Pumpovanie žumpy
Zdroj: shutterstock.com

Aké nebezpečenstvá striehnu na záhrade? Niektoré len ťažko dostať pod kontrolu

Čas strávený na záhrade máva veľa rozmanitých podôb. Niekto sa teší na oddych, iný oželie aj pot v tvári, ak je jeho snaha korunovaná bohatou úrodou. Pre deti je to zase parádny priestor na hry. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, aké nástrahy číhajú na záhrade? Nezaškodí si ich pripomenúť, aby ste mohli eliminovať prípadné nebezpečenstvá.

Dostupnosť k jazierku a bazénu

Otvorené vodné plochy na záhrade sú všeobecne hrozbou najmä pre malé deti. Nestačí sa spoliehať na to, že jazierko má malú hĺbku. Ani na to, že ide o nadzemný bazén a predpokladáte, že ešte neprekonajú jeho hranu. Malé deti môžu aj v relatívnej nízkej hladine vody stratiť rovnováhu a spanikáriť. Tieto plochy by preto mali mať adekvátne zabezpečenie a ochranu. Napríklad v podobe uzamykateľného plotu okolo jazierka alebo pevného krytu na bazén. Okolie vodných plôch upravte protišmykovou dlažbou.

Ak ste práve v procese realizácie záhrady, vyhraďte pre budúci bazén/jazierko také miesto, na ktoré dobre uvidíte z niekoľkých okien domu.

Záhradný bazén
Zdroj: shutterstock.com

Studňa, žumpa a kanalizácia

Veľké nebezpečenstvo predstavujú tiež nádrže a iné vybudované objekty pod zemou, pri ktorých hrozí riziko prepadnutia. Typicky ide o studňu, žumpu, no aj kanalizačné šachty a malé pivničné okná v blízkosti chodníka. Vždy sa presvedčte, že sú bezpečne zatvorené a ak chcete mať istotu, že s poklopmi či mrežami nebude manipulované inou osobou bez vášho vedomia, opatrite ich silnými zámkami.

Pumpovanie žumpy
Zdroj: shutterstock.com

Stav elektrických zariadení

Elektrické káble na terase, v altánku, ale i občasne natiahnuté predlžovačky cez chodník aj trávnik… Život na záhrade sa niekedy nezaobíde bez elektrických zariadení – či už potrebujete večerné osvetlenie, energiu pre automatický zavlažovací systém a filtráciu bazéna, alebo pre elektrické náradie a záhradnú techniku. Zranenia spôsobené pri úraze elektrinou mávajú vážne až fatálne následky.

Záhradné svietidlá
Zdroj: shutterstock.com

Ak máte pochybnosti o kvalite staršej inštalácie alebo vidíte chyby v izolácii, bez odkladu sa pustite do nápravy alebo kontaktujte odborníka.

Manipulácia s náradím a strojmi

Medzi najčastejšie úrazy na záhrade patria tie, ktoré sú spôsobené manipuláciou s náradím a strojmi. Ublížiť vám môžu dokonca i obyčajné hrable. Pri práci s náradím vždy dodržiavajte pravidlá bezpečnej manipulácie. Čo to znamená? Napríklad pri kosení kosačkou noste plnú obuv a dlhé nohavice. Pri práci s motorizovanými záhradnými nožnicami a pílami pracujte bezpečne s ohľadom na svoje zdravie aj samotné prostredie, aby sa nestalo, že zavadíte o plot alebo múr.

Krovinorez
Zdroj: shutterstock.com

Vo všeobecnosti platí, že udržiavané náradie a stroje fungujú lepšie a spoľahlivejšie ako tie, ktoré sú zanesené, nenaolejované alebo otupené.

Uštipnutie hmyzom

Ak sa niektoré druhy bodavého a savého hmyzu ocitnú vo vašej blízkosti, kontakt s nimi neraz skončí nepríjemným zážitkom. Hmyz sa však nepýta, či mu dovolíte vstúpiť na vašu záhradu. Miera rizika nebude nikdy nulová, no dajú sa urobiť opatrenia, vďaka ktorým budete pre hmyz menším lákadlom.

  • Nenoste oblečenie s motívom kvetov, vyhnite sa žltej farbe, ktorá láka hmyz a pozor aj na prílišné používanie parfumov.
  • Na záhradnom stole nenechávajte sladké nápoje alebo nedojedené jedlá.
  • Na miesta, kde ste častejšie (napríklad vonkajšie sedenie, hojdačka, …), vysaďte rastliny, ktoré odpudzujú otravný hmyz.

Prítomnosť jedovatých rastlín

Hoci sú krásne, znamenajú isté nebezpečenstvo. Je známe, že niektoré okrasné rastliny pôsobia na zdravie ľudí i zvierat negatívne. Kritický môže byť kontakt s odhalenou pokožkou, ale aj otrava po skonzumovaní časti rastliny alebo jej plodov. Často ide o záhradné rastliny, ktoré pútajú pozornosť atraktívnym vzhľadom – napríklad durman voňavý, tis červený, cezmína ostrolistá, konvalinka voňavá či jarabina vtáčia.

Majte prehľad o tom, aké rastliny pestujete a nedovoľte deťom ani návšteve, aby sa pustili do ochutnávania „rozkošných“ bobuliek.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje