POZNÁTE CITRUSOVÝ EXTRAKT? Konečne je zelená, teda nechemická, ochrana rastlín i u nás
Už od roku 1950 sa používajú vo svete CITRUSOVÉ VÝŤAŽKY a citrónová tráva na bioochranu v poľnohospodárstve. Je to vďaka látkam, ktoré v nich VEDCI OBJAVILI. Citrónová tráva pochádza z tropických oblastí a v tom tkvie podstata veci.
V trópoch totiž musí odolať poriadnemu tlaku chorôb, a preto v tele hromadí obranné terpény. Tie môžeme s úspechom využiť pri nechemickej ochrane našich rastlín. Rovnako aj citrusové plody sú niekoľko mesiacov vystavené poveternostným podmienkam, rastliny preto boli nútené vycibriť svoje obranné mechanizmy. Ich podstatou je látka, ktorá sa využíva v rôznych produktoch po celom svete. Pri pestovaní rôznych plodín sa extrakt z citrusov využíva v rôznych koncentráciách ako listové hnojivo, ako insekticíd, dokonca ako fungicíd. Ak sa použije najvyššia možná koncentrácia, extrakt z citrusov spoľahlivo funguje aj ako insekticíd proti hmyzím škodcom.
Dokonalý insekticíd
Po postriekaní hmyzu s mäkkým telom (napríklad roztoče a ich vajíčka, ktoré sú chránené vodoodpudivou vrstvou – druh „brnenia“ hmyzu) týmto olejom výťažok z citrónovej trávy priamo preniká do mäkkej časti tiel a vysušuje ich. Keď hmyz stratí telesnú tekutinu, zahynie. Na druhej strane však nie je v bezpečí ani hmyz s pevným obalom (exoskeletom). Po postriekaní preniká výťažok z citrónovej trávy do dýchacích otvorov a hmyz sa jednoducho utopí. Lietajúci hmyz (napríklad molice) stráca ochrannú vrstvu na krídlach a nemôže lietať. Spadne na zem, vysuší sa a zahynie. Táto látka spoľahlivo rieši i nebezpečné škodce, ako sú štítničky, puklice alebo méra hrušková. No proti nim extrakt využíva len jednoduchú fyziku, proti čomu neexistuje žiadna rezistencia.
Spoľahlivý fungicíd
Podobne sa správa i proti hubovým chorobám. Výťažok citrónovej trávy totiž dokáže rozpustiť ochrannú membránu húb, tým zmení napätie na povrchu. V dôsledku toho vlastne dehydratuje, teda vysušuje, bunky húb. Tento proces pritom prebieha tak rýchlo, že pod mikroskopom sa zdá, akoby bunky húb priam vybuchovali. Táto vlastnosť sa využíva vo vinohradníctve i ovocinárstve proti múčnatke, pričom posledné 2 – 3 postreky v sezóne zabezpečia vinohradníkom aj ľahšiu a oveľa lacnejšiu ochranu proti botrytíde. Od 50. rokov minulého storočia však celý svet využíva výťažky z citrónovej trávy aj ako umývací postrek na začiatku sezóny. Jarným postrekom sa likvidujú prezimujúce škodce. Okrem toho hneď na začiatku sezóny odvádza tekutinu z povrchu listov, čím sa obmedzí riziko hubových ochorení.
Všestranné využitie
Výťažok z citrusov je skvelý prídavok k chemickým prípravkom, keďže výrazne zlepší prenikanie prípravku do rastlín. Rozpúšťa totiž voskovú ochrannú vrstvu rastlinných buniek v priebehu štyroch minút, takže sa všetko, čo pomiešame do výťažkov z citrónovej trávy, ľahšie dostane do rastliny, začína fungovať rýchlejšie a nie je potrebná ani taká vysoká koncentrácia. Je pritom celkom jedno, či sme výťažok zmiešali s fungicídom, insekticídom alebo listovým hnojivom.
Šetrné k životnému prostrediu
Výťažky z citrusov sú aj napriek účinku proti škodcom a chorobám pre ľudí a zvieratá nejedovaté. Bezpečné sú aj pre všetky vtáky, včely alebo dokonca pre väčšinu dravého hmyzu. Citrusový extrakt nemá rezíduá alebo čakaciu lehotu, a preto je ideálny na použitie pri biopestovaní rastlín. U nás na Slovensku máme povolené tiež prípravky z výťažkov z citrónovej trávy v podobe listového hnojiva pod menom BorOil alebo FerumOil. Tento prípravok obsahuje bór, ktorý pôsobí na rastliny ako výživový doplnok. Bór je nevyhnutný pri tvorbe bunkovej steny a na zvýšenie životaschopnosti rastlín. Zároveň slúži ako katalyzátor iných prvkov. Pomáha tak udržiavať plody – rajčiny, papriky, uhorky, hrozno a jablká – zdravé a na konci leta pomáha vyzretiu rastlinných pletív. Tým zvyšuje aj odolnosť rastlín proti zimnému mrazu. Na jar zasa pomáha pri kvitnutí, rastliny lepšie udržia plody. Počas leta sa oplatí dopĺňať bór hlavne kapustovinám. Vďaka nemu majú plnšiu chuť a neodumierajú im stredové srdiečka. FerumOil zasa obsahuje železo, ktorého nedostatkom často trpí najmä vinič. Obidva prípravky popritom pomáhajú i s preventívnou ochranou pred škodcami, a to prekvapivou rýchlosťou! BorOil alebo FerumOil sa používa 4- až 6-krát počas vegetácie (10 l vody na 0,2 – 0,5 dl).
Text a foto: Ing. Zoltán Tamašek
ZDROJ: PR článok spoločnosti bioTomal
Komentáre