poškodenie mrkvy hrabošmi
Galéria (9) Zdroj: isifa/shutterstock

Ako bojovať proti hlodavcom v záhrade

Nežiaducich návštevníkov zo sveta živočíšnej ríše, ktorí ničia úrodu, sa v záhradách vyskytuje viacero. Zo skupiny hlodavcov sú to najčastejšie hraboš poľný, hryzec vodný a myš domová. Najčastejšie sa vyskytujú na otvorených pozemkoch pri okrajoch miest, obcí alebo v blízkosti lesa, poľa, voľnej krajiny.

Dostať tieto škodce rýchlo a natrvalo preč zo záhrady, pozemku a priestorov, kde nachádzajú pohodlný zdroj potravy, domov a dobré skrýše, nie je jednoduché. Ak odolávajú našim opatreniam, treba sa vyzbrojiť predovšetkým trpezlivosťou a nenechať sa odradiť počiatočnými neúspechmi.

Vyskúšať možno rôzne spôsoby likvidácie od ľudových „babských“ rád cez mechanickú ochranu v podobe ekologických, humánnych a bezbolestných pascí, plašičov, lapačov, návnad a nástrahových staničiek.

Ak už vyčíňanie hlodavcov budeme považovať za neúnosné a dôjde k ich premnoženiu vo forme zamorenia, možno skúsiť dostupné chemické prípravky – biocídy, prípadne sa obrátiť na profesionálov. Aby naše úsilie bolo úspešné, je dobré poznať životný biorytmus a zvyky škodcu, ktorý sa do našej záhrady nasťahoval.

Hraboš poľný

Škodí ohrýzaním hľúz zemiakov, koreňovej zeleniny, koreňového krčka a kôry ovocných stromov tesne nad pôdou, hľúz a cibúľ okrasných rastlín. Na zimu si nerobí zásoby, „sťahuje“ sa bližšie k záhradám a obydliam.

Hraboš poľný
Hraboš poľný | Zdroj: isifa/shutterstock

Myš domová

Je všežravá. Škodí požieraním zeleniny, ovocia, potravín, pustí sa aj do šatstva, papiera, kože, plastov, káblov, dreva či dokonca muriva. Myši žijúce v záhradách si vytvárajú podzemné skrýše so zásobami semien.

Myš domová
Myš domová | Zdroj: isifa/shutterstock

Hryzec vodný

Poškodzuje podzemné časti rastlín. Do zásobných komôr si prináša cibule, hľuzy, korene rastlín. V zimnom období obhrýza korene ovocných stromov. Dáva prednosť mladým stromom.

Hryzec vodný
Hryzec vodný | Zdroj: isifa/shutterstock

Biologické prípravky

Sú ekologické, nezanechávajú v pôde žiadne rezíduá a nepoškodzujú žiadne živé organizmy. Napríklad prípravok BioDym je účinný proti hryzcom a krtom. Zapálenú dymovnicu aplikujeme do nory v smere tunela čo najhlbšie, otvor rýchlo zakryjeme okolitou pôdou a skontrolujeme, či dym neuniká niektorým iným otvorom do ovzdušia. Zo zapálenej dymovnice sa postupne uvoľňuje vo forme dymu ricínový olej, ktorý na povrchu stien chodieb tvorí tenkú vrstvu. Pre hryzce a krty je nepríjemný, znemožňuje prístup k potrave, a preto sa odsťahujú. Na tri nory škodcu postačí jedna dymovnica. Ak je potrebné, aplikujeme opakovane.

Ako doplnkový spôsob ochrany slúžia solárne odpudzovače a plašiče. Fungujú na princípe vysielania ultrazvukového signálu, ktorý je pre škodce nepríjemný, rušivý a donúti ich opustiť záhradu. Na zvuky si však môžu časom zvyknúť.
solárny odpudzovač na hlodavce
Solárny odpudzovač na hlodavce | Zdroj: isifa/shutterstock

Prevencia a opatrenia

Najdôležitejšie sú preventívne opatrenia. Ide najmä o pravidelnú údržbu všetkých, aj odľahlejších častí záhrady, pivníc a skladov, komory, záhradného domčeka, garáže, povaly a špajzy. Svojím pohybom vnášame do priestoru ruch, a to hlodavce nemajú rady. Vyrušuje ich aj kyprenie a rýľovanie nielen záhonov, ale aj čistenie nevybetónovaných chodníkov a pravidelné kosenie trávnika. Taktiež treba odstraňovať opadané ovocie, lístie a dvor so záhradou udržiavať v poriadku. Keď vidíme chodbičky, rozrušujeme ich rozhrabávaním pôdy.

Prehadzujeme kompost

Dôležité je aspoň dvakrát za rok prehodiť, prevzdušniť kopu kompostu, ktorý, ak je neošetrovaný, môže slúžiť hlodavcom ako ideálny úkryt. Pri okrajoch kompostu odstráňte zvyšky zeleniny a nevyhadzujte naň kuchynský odpad.

Drôtené siete pod korene

Hlodavce si rady pochutnávajú najmä na koreňoch mladých ovocných stromov. Preto ich pri výsadbe možno pred poškodením chrániť mechanicky, a to vložením drôtenej siete s malými okami do jamy.

Koreňový bal však musí byť chránený celý, t. j. uzatvorený aj zvrchu. Vyhĺbená jama musí byť dostatočne veľká, aby neobmedzila rast koreňov. Toto opatrenie je fyzicky, časovo aj finančne náročné, najmä ak stromčekov vysádzame viac. Chráni ich však aspoň v prvých rokoch po výsadbe. Niektorí pestovatelia odporúčajú ešte nasypať do výsadbovej jamy po celom obvode vrstvu piesku, ktorý znemožní hlodavcom vyhrabávanie chodieb v okolí koreňa.

Vkladanie prekážok do chodieb

Treba vypozorovať, ktorými chodbami sa hlodavec pohybuje, a smerom k vysadeným záhonom a stromom do chodieb vtlačiť prekážku, napríklad husté pevné pletivo, kovové tyče, kolíky, laty, plastové zábrany, tehly, kamene, škridlice a podobne. Tieto prekážky môžu škodce natoľko „otráviť“, že sa presťahujú inam.

Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony, ktorých základom je organický odpad zo záhrad sú prehlodavce lákavým útočiskom. Ak máte záhradu v oblasti s ich výskytom, nezabudnite pri ich zakladaní podložiť pod organický odpad drôtené siete s malými okami. | Zdroj: isifa/shutterstock

Ľudové rady

Za skúšku v boji proti hlodavcom stoja aj „babské“ rady. Či však budú trvalo účinné, nie je isté. Čo najhlbšie do nôr a chodbičiek možno vkladať rôzne aromatické látky, napríklad ohorky z cigariet, pomrvené cigarety, tabak, psiu či mačaciu srsť, ľudské vlasy, rozkladajúci sa syr alebo nadrobno nastrihané kúsky tkaniny namočené do petroleja, benzínu, nafty, acetónu, fermeže, solí do kúpeľa a podobne.

chodba hlodavca
Zdroj: isifa/shutterstock

Do chodbičiek možno vlievať rastlinné výluhy – žihľavový, cesnakový, tabakový a iné. Nájdu sa i odporúčania pestovať v záhonoch rôzne rastliny, ktoré majú hlodavce odpudiť svojou arómou, napríklad mliečnik preháňavý, aksamietnicu, cesnak. Ich pestovanie sa však nejaví ako účinné, ako ukazujú skúsenosti, nanajvýš sa škodca presťahuje o pár metrov ďalej.

Galéria

poškodenie mrkvy hrabošmi
Hraboš poľný
Myš domová
Hryzec vodný
solárny odpudzovač na hlodavce
solárny odpudzovač na hlodavce
Vyvýšené záhony
chodba hlodavca

Text: Anna Szabóová, profesionálna záhradníčka
Foto: Isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Fero says:

    „nadrobno nastrihané kúsky tkaniny namočené do petroleja, benzínu, nafty, acetónu, fermeže, solí do kúpeľa a podobne.“
    Tak to je teda brutal, ekológia dostala riadne zabrať. Návod na ekologickú katastrofu. Toto nemohla napísať dospelá osoba. Určite nie profesionálna záhradníčka!!!

  2. fredy says:

    Ferko nezavzdušňuj sa.Prdením do stoličky a popíjaním burgyňového látečka pri exceli, riťpaľovu vieš, čo je praktické záhradničenie.
    Inak na znechutenie hlodavcov je dobrý,a lacný ocot.A ferko to je eko,enviro, bio, gender pozitívne.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.