Durman obyčajný v záhrade

image 50280 25 v1

V záhrade sme našli neznámu rastlinu (fotografia). Poraďte nám, o akú rastlinku ide. (e-mail, Martina, N.)

V záhrade vyrástol durman obyčajný (Datura stramonium). Je to jednoročná bylina, asi 30 –100 cm vysoká, s rozložitou byľou. Listy sú laločnato-zúbkaté, jednoduché. Typické sú veľké aj 6 – 8 cm dlhé biele príjemne voňajúce lievikovité kvety, plod je ostnatá tobolka zelenej farby. Vo vnútri sú drobné čierne semená. V záhradách sa durman považuje za burinu. Vyskytuje sa v teplejších oblastiach v okopaninách, viniciach aj v obilninách. Do záhrady sa mohol dostať kompostom, kúpenými sadenicami, primiešaný v osive.

Celá rastlina, najmä listy a semená, obsahuje prudko jedovaté alkaloidy. Otrava môže nastať už pri zbere listov, kvetov. V dávnej minulosti sa používal v čarodejníctve ako súčasť tzv. nápojov lásky. V súčasnosti sa využíva v medicíne na liečebné účely pri uvoľňovaní kŕčov.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: autorka, isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.