štítnička morušová
Zdroj: archív čitateľov

Škodca na orgováne? Môže ísť o štítničku

Pri presvetlovaní krov som si na mladých výhonkoch orgovánu všimol biely povlak. Čiastočne sa dá zotrieť rukou, ale pokryté sú celé výhonky. Ako mám zasiahnuť? Ing. Pavol T, Michalovce

Na konárikoch sa objavila štítnička morušová (Pseudaulacaspis pentagona), patrí do skupiny hmyzu nazývanej červce.

Napáda konáriky ovocných a okrasných drevín. U nás sa najčastejšie vyskytuje na morušiach, slivkách, ríbezliach, egrešoch, broskyniach, z okrasných rastlín typicky na orgováne, katalpe, kérii, vavrínovci a i. Škodí cicaním na kôre.

Pri premnožení napáda aj listy, plody. Konáriky uschýnajú, odumierajú, listy blednú, opadávajú, znehodnocujú sa plody, zhoršuje sa zdravotný stav rastlín, až odumrú. Ochrana proti štítničke spočíva v dôkladnom predjarnom postreku, krátko po vypučaní napadnutých rastlín.

Zakročiť možno aj počas vegetácie, čo najskôr po zistení škodcu. Pri ošetrení ovocných drevín, ktoré majú plody, pamätáme na ochrannú lehotu, nepostrekujeme krátko pred zberom ovocia. Vhodné prípravky sú napr. Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2019, Ing. Juraj Matlák.choroby

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.