Aký povrch je vhodný okolo bazéna? Rozhodnúť môže odolnosť aj nároky na údržbu
Bazén na záhrade je veľká vec a často splnený sen majiteľov domu. Zároveň je to však i veľká zodpovednosť. K starostlivosti o vodu a samotný bazén sa pridáva aj ďalšia nevyhnutná požiadavka – úprava bezprostredného okolia bazéna. Zoznámte sa s prednosťami a slabinami povrchov, ktoré sa okolo bazénov pokladajú.
Galéria
Aké funkcie by malo spĺňať okolie bazéna?
Či už ide o bazén nadzemný, polozapustený alebo zapustený, každý druh potrebuje istú úpravu okolia. V niektorých prípadoch je dôležité myslieť na vhodný povrch ešte pred samotným osadením bazéna na záhrade. Aké vlastnosti a funkcie požadovať?
- Pohodlný prístup do bazéna: Okolie bazéna by malo poskytovať také podmienky, aby ste do bazéna mohli pohodlne vojsť aj z neho vyjsť. Ide tiež o priestor na odkladanie nafukovačiek alebo umiestnenie záhradných ležadiel. Často k bazénu vedie chodník, ktorý sa priamo prepája s plochou okolo bazéna. Aj vďaka tomu sa do bazéna nezanášajú nečistoty z trávy alebo štrkových a pieskových častí pozemku.
- Bezpečnosť: Žiadanou vlastnosťou povrchu okolo bazéna je protišmykovosť a odolnosť voči nadmernému rozpaľovaniu.
- Odolnosť a jednoduchá údržba: Povrch musí vykazovať odolnosť voči mínusovým teplotám, poveternostným vplyvom, vlhkosti a nepodliehať skorej degradácii. Pri niektorých materiáloch je nevyhnutná pravidelná údržba a obnova náterov, ďalšie prekvapia dlhými rokmi bez starostí navyše.
- Estetika a dizajn: V neposlednom rade sa povrch okolo bazéna vyberá i podľa štýlu záhrady a domu. Nemusíte zotrvať len pri jednom materiáli. Vhodnou kombináciu môžete dosiahnuť zaujímavú harmóniu funkčnosti, praktickosti a estetiky.
Druhy povrchov okolo bazéna a ich základné vlastnosti
Tak, ako máte na výber z množstva bazénov rôznych veľkostí, materiálov a tvarov, aj povrchová úprava okolia prichádza s rozmanitými možnosťami. Pri výbere zvážte rozpočet, trvácnosť povrchu, jeho vlastnosti (tepelná vodivosť, pevnosť, klzkosť, nasiakavosť) a nároky na udržiavanie.
Tráva
Pri jednoduchých bazénoch môžete vídať trávu. Nejde síce o najpraktickejšie riešenie, no ak ide o bazén, ktorý sa po letnej sezóne odkladá, predstavuje práve trávnik základné, cenovo nenáročné riešenie. Nevýhody sú zrejmé – tráva je náchylná na rozmočenie a pri letnom šantení detí sa do bazéna zanesie nielen tráva, ale aj zem. Náhradou za trávu môže byť umelý trávnik s odtokovými kanálikmi.
Riečny štrk
Ďalším jednoduchým, no skôr dočasným riešením pre nadzemné a polozapustené bazény, je vysypanie okolia bazénu vrstvou riečneho štrku s vysokou mierou zaoblenia. Po prírodnom štrku sa síce príjemne chodí, no malé kamienky nemusia vyhovovať malým deťom. Štrk sa navyše do priestoru postupne roznáša.
Drevená podlaha
Okolie bazéna vytvorené z dreva pôsobí hrejivo, tradične a pri správnom výbere dreva a jeho odtieňa i luxusne. Drevo je príjemne mäkké pri chôdzi naboso a nerozpaľuje sa. Do prostredia s vyššou vlhkosťou však treba zvoliť vysokoodolné drevo. S takými vlastnosťami prichádzajú exotické dreviny, ktorých cena nepatrí k najnižším. Drevo v okolí bazéna si bude vyžadovať opakovanú aplikáciu náterov, inak hrozí jeho zašednutie, hnitie až postupné rozpadnutie.
Zámková dlažba
Zámková dlažba sa osvedčila predovšetkým na plochy, ktoré sú nadmerne zaťažované (príjazdové cesty, plochy na státie pre autá). Ak máte zámkovú dlažbu na záhrade, nemusíte ani v prípade bazéna siahať po inom materiáli. Veľkou prednosťou je možnosť rýchlej výmeny poškodených kusov. Slabinami sú však vyššie nároky na údržbu škár a nosenie kremičitého piesku na nohách do bazéna.
Betónová dlažba
Betón ako taký nie je práve estetickou voľbou. Rozpaľuje sa a súvislé plochy sú časom náchylné na praskanie. Terasová a záhradná betónová dlažba je však veľmi populárnou alternatívou, ako spevniť dostatočne veľké plochy. Vrátane tej okolo bazéna. Na výber máte z rôznych veľkostí dlaždíc a farebných odtieňov. Hoci sa aj takáto betónová dlažba rozpaľuje, nemožno jej uprieť schopnosť odolávať zubu času a bazénovej chémii.
Gresová dlažba
Ako gres je označovaný jednoliaty materiál, ktorý vzniká z kameňa rozdrveného na prach. Rozdrvený kameň je vylisovaný a pri vysokej teplote vypálený. Výsledkom je materiál, ktorý presvedčí odolnosťou voči oderu, teplotám, priamemu slnečnému svetlu aj chemikáliám, nízkou nasiakavosťou i mrazuvzdornosťou. Zaujme oku lahodiacou estetikou. Na rozdiel od známejšej keramickej dlažby, je rovnaký na povrchu i vo vnútri. Cena za meter štvorcový patrí k tým vyšším.
Prírodný kameň
Ak sa rozhodnete pre prírodný kameň, vaša záhrada získa parádny stredomorský nádych. Výhodami prírodného kameňa sú mrazuvzdornosť, pevnosť, bohatý výber a prirodzený vzhľad. Nevýhodami vysoká cena, vyššie požiadavky na robustnosť a kvalitu základne, do ktorej sa kameň pokladá (štrk vs. betón). Majte tiež na pamäti, že prírodný kameň sa na priamom slnku zahrieva.
Drevoplast (WPC)
Drevoplast (označovaný ako WPC – wood-plastic composite) je moderný materiál, ktorý vzniká zmiešaním drevnej múčky a plastovej kompozitnej prímesi so zmesou spojív, farbív a stabilizátorov. Ide tak o čiastočne umelý materiál, ktorý sprostredkúva pozitívne vlastnosti dreva (vzhľad, mäkkosť, príjemný došľap) a eliminuje jeho nedostatky. Drevoplastové dosky lepšie znášajú vlhkosť, UV žiarenie či kontakt s chémiou. Nevyžadujú obnovu nátermi a sú považované za bezúdržbové. Avšak, na trhu nenájdete WPC dosky rovnakej kvality, a najmä tie podozrivo lacné môžu po čase stratiť farbu a vykazovať tvarové nedostatky.
Kombinácia materiálov
Pri realizácii okolia bazéna nemusíte zostávať len pri jednom materiáli. Zaujímavé sú aj projekty, ktoré kombinujú viac druhov povrchov a ťažia z nich maximum dobrých vlastností. Vznikajú tak originálne priestory a zákutia s jasne stanoveným účelom.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre