Ako sa zbaviť mravcov v záhrade
Zdroj: Shutterstock

Ako sa zbaviť mravcov v našom okolí?

Na úspešné odstránenie mravcov z miesta je možné s veľkými kolóniami vykonať nasledujúce postupy.

Koncom jesene a skoro na jar nezabudnite obieliť kmene a kostrové konáre záhradných plodín hustým roztokom čerstvo haseného vápna. Touto technikou blokujete mravce ťahajúce svoj vzácny náklad zo stromov na prezimovanie do mraveniska. Okolo kríkov, ustupujúc od základne, husto rozptýlite popol v kruhu, môžete ho zmiešať s vápnom. Približne v strede kmeňa (40 – 80 cm) upevnite lapacie pásy okolo kmeňa stromov. Aby mravce nepreliezli cez zábranu, pod lepiace pásy pri dávaní na peň natrite jednoducho blatom (môžete pripraviť z pôdy a vody). Mravce nie sú schopní prekonať adhéznu bariéru.

Záchytné pásy je možné použiť aj v období jar – leto (október a marec) a pravidelne ich nahrádzať čerstvými. Súčasne s loveckými opaskami na stromoch, pod stromami v 3-týždňovom opakovaní, po zistení, kde sídli kolónia mravcov, zaliať prípravkom ENTONEM, najlepšie podvečer (keď sa mravce vrátia domov). Užitočné hlístice v ENTONEM napadnú mravcov a zničia populáciu v rodine. Opakované aplikácie – minimum 2x – napadnú časť dospelých mravcov, prípadne aj „kráľovnú“. Takéto ošetrenia sa musia vykonávať systematicky najlepšie počas celého roka a mravce opustia nehostinný priestor.

Mravce milujú pokoj a usadzujú sa na miestach, kde pôda nie je vystavená častému obracaniu. To znamená, že nie je vykopaná, nie sú odstránené kamene, burina, prípadne trávniky. Ak hospodárite bez kopania, potom je potrebná opakovane zalievať s ENTONEM pôdu. Pozrite sa pod dlho ležiaci kameň alebo dosku a uvidíte kopu mravčích vajíčok s pestúnkami priamo na povrchu zeme.

Preventívne zálievky ENTONEM proti usadzovaniu mravcov môže slúžiť i pozdĺž obvodu chaty, jednotlivé pestovateľské vyvýšené postele, pod korunami stromov a najmä medzi kríkmi bobúľ, petržlenu, mäty, valeriány, paliny, levandule a cesnaku. ENTONEM sa veľmi ľahko používa, nehromadia sa toxické zvyšky v pôde a necirkulujú v prostredí. Keďže ENTONEM nie je jedovatý, pestovanie v zeleninovej záhrade je bezpečné pre zvieratá aj pre pestovateľov. Práca s ENTONEM nie je komplikovaná ani nevyžaduje prísne hygienické potreby. Trpezlivosť čistú záhradu prináša.

Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje