Ako ochrániť paradajky pred chorobami
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako ochrániť paradajky pred hnilobou a plesňou? Spoznajte triky starých farmárov!

Vidieť, ako zdravá rastlina zrazu bojuje o prežitie alebo rodí choré či poškodené plody, je pre každého záhradkára nepríjemným zážitkom. Choroby sa nevyhýbajú ani rajčiakom. Napriek tomu, že hniloba a pleseň paradajok sú dva odlišné problémy, existujú viaceré spôsoby, ako im predchádzať. Poznáte triky starých farmárov?

Galéria

Ako ochrániť paradajky pred chorobami
Pleseň na rajčiakoch
Hniloba rajčiakov
Prerezávanie a mulčovanie rastlín paradajok

Kľúčom k úspechu pri chorobách rastlín je poznať hlavnú príčinu každého problému a zaviesť opatrenia, ktoré ho riešia alebo pôsobia preventívne. Oba problémy – pleseň aj hniloba môžu zničiť celú úrodu paradajok, ale robia to rôznymi spôsobmi.

Pleseň na rajčiakoch

Pleseň je pôdna choroba, ktorá zabíja rastliny ničením listov. Začína čiernymi škvrnami na listoch. Odtiaľ sa šíri na celú rastlinu a nakoniec aj na plody. Rastlina pomaly odumiera.

Pleseň sa rozširuje spórami, ktoré sa udomácňujú v zemi. Dokážu v nej prezimovať a prežiť 3 až 5 rokov. Všetky paradajky zasadené v tomto priestore – rok po roku zničia.

Pleseň na rajčiakoch
Zdroj: iStock

Hniloba rajčiakov

Tento problém nastáva, keď rastlina rajčiaka nemôže prijímať dostatok vápnika z pôdy. Nemusí úplne zničiť rastlinu, ale určite zníži úrodu. Hnilobu si všimnete ľahko – plody na koncoch hnijú. Najskôr sa objaví malá čierna alebo tmavá škvrna. Postupne sa rozširuje a neraz plody zhnijú skôr, ako stihnú dozrieť.

I keď k tomuto stavu dochádza najčastejšie kvôli nedostatku minerálov v pôde, hniloba môže byť tiež výsledkom podmáčaných alebo priveľmi suchých koreňov. Potom nie sú schopné absorbovať vápnik, ktorý je v pôde.

Hniloba rajčiakov
Zdroj: iStock

Ako chrániť paradajky pred hnilobou a plesňou?

Dobrou správou je, že existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako chrániť rastliny pred oboma problémami. Najdôležitejšie je striedanie plodín v záhrade – nikdy nepestujte rovnaké plodiny na tom istom mieste ako minulý rok.

Pridajte do pôdy živiny

Hnilobu plodov zvládnete jednoduchšie – pridaním vápnika do pôdy spolu s ďalšími stopovými živinami, ktoré rastlina paradajky potrebuje, aby si vytvorila silné korene a stonky. Výborným pomocníkom sú kompost a rozdrvené vaječné škrupiny.

Pri výsadbe paradajok do jamky pridajte lopatku alebo dve kompostu, ktorý prirodzene obsahuje množstvo živín vrátane vápnika a štvrť šálky vermikulitu. Nezabudnite na poriadnu dávku vápnika z najemno rozdrvených vaječných škrupín.

Prerezávanie a mulčovanie

Ochrana pred plesňou je o niečo zložitejšia a zahŕňa niekoľko krokov. Prvým je prerezávanie rastlín paradajok. Odrežte spodné vetvičky tak, aby od povrchu pôdy po spodné listy bolo aspoň 10-15 centimetrov, pri menších odrodách 5 až 7. Tento trik zabráni infikovaniu listov spórami z pôdy. Vždy ostrihajte aj všetky listy, ktoré vykazujú známky plesne alebo choroby.

Prerezávanie a mulčovanie rastlín paradajok
Zdroj: iStock

Priestor pod rastlinami mulčujte. Prečo? Pretože vždy, keď prší alebo polievate sa môžu spóry plesne rozstreknúť a usadiť na listoch paradajok. Mulčovaním obmedzíte a často aj eliminujete ich výskyt. Najlepšou ochranou je 12 až 15 centimetrová vrstva slamy, nasekaných listov alebo odrezkov trávy.

A ešte jedna dôležitá rada: na konci každého vegetačného obdobia čo najskôr odstráňte vädnúce rastliny, aby nevytvárali živnú pôdu pre choroby a problémy s hmyzom

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Majo says:

    Zdá sa že dobré rady. Vďaka.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.