komár na liste
Zdroj: istock.com

7 rastlín, ktoré odpudzujú komáre a iný nepríjemný hmyz

Mávate záhradku plnú nepríjemného hmyzu, ktorý sa neraz dostane aj dnu? Alebo vám príjemné letné posedenia vonku kazia komáre? Namiesto chémie sa obráťte na prírodu. Existuje viacero rastlín, ktoré skrášlia vašu záhradu a zároveň odpudzujú nepríjemný hmyz.

Citrónová tráva

Citrónová tráva je najpopulárnejšia rastlina, ktorá odpudzuje komáre. Má veľmi štipľavý pach. Esteticky vyzerá v kombinácii s inými kvetmi, môžete ju tiež vysadiť po obvode miesta určeného na relax či popri chodníku. Účinné sú aj éterické oleje z citrónovej trávy. Efekt znásobíte, keď si na vonkajší stôl postavíte sviečky vyrobené z oleja pochádzajúceho z tejto rastliny.

Citrónová tráva
Citrónová tráva | Zdroj: istock.com

Petúnie

O týchto sympatických trvalkách s krásnym kvetom sa často hovorí ako o prírodných pesticídoch. Je to preto, že dokážu odpudzovať vošky a najrôznejší škodlivý hmyz, ktorý útočí najmä na zeleninu. Ešte lepšou informáciou je, že sa pestujú veľmi ľahko – môžete ich zasadiť do zeme alebo pestovať v kvetináčoch. Obľubujú slnko a dobre priepustnú pôdu.

Petúnie
Petúnie | Zdroj: istock.com

Levanduľa

Levanduľa je svojou vôňou preslávená. Nie každý však vie, že jej vôňa odrádza komárov. Vysaďte si ju do nádob alebo vyvýšených záhonov popri trávniku, kde zvyknete oddychovať, alebo okolo terasy. Táto rastlinka obľubuje teplo a sucho, takže je ideálna na leto. Levanduľový olej funguje ako repelent.

Levanduľa
Levanduľa | Zdroj: istock.com

Kapucínka

Ďalšia rastlina s dekoratívnymi kvetmi, ktorá odpudzuje molice, ploštice, vošky, niektorých chrobákov. Kapucínka vyrába vzdušnú chemikáliu, ktorá odpudzuje hmyz, čím chráni nielen seba, ale aj ďalšie rastliny v okolí. Vysaďte ju na jar na slnečné miesto do vlhkej a dobre priepustnej pôdy. Nezabudnite na pravidelné polievanie a strihanie odkvitnutých kvetov, aby ste podporili kvitnutie.

Kapucínka
Kapucínka | Zdroj: istock.com

Rozmarín

Okrem toho, že ochutí jedlá, ochráni vás aj pred nežiaducim hmyzom. Je to ďalšia rastlina, ktorá je na leto priam ideálna, pretože má rada sucho. I keď nám vonia, komáre pach rozmarínu nevydržia. Vysaďte ho do nádob, alebo doprostred priestoru, ktorý chcete ochrániť pred hmyzom.

Rozmarín
Rozmarín | Zdroj: istock.com

Bazalka

Bazalka je jednoročná bylina a odpudzuje muchy i komáre. Potrebuje šesť až osem hodín plného slnka a vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu. Okrem toho je tiež výborným prírodným liekom na bodnutie komárom. Odporúčame medzi prstami rozdrobiť niekoľko lístočkov, aby sa uvoľnil prírodný olej. Ten potom aplikujte na štípanec, aby zmiernil opuch.

Bazalka
Bazalka | Zdroj: istock.com

Mäta

Osviežujúcu mätu bežne používame do jedál a koktailov, má však ďalší bonus: odpudzuje komáre. Dá sa ľahko pestovať, ale v záhrade sa často nekontrolovateľne rozširuje, preto bylinkári uprednostňujú pestovanie v nádobách. Mätu môžete pestovať aj v interiéri po celú zimu, takže vyčistí aj vnútorný priestor.

mäta prieporná
Mäta | Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje