Ako správne pikírovať, aby ste dosiahli silné priesady? Držte sa tohto postupu
Pikírovanie je aktivita, s ktorou sa na začiatku sezóny stretne každý záhradkár. Malé priesady vysadené do spoločného kvetináča či debničky budú potrebovať čoraz viac životného priestoru, aby zosilneli a vytvorili dostatočnú koreňovú sústavu.
Ak vám bol tento pojem ešte donedávna celkom neznámy, netreba za tým hľadať veľkú vedu – pikírovanie je rozsádzanie malých priesad do samostatných kvetináčov alebo sadbovačov.
Pikírovanie = presádzanie alebo rozsádzanie
Pri pestovaní priesad zo semien je zvykom začínať výsadbou do spoločných kvetináčov. Niektoré majú podobu hranatých kvetináčov (hrantíkov a truhlíkov), ďalšie vyzerajú ako plastové minipareniská s vrchným krytom. Výhodou tohto riešenia je vytvorenie rovnakých podmienok pre všetky semená – ako z pohľadu tepla, svetelnosti aj vlahy. Vzídu najsilnejšie semená a je dobrý predpoklad, že všetky priesady budú rásť rovnomerne.
K pikírovaniu treba pristúpiť vtedy, ak ste semená jedného druhu vysadili spoločne do jedného „priestoru“. Po vzídení klíčnych lístkov a objavení prvých pravých lístkov sú predurčené na ďalšiu manipuláciu – teda rozsadenie s cieľom získania silných priesad.
Ako pikírovať priesady?
Najčastejšie sa pikírujú priesady papriky, rajčín, kalerábu, šalátov, kapusty, zeleru či doma pestovaných byliniek. Ak sa už mladé priesady tiesnia, ťahajú za slnkom a majú aj pravé listy, je čas pripraviť si všetky dôležité pomôcky a pustiť sa do práce.
Na pikírovanie budeme potrebovať:
- priesady
- menšie kvetináče na priesady (kultivačné kvetináče, sadbovače – plastové, z odbúrateľných prírodných materiálov)
- vhodný pestovateľský substrát
- starú ceruzku alebo drevenú paličku
- pomôcku na ochranu stola pred zašpinením (starší podnos, starý gumený obrus)
Postup:
- Do samostatných kvetináčov budeme presádzať iba priesady zdravé, dostatočne silné a bez deformít. Pracujeme s nimi opatrne a so všetkou jemnosťou, aby nedošlo k ich zlomeniu. Na oddelenie od ostatných dobre poslúži drevená palička, stará vidlička alebo prsty. Priesady neťaháme zo zeme, snažíme sa ich opatrne oddeliť od ostatných aj s trochou výsevného substrátu.
- Nový pestovateľský substrát zľahka nasypeme do pripravených kvetináčov. Musia mať vopred pripravené otvory na odtok vody. Substrát neutláčame, necháme ho nakyprený.
- Pomocou ceruzky/paličky urobíme do stredu každého kvetináča otvor takej veľkosti, aby sa do neho korene mladej priesady dali bez problémov vložiť. Mladé rastlinky vkladáme do zeme až po úroveň klíčnych lístkov a zľahka ich prstami pritlačíme.
- Rozsadené priesady zľahka zalejeme vodou a uložíme ich na teplé a svetlé miesto. Najbližšie týždne bude už každá mladá rastlina rásť vo vlastnom priestore, kde dostane impulzy na silnejší rast.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre