Vošky na bôbe: Ako si s nimi poradiť

Pestujeme bôb na suché zrná. Začiatkom leta bol napadnutý čiernymi voškami, preto sme urobili postrek. Listy ale zostali pokrútené a objavili sa na nich malé žlté škvrny, struky sú malé. Aká je príčina? Peter U., Bernolákovo

Na bôbe, ale aj na slnečnici či maku najčastejšie škodí voška maková (Aphis fabae). Včasný zákrok proti voškám vhodným prípravkom (napr. Decis Protech, Mospilan, Nexide, Rapid, Pirimor) je v úplnom poriadku. Vošky škodia cicaním na najmladších častiach rastliny – rastový vrchol, mladé listy. Cicaním spôsobujú deformácie pletív, preto zostali aj listy pokrútené.

Okrem toho však vošky prenášajú aj vírusové choroby. Najčastejšie rôzne mozaiky, ktoré sa prejavujú žltozelenými, belavými škvrnami. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste, majú metlovitý vzhľad, menej kvitnú; tvorí sa menej strukov, sú deformované.

Choré rastliny výrazne zožltnú, neskôr odumrú a vyschnú. Vírusy napádajú aj iné strukoviny – hrach, fazuľu, šošovicu, sóju, hrachor a niektoré druhy ďatelín.

Proti vírusovým chorobám nie je možná žiadna priama ochrana, odporúča sa použiť bezvirózne osivo, ktoré prešlo uznávacím pokračovaním, pestovať odolné odrody či odstraňovať z porastu napadnuté rastliny.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2019, Ing. Juraj Matlák.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

  1. aa says:

    najlepšie riešenie je totálny herbicíd.. rastlina zvädne a vošky ujdú ku susedovi

  2. Kristinachoiz says:

    Je niekto doma? 🙂

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.