Príprava bazéna v záhrade na letnú sezónu
Galéria (7) Zdroj: iStock

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Bazén nestačí len postaviť a sprevádzkovať. Každý bazén, pokiaľ v ňom voda zostáva dlhšiu dobu, vyžaduje trvalú starostlivosť. Odmenou je radosť z krištáľovo čistej vody.

Galéria

Príprava bazéna v záhrade na letnú sezónu
Nadzemný bazén v záhrade
Čistenie bazéna
Meranie kvality vody v bazéne
Filtrácia vody v bazéne
Solárny ohrev bazéna

Ak vlastníte bazén, musíte myslieť aj na jeho starostlivosť. Bez nej sa totiž vo vode začnú množiť choroboplodné zárodky, rásť riasy a na podlahe v bazéne sa usadí nebezpečne klzký film mastnoty.

Aj napriek tomu, že je na internete množstvo dostupných informácií o starostlivosti o bazén, položili sme odborníkovi Davidovi Bendovi otázky, na ktoré sa čitatelia najviac pýtajú.

Kto odpovedá a radí?

David Benda je odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Umiestnenie bazéna v záhrade

Kde umiestniť nadzemný bazén v záhrade? Je možné ho položiť len na trávnik, bez úpravy podkladu?

Pri umiestňovaní nadzemného bazéna v záhrade je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov. Ak chcete dosiahnuť príjemnú teplotu vody a ušetriť za ohrev, umiestnite bazén tam, kde najdlhšie svieti slnko. Vyhnite sa umiestneniu bazéna pod stromami či pri kríkoch, ktoré môžu bazén zatieniť a znečistiť popadaným lístím.

Prístup k bazénu by mal byť pohodlný a jednoduchý, ideálne by k nemu mal viesť chodník alebo dlažba. Tým sa predíde zablateným stopám, špine v bazéne a poškodeniu trávnika. Ak chcete položiť nadzemný bazén na trávnik, je dôležité, aby ste zabezpečili rovnomerný, pevný a stabilný podklad a odstránili všetky kamene a iné ostré predmety, ktoré by mohli bazén poškodiť. Pri úprave terénu odporúčame zeminu radšej odoberať a nie ju pridávať. Nerovnosti môžete zakryť tenkou vrstvou piesku (max. 1 cm). Rozhodne by ste sa v okolí mali vyvarovať elektrických zásuviek a káblov.

Nadzemný bazén v záhrade
Pri umiestňovaní nadzemného bazéna v záhrade je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov. | Zdroj: archív redakcie

Príprava bazéna na sezónu

Ako pripraviť bazén na novú sezónu a čo všetko je potrebné urobiť pred jeho sprevádzkovaním?

Príprava bazéna na novú sezónu je kľúčová na zabezpečenie bezpečného a čistého kúpania. Začnite s dôkladným vyčistením bazéna pomocou bazénového vysávača a kefy. Skontrolujte funkčnosť bazénovej techniky, napustite bazén do povolenej úrovne a pripojte filtračný systém. Skúšobne spustite techniku a preverte, či všetko funguje správne.

Po spustení filtračného systému zabezpečte správnu úroveň pH a dostatočné množstvo dezinfekčného prostriedku. Najbežnejšie sa používa chlór. Jeho koncentrácia by sa mala pohybovať na úrovni 0,3 – 0,5 mg/l alebo 1 – 3 ppm. Takáto koncentrácia je dostatočne účinná na dezinfekciu vody, no nenesie so sebou zdravotné riziká. S týmito jednoduchými krokmi si môžete byť istí, že sa vám podarí pripraviť bazén na novú sezónu a užiť si bezstarostné kúpanie v bezpečnom a čistom prostredí.

Čo všetko si treba zaobstarať do základnej výbavy bazéna?

Základná výbava každého bazéna sa nezaobíde bez filtračného systému s pridruženým skimmerom. Do menších bazénov vám stačí tzv. kartušová filtrácia, do tých väčších piesková filtrácia. Niektoré bazény sa predávajú už v sete s filtráciou.

Ďalej treba myslieť na bazénovú chémiu, ktorá vám pomôže udržať vodu v bazéne čistú a bez rôznych mikroorganizmov. Dobrým pomocníkom na udržanie teplej vody v bazéne je solárna plachta. Pokiaľ s ňou bazén na noc prikryjete, zmenšia sa tepelné straty nazbierané počas dňa. Nakoniec je dobré zaobstarať si základné pomôcky na čistenie bazéna a vody, akými je napríklad plavák na chlórové tablety, bazénová sieťka či špeciálny vysávač, ktorým dokážete povysávať dno bazéna.

Čistenie bazéna
Dôkladné vyčistenie je prvým krokom prípravy bazéna na kúpanie. | Zdroj: archív redakcie

Vhodná voda do bazéna

Je vhodná na napustenie bazéna voda zo studne?

Napustiť bazén vodou z vlastnej studne je lákavé predovšetkým z finančného hľadiska. Je dôležité však poznať kvalitu studničnej vody. Ak je totiž voda príliš tvrdá alebo znečistená, môžu sa náklady na jej prečistenie a ošetrenie od prípadných baktérií vyrovnať nákladom za napustenie vody z verejného vodovodu. Ak si nie ste istí kvalitou svojej studničnej vody, odporúča sa nechať si urobiť rozbor vody, aby sa zabezpečilo, že je bezpečná a vhodná na použitie do bazéna.

Ako často a akého hodnoty treba merať vo vode?

Pri meraní kvality vody v bazéne je potrebné venovať pozornosť viacerým parametrom. Základom čistej vody je správna hodnota pH, ktorá by sa mala pohybovať medzi 6,8 a 7,2. Túto hodnotu je možné zmerať pomocou testovacích prúžkov, tabliet alebo elektronickým meračom a kontrolovať ju treba minimálne raz týždenne.

Okrem pH je dôležité sledovať aj hodnotu alkality, ktorá by mala byť v rozmedzí 80 až 120 ppm, a tvrdosť vody, ktorá by nemala prekročiť 18 ºN. Tieto hodnoty je potrebné kontrolovať pravidelne počas sezóny, najmä po doplnení väčšieho množstva vody do bazéna.

Meranie kvality vody v bazéne
Pri meraní kvality vody v bazéne je potrebné venovať pozornosť viacerým parametrom. | Zdroj: archív redakcie

Typy filtrácie vody

Akú filtráciu odporúčate – pieskovú alebo kartušovú?

Ak ide o menší bazén, postačí aj kartušová filtrácia. Na väčší bazén s väčším objemom vody sa odporúča piesková filtrácia, ktorá je síce finančne nákladnejšia, dokáže však účinne udržať v čistote aj väčšie bazény. Je dôležité udržiavať a meniť filtračné vložky alebo pieskovú náplň pravidelne podľa požiadaviek bazéna.

Ak si vyberieme pieskovú filtráciu, ako často treba meniť piesok, prípadne je nutné kupovať do filtrácie aj granule?

Pieskovú filtráciu je potrebné meniť podľa vyťaženia bazéna, ale v priemere sa odporúča meniť piesok raz za 5 až 7 rokov. V prípade, že sa čistota vody v bazéne zhoršuje a filtrácia nezvláda udržať ju čistú, treba piesok vymeniť aj skôr. Pri výbere piesku na pieskovú filtráciu je dôležité zvoliť správnu zrnitosť a kvalitu piesku určenú na bazénové použitie. Granule sú ekologickou variantou piesku, je potrebné ich častejšie kontrolovať. U nás na trhu nie sú príliš rozšírené.

Na čo slúži skimmer a je potrebné ho mať v základnej výbave?

Skimmer slúži na odstraňovanie povrchových nečistôt z vody, ako sú lístie, hmyz alebo prach. Je to malý zberný kôš alebo otvor na stene bazéna, ktorý zabezpečuje odťahovanie nečistôt, pričom ich zachytáva v košíku. Skimmer je teda nevyhnutný na udržanie kvality bazénovej vody, pretože zabraňuje zaneseniu filtračného systému. V základnej výbave by vám skimmer určite nemal chýbať.

Môže byť zapnutá filtrácia počas užívania bazéna?

Z bezpečnostných dôvodov sa kúpanie počas zapnutej filtrácie neodporúča, nakoľko je filtrácia zapojená do elektrickej siete.

Čím čistiť steny a dno bazéna?

Na odstránenie rias a vodného kameňa usadeného na stenách si môžete pomôcť špongiou alebo kefou s plastovými štetinami a prípravkom na čistenie bazéna. Prípravky určené iba na čistenie bazéna odporúčame preto, lebo napríklad Jar by vám penil donekonečna a Savo potrebuje po čistení najmenej 12 hodín vyprchávať, aby sa vyparili nežiaduce látky. K pravidelnej údržbe dna bazéna jednoznačne patrí vysávanie. Vybrať si môžete z manuálnych, ale aj robotických vysávačov, ktoré spravia prácu za vás.

Filtrácia vody v bazéne
Z bezpečnostných dôvodov sa kúpanie počas zapnutej filtrácie neodporúča, nakoľko je filtrácia zapojená do elektrickej siete. Zdroj: archív redakcie

Možnosti čistenia vody v bazéne

Ak použijeme chémiu na vyčistenie vody v bazéne, kedy najskôr sa môžeme po vyčistení opäť v bazéne kúpať?

Po použití chémie na vyčistenie vody v bazéne by sa malo počkať na to, kým sa chemikálie úplne rozpustia a rozložia v bazéne. Tento proces môže trvať niekoľko hodín až dní v závislosti od použitých chemikálií a množstva vody v bazéne. Je dôležité dodržiavať návod na použitie konkrétnej chémie a odporúčané čakacie doby pred kúpaním sa v bazéne. Väčšinou sa odporúča počkať aspoň 24 hodín, aby sa zabezpečila bezpečnosť a účinnosť použitej chémie.

Ak nechcem používať chémiu, aké iné možnosti čistenia vody odporúčate?

Existuje niekoľko alternatívnych spôsobov čistenia vody v bazéne bez použitia chémie. Účinným spôsobom čistenia bazénovej vody, ktorý je šetrnejší než chlór, je kuchynská alebo morská soľ. Do vody ju pridávame v množstve 4 – 5 mg na liter. Táto koncentrácia je príjemná na kúpanie, pretože soľ neštípe v očiach. Naďalej je však potrebné používať prípravok na úpravu pH vody, pretože soľ pH zvyšuje.

Jednou z finančne nákladnejších možností je použitie ozónovej čistiacej sústavy, ktorá používa ozón na elimináciu baktérií a nečistôt v bazéne. Obmedziť množstvo chlóru v bazéne sa tiež dá využitím UV lampy. Bez ohľadu na zvolenú metódu je však dôležité dbať na pravidelné čistenie a údržbu bazéna.

Môžem použiť na čistenie bazéna modrú skalicu?

Modrá skalica sa na údržbu vody jednoznačne neodporúča. V zvýšenej miere je toxická a kúpanie vo vode predávkovanej modrou skalicou môže spôsobiť zdravotné problémy. Veľmi nevhodné je použitie modrej skalice do bazénov pre deti. Okrem toho je nebezpečná aj pre vodné organizmy.

Aký je princíp úpravy slanej vody v bazéne?

Úpravňa slanej vody pracuje na princípe elektrolýzy tak, že sa do bazénovej vody rozpustí slabá koncentrácia soli (asi 0,35 %). Následnou elektrolýzou sa z elektród, ktorými prechádza elektrický prúd, do vody uvoľňuje voľný chlór, ktorý okamžite dezinfikuje vodu. Nevýhodou takejto úpravy vody je to, že železné a antikorové súčasti bazéna a jeho príslušenstva v slanej vode rýchlejšie korodujú.

Zazimovanie bazéna

Musí sa na jeseň obyčajný nafukovací bazén zazimovať?

Zazimovať by sa mal každý typ bazéna. Zazimovanie bazéna je dôležité, inak mráz napácha nezvratné škody na vašom bazéne. Tým, že voda po zamrznutí zväčšuje svoj objem, môže ľahko steny bazéna potrhať a zničiť. Nafukovací bazén odporúčame vyčistiť, nechať poriadne vyschnúť a uložiť na suché miesto, kde teplota vzduchu neklesne pod 0 °C.

Ako zazimovať bazén s pevnou konštrukciou (kostrou)? Je nutné ho rozobrať a na zimu uskladniť?

Pri zazimovaní bazéna je potrebné bazén kompletne vypustiť, rozložiť pevnú konštrukciu a odmontovať všetko príslušenstvo, ako sú hadice a filtrácia. Bazén následne očistite čistou vodou a nechajte ho dostatočne vyschnúť. Kovové prvky odporúčam ošetriť prípravkom proti korózii. Potom ho zrolujte a uložte na suché miesto s teplotou nad 0 °C. Filtračný systém a ostatné komponenty tiež treba očistiť a skladovať na suchom mieste bez mrazu.

Na ďalšej strane nájdete praktické tipy, ako ušetriť pri vyhrievaní vody v bazéne.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.