Rajčiny v kvetináčoch
Zdroj: iStock

Viete, ako predĺžiť sezónu rajčín? Takto oživíte odumierajúce rastliny

Ak pestujete rajčiny, pravdepodobne v týchto dňoch stojíte pred dilemou, čo urobiť s vyčerpanými rastlinami. Máte ich už vytrhať alebo ešte ich nechať a zberať poslednú úrodu až do konca? Ako podporiť rastliny paradajok, aby aj v týchto týždňoch priniesli chutné plody?

Zhruba od polovice augusta už rastliny paradajok nevyzerajú tak, ako na začiatku leta. Je na nich vidno opotrebovanie – veď priniesli veľa krásnej úrody. Listy a stonky sú krehkejšie, slabšie, aj plody môžu byť zjazvené a poškodené. Neskoré paradajky často trpia praskaním. Keď vonkajšia šupka popraská, množstvo šťavy v paradajkách vyschne, takže zostávajú bez chuti a sviežosti. Tieto trhliny sú tiež rajom pre škodcov.

Ako podporiť neskorú úrodu paradajok?

Aj keď rastliny vyzerajú, že koniec úrody je blízko, ešte stále je šanca, že sa dočkáte chutných plodov. Pomocou jednoduchých tipov môžete pomôcť týmto starým rastlinám, aby boli opäť silné. Samozrejme, záleží aj od odrody, ktorú pestujete. Mnoho populárnych odrôd paradajok (napríklad Roma, Celebrity a Rutgers), je vyslovene letnými rastlinami. Koncom leta začnú prirodzene odumierať, a nie je to suchom, ani chorobami. Všetku úrodu totiž produkujú naraz, a keď nám ju odovzdajú, odumrú. Iné odrody rodia priebežne a kvitnú aj na konci leta. Tie je vhodné podporiť, aby rodili čo najdlhšie. Ako?

Pestovanie paradajok
Zdroj: iStock

Paradajky zbierajte priebežne

Jedným z najväčších problémov rastlín rajčiakov je, že v polovici až koncom leta prinesú príliš veľa plodov. Ak sú nimi preplnené, nemajú dostatok energie na to, aby existujúce plody dozreli, alebo aby produkovali ďalšie kvety. Tento problém je známy ako preťaženie plodmi a môže sa stať takmer všetkým druhom zeleniny. Ako tomu zabránite? Častejším zberom plodov a ponechaním menšieho množstva na rastlinách.

Paradajky nechajte dozrieť mimo rastliny

Viete o tom, že paradajky v skutočnosti dozrievajú lepšie, keď ich odtrhnete z rastliny ako na nej? V čase, keď paradajka mierne sčervená, oberte ju a umiestnite na chladnom mieste mimo slnečného žiarenia. Okrem toho, že takto rastlinu odľahčíte, plody nepopraskajú. Ak teda chceme, aby naše rastliny naďalej prinášali úrodu, je ich potrebné zbierať čo najskôr.

Pestovanie paradajok
Zdroj: iStock

Rastliny paradajok prihnojte

V polovici leta paradajky vyčerpali z pôdy väčšinu živín. Ak ich prihnojíte, budú mať dostatok energie, aby mohli pokračovať v kvitnutí a tvorbe plodov. Kľúčom pri hnojení v neskorej sezóne je stabilný, nie nárazový, silný impulz. To dosiahnete kompostovým čajom – hnojením rastlín každý týždeň. Môžete použiť aj tekuté hnojivo z obchodu, ale ak ho aplikujete týždenne, použite polovičnú silu. Kvapalné hnojivo je vhodné preto, že pôsobí rýchlo, vstrebáva sa cez korene aj listy. Pred koncom sezóny rastliny nemajú dostatok času na to, aby profitovali z granulovaných hnojív. Kedy z hnojením prestať? Necelý mesiac pred prvými mrazmi.

Prerezávanie a mulčovanie

Ak ste doteraz paradajky nestrihali a nemulčovali, je čas urobiť to. Ostrihajte všetky spodné listy a vetvičky. Okrem toho vždy odrežte všetky poškodené stonky a nezabudnite odstrániť všetky listy, ktoré vo veľkom množstve hnednú. Dôležité je aj mulčovanie – nielen kvôli burine, ale tiež pomáha regulovať teplotu pôdy a udržiavať vlhkosť.

Pestovanie paradajok
Zdroj: iStock

Odstráňte kvety

Keď rastliny vstúpia do posledného mesiaca, oplatí sa odstrániť všetky kvety. Pomôže to dokončiť dozrievanie plodov. Neskoré kvety i tak nebudú mať čas, aby z nich vznikli plody, preto je lepšie presunúť energiu na vývoj už založenej úrody.

Rada na záver

Keď rajčiaky prestanú rodiť, nenechajte rastliny uschnúť v záhrade! Mohli by ste si do záhrady pozvať škodcov a choroby, ktoré vám zničia na ďalší rok pestované plodiny. Keď udrú prvé mrazy, vytrhajte všetky zvyšné rastliny rajčiakov a vysaďte kryciu plodinu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje