Ako sa v záhrade zbavíte buriny bez využitia herbicídov? Čo použiť na regeneráciu pôdy?
Pozemok plný buriny nie je ľahkým bremenom ani pre skúsených záhradkárov. Či už kupujete záhradku v takomto stave, alebo sa doň dostala tá vaša, použitie herbicídov nie je tým najlepším riešením.
Je to síce rýchle, ale môžete sa zbaviť aj želaných rastlín a organizmov, prípadne aj poškodiť pôdu. Na to, aby sa dala pôda použiť na pestovanie kvalitnej zeleniny, trvá odstraňovanie buriny niekedy aj dva-tri roky. Ako zničíte neželané rastliny a oživíte úrodnosť pôdy?
Ručné čistenie pôdy
Je síce náročné, vyžaduje si čas a trpezlivosť, ale je najbezpečnejšie a nejefektívnejšie. Pri ručnom čistení zarastenej pôdy sa v prvom rade zamerajte na nežiaduce dreviny a kríky, ktoré je možné vykopať, či jednoducho vytrhnúť. Najskôr pomocou ostrého rýľa vypáčte z pôdy koreňovú sústavu rastliny. Hrubé korene odseknite sekerou. Ak sa rastlinu nedarí vytiahnuť, môžete si pomôcť záhradným vozidlom alebo zavolajte na pomoc suseda.
Nepríjemné lopúchy a bodliaky
Drobná burina sa dá ľahko vykopať a rovno vytrhať rukami. Rastliny, ktorých sa najťažšie zbavuje, sú zvyčajne vytrvalé buriny ako lopúchy a bodliaky. Veľmi rýchlo sa rozmnožujú, takže nestačí odstrániť len živé časti rastlín, ale aj nové vyrastajúce rastlinky. Práve pri týchto burinách môže ich prirodzená likvidácia trvať aj dva alebo tri roky.
Facélia, pohánka a horčica ako regeneračné krycie plodiny pre vyčistenú pôdu
Keď sa vám podarilo odstrániť všetky nežiaduce rastliny, je na čase vysadiť ľahko pestovateľnú kryciu plodinu, ktorá pomôže pôde regenerovať a obohatí ju. Na jar môžete použiť napríklad facéliu vratičolistú, v lete pohánku, na jeseň horčicu. Len čo začne prvá krycia plodina rednúť, pôdu prekopte a vysaďte ďalšiu kryciu plodinu. Nech vás neprekvapí, že v rámci tohto procesu sa oživí aj niekoľko burín.
Keď začne rednúť aj druhá krycia plodina, pôdu opäť prekopte. V tomto období už môžete vytvoriť trvalé záhony. Odporúča sa začať s pestovaním nenáročných plodín, ako je hlávkový šalát alebo fazuľa. Záhradku sa vám oficiálne podarilo obnoviť.
Drevo z neželaných kríkov nevyhadzujte
Drevná štiepka (rozdrvené drevité časti zdravých rastlín) je obľúbeným materiálom na vydláždenie blatistých častí záhradky, okolie kompostéra a pod. S úspechom ju použijete aj na mulčovanie čučoriedok a iných rastlín, ktoré majú radi kyslú pôdu. Pozor však na časti rastlín poškodené chorobami alebo škodcami, také okamžite likvidujte!
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre