutné predpestovať priesady.

Na predpestovanie priesad osivo vysievame v marci do debničiek, téglikov či zakoreňovačov, ktoré umiestnime do pareniska alebo do skleníka. Použijeme substrát na výsevy.

Prečítajte si tiež:

Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať rajčiny: Priamo z plodu!

Veľmi dôležitý je dostatočný prístup svetla, udržiavanie teploty okolo 18 – 25 °C, pravidelná závlaha. Pri nedostatku svetla sú priesady tenké, dlhé, slabé, nitkovité, etiolizované. (Platí pre všetky druhy, pri ktorých predpestúvame priesady.)

Počas slnečných dní treba priestory vetrať a tieniť. Asi 7 až 10 dní pred samotnou výsadbou na trvalé stanovište priesady otužujeme – znižovanie teploty, obmedzenie závlahy.

Zdravá priesada je pevná, hrubá, tmavozelená a má nasadené prvé závinky kvetov. Na trvalé stanovište sa vysádza po 15. máji, teplota pôdy má byť okolo 12 °C.

Prečítajte si tiež:

Ako si na balkóne vypestovať chutné rajčiny

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.