Ako otestovať klíčivosť semien
Zdroj: iStock

Viete, ako otestovať klíčivosť semiačok? Vyskúšajte to aj so starými!

Máte množstvo starých semien a neviete, či ich vyhodiť alebo skúsiť zasadiť? Ak chcete vedieť, či ešte vyrastú, urobte jednoduchý test klíčivosti. Nepotrebujete na to nič okrem papierovej utierky a vody, a ušetríte čas i zbytočné snahy o pestovanie niečoho, čo už nie je možné.

Test klíčivosti semien je určený na meranie životaschopnosti semiačok. Pomocou malej vzorky budete poznať pravdepodobnosť, s akou vám vyklíči a vyrastie zvyšok z nich. Napríklad, ak máte v balíčku 50 semien, na test klíčivosti stačí 10. Ak test ukáže zlé výsledky klíčenia, máte jasnú správu, že nemá význam sadiť ich.

Výsledky testu sa uvádzajú v percentách:
(počet naklíčených semien × 100) / celkový počet testovaných semien = klíčivosť (%)

Rôzne metódy testovania klíčivosti semien

Poznáme dva najbežnejšie typy testov klíčenia semien. Prvý urobíte zasadením niekoľkých semien do malého kvetináča s pôdou. Na druhý stačí vložiť semená medzi vlhkú papierovú utierku alebo špeciálny papier na klíčenie a uložiť do otvoreného igelitového vrecka (je potrebné, aby doň mohol prúdiť vzduch).

Druhý test je jednoduchší a zároveň aj presnejší, pretože je dobre viditeľné každé jedno semeno a tiež, či klíči alebo nie.

Najdôležitejšia je vlhkosť

Bez ohľadu na to, ktorú metódu použijete, kľúčom k úspešnému testu je udržiavať semená stále a mierne vlhké. Nie príliš mokré a nie príliš suché. Semená tiež potrebujú vzduch, aby prežili a prosperovali. Suché semená nevyklíčia, príliš mokré bez vzduchu hnijú a odumrú.

Koľko semien testovať?

Čím viac semien zahrniete do testu klíčivosti, tým presnejšie výsledky dosiahnete. Profesionálni pestovatelia skúšajú stovky semien (ak nie tisíce), aby získali čo najpresnejšie výsledky. Avšak pre bežných záhradkárov stačí otestovať 10 až 20 semien.

Test klíčivosti semien
Zdroj: iStock

Ako urobíte test klíčivosti?

Potrebujete

  • papierové utierky
  • semená
  • igelitové vrecko
  • fľašu s rozprašovačom a vodu

Postup

Papierovú utierku rovnomerne navlhčite vodou z rozprašovača. Na polovicu utierky položte aspoň 10 semienok v dostatočnej vzdialenosti, aby ste mohli pozorovať klíčenie.

Prehnite utierku na polovicu cez semená a zľahka zatlačte tak, aby bola vlhká papierová utierka v kontakte so všetkými semenami. V prípade potreby znova nastriekajte.

Zloženú papierovú utierku so semenami vložte do igelitového vrecka, ale nechajte ho otvorené.

Vrecko so semiačkami uchovávajte na mieste s teplotou 18 až 23 °C. Počas nasledujúcich dní kontrolujte úroveň vlhkosti vo vnútri vrecka. Keď utierka vysychá, zahmlite ju opäť rozprašovačom. Za ideálnych podmienok by väčšina druhov semien mala vyklíčiť približne do týždňa (ak nie skôr), niektorým to môže trvať aj dlhšie – napríklad semenám baklažánu.

Skúška klíčivosti semiačok
Zdroj: iStock

Po tomto období jednoducho spočítajte, koľko semien vyklíčilo. Napríklad, keď vyklíčilo 7 z 10 semien, ich klíčivosť je 70 %. Znamená to, že ich môžete použiť. Ak chcete mať istotu, jednoducho zasaďte naklíčené semená z testu. Avšak urobte to čo najskôr – keď majú maličký výhonok.

Neukázali sa žiadne klíčky?

Ak ste čakali primeranú dobu (napríklad dva týždne) a žiadne semená nevyklíčili, buď semená nie sú životaschopné, alebo sa niečo pokazilo pri teste klíčivosti. Možno bola utierka priveľmi vlhká alebo miesto studené. Najčastejšie je to však známka, že semená sú staré a neoplatí sa ich sadiť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje