Vonkajšie svietidlá
Zdroj: svetla.sk

Ako si vybrať to pravé a zároveň bezpečné vonkajšie svetlo?

Počasie sa tento rok strieda ako na hojdačke, čo priamo nabáda k tomu, aby sme premýšľali, ako zvelebíme nielen interiér nášho domova, ale aj jeho exteriér. Záhony asi práve okopávať nebudeme, ale čo tak konečne riešiť vhodné vonkajšie svetlo? To sa totiž hodí vždy.

V lete predĺži čas, kedy môžeme len tak sedieť a pozorovať hviezdy alebo si užívať prítomnosť našich najmilších, v zime, keď sa čoskoro stmieva, aspoň uvidíme na cestu.

Vonkajšie svietidlá sú dobrou investíciou

Osvetlenie exteriéru rozhodne nie je vyhodenými peniazmi. Plní praktickú funkciu, navyše podčiarkne vzhľad domu. Môže mať rôznu podobu, hodí sa ako na pripevnenie na stenu domu, tak na dvor, terasu, záhradu a balkón. Aby splnilo všetky očakávania, treba ho dobre vybrať.

Ako si vybrať vonkajšie osvetlenie?

Vonkajšie svietidlá sa najčastejšie umiestňujú nad príjazdovú cestu, ku vchodovým dverám, na terasu, do altánku, k bazénu a pod., svoje využitie majú napríklad aj pri záhradnej cestičke, pri poštovej schránke alebo zvončeku. Každé miesto ale vyžaduje niečo máličko iné. Z čoho a ako vybrať to pravé vonkajšie svetlo?

Tip číslo jedna: Aký typ vonkajšieho svetla hľadáte?

Vonkajšie svietidlá majú rôznu podobu, nelíšia sa iba farbou a materiálom. Vyberať môžete medzi nástennými svetlami, závesnými svetlami, stĺpikovým osvetlením, vonkajšou lampou, solárnym svietidlom a ďalšími druhmi. Čo tak reflektor? Alebo nástenné svietidlá s pohybovými čidlami?

Vonkajšie svietidlá
Zdroj: svetla.sk

Tip číslo dva: Nepodceňujte IP ochranu

Vonkajšie svietidlá toho musia zvládnuť viac ako tie interiérové, budú totiž vystavené poveternostným vplyvom a rozmarom počasia. Najdôležitejším parametrom, ktorý u nich musíte postrážiť, tak je stupeň IP krytia, teda ochrana pred vniknutím vody a ďalších nečistôt. Úroveň ochrany sa označuje písmenami IP a dvoma číslicami. Prvá vyjadruje ochranu pred pevnými časticami, druhá potom odolnosť proti vode a vlhkosti. Viete, že napríklad svetlá s IP 44 sú chránené pred vniknutím objektov s priemerom minimálne 1 mm a pred striekajúcou vodou? Svetlá s IP 20 sú vhodné výhradne do interiéru, svetlá s IP 44 sú odolné proti vode a tie s IP 65 odolajú aj striekajúcej vode a prachu.

Vonkajšie svietidlá
Zdroj: svetla.sk

Tip číslo tri: Čas aj peniaze ušetrí LED svetlo

Už dávno nie je nutnosťou vymieňať u svetiel pravidelne žiarovky, ktoré väčšinou vydržali sotva pár týždňov. Dnes je IN LED technológia, s ktorou sa stretnete aj pri interiérových aj exteriérových svietidlách. To, že vám odpadne starosť s výmenou žiaroviek, nie je jedinou prednosťou týchto svetiel. Čím si ešte získajú vaše srdce?

  • Dlhšou životnosťou.
  • Úsporou energie – Viete, že v porovnaní s klasickými žiarovkami môžete ušetriť až 90 % energie?
  • Okamžite sa rozsvietia naplno.
  • Neničia sa ani pri častom vypínaní a zapínaní, sú tak vhodné aj tam, kde neustále niekto chodí.

Tip číslo štyri: Zaujímajte sa aj o watty

Pokiaľ nevsadíte na LED žiarovky, je potrebné sa zaujímať aj o watty. Tie vám prezradia, aké množstvo energie nové svetlo spotrebuje.

Tip číslo päť: Čo ďalšie môže pri exteriérovom svetle prísť vhod?

  • Keď si kupujete svetlo k príjazdovej ceste alebo nad garáž, určite nie je na zahodenie čidlo pohybu.
  • Od veci nie je ani súmrakový senzor, vďaka ktorému sa svetlo samo rozsvieti, keď sa začne stmievať.
  • Štýlové a praktické sú aj solárne svietidlá, ktoré cez deň vstrebávajú slnečné žiarenie, a to potom premenia na elektrickú energiu.
  • Niekomu môže prísť vhod aj diaľkové ovládanie svietidiel.

Zdroj: PR článok svetla.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.