Postrek proti pukliciam
Zdroj: Jana Komadelová

Ak na rastlinách objavíte puklice, rýchlo konajte! Poradíme vám, ako ich rozpoznať a čo robiť

Ak sa na vašich rastlinách objavili puklice, je dôležité rýchlo konať, aby ste zabránili ich šíreniu a poškodeniu rastliny. Tu je niekoľko krokov, ako sa môžete týchto škodcov zbaviť.

Puklice sú malí škodcovia, červce, ktoré spolu s voškami, so štítničkami a s molicami zaraďujeme medzi voškovitý hmyz. Ide o cicavý hmyz, ktorý sa živý rastlinnými šťavami.

Ako rozpoznať prítomnosť puklíc na rastlinách?

Biely voskový povlak

Puklice sa často objavujú ako malé biele múčnaté povlaky na listoch, stonkách alebo na spodnej strane listami.

Lepivý medovitý povlak

Ako produkt ich cicania sa na rastlinách často objavuje lepkavá, sladká substancia známa ako medovitý povlak. Táto substancia môže priťahovať ďalší hmyz, ako sú mravce a takisto môže viesť k šíreniu čiernych plesňových povlakov na listoch.

Ďalšie príznaky napadnutia

Infikované rastliny môžu vykazovať príznaky ako vädnutie, deformácia listov, strata farby a celková slabosť rastliny. V ťažkých prípadoch môže dôjsť až k uhynutiu postihnutých častí rastliny.

Puklice na rastline
Zdroj: shutterstock.com

Rastliny náchylné na puklice

Pretože sa tieto škodce živia rastlinnými šťavami, majú tendenciu uprednostňovať rastliny s vysokým obsahom šťavy. Často postihujú druhy, ako sú napríklad orchidey, sukulenty a kaktusy, oleandre, hortenzie, izbové figovníky, citrusy či africké fialky.

Najlepšie metódy na prevenciu výskytu

Prevencia je pri tomto škodcovi kľúčová na to, aby ste udržali zdravé a krásne rastliny bez potreby použitia pesticídov. Najúčinnejšou metódou je pravidelná kontrola rastlín, ktorou dokážete veľmi skoro identifikovať prítomnosť puklíc alebo počiatočné znaky napadnutia. Kontrolujte spodnú časť listov, puky a krehké výhonky,  ktoré sú často obľúbenými miestami pre puklice.

Ďalšou účinnou metódou je udržiavanie čistoty v záhrade. Preto z nej odstraňujte všetky odumreté rastlinné zvyšky a burinu, ktoré môžu poskytnúť úkryt alebo potravu pre puklice a iné škodce.

Puklice na rastline
Zdroj: shutterstock.com

Rovnako odporúčame zamerať sa na odolnejšie druhy rastlín. Vyberajte si druhy, ktoré sú odolné proti pukliciam alebo menej atraktívne. Veľmi dôležitá je aj starostlivosť o rastliny. Nezabúdajte na ich pravidelnú zálievku a výživu, pretože zdravé rastliny sú menej náchylné na akékoľvek škodce. Je dôležité v záhrade podporovať aj výskyt prirodzených predátorov týchto škodcov, ako sú lienky, zlatoočká. Tie prilákate do záhrad napríklad aj výsadbou levandule či nechtíka.

Puklice na rastline
Zdroj: shutterstock.com

Recepty na efektívny boj

Mechanické odstránenie

Použite vatový tampón namočený v alkohole alebo v mydlovej vode, aby ste ním puklice fyzicky odstránili z listov a zo stoniek oleandra.

Postrek mydlovou vodou

Pripravte si roztok vody a jemného mydla (ideálne, ak použijete ekologické). Tento roztok nastriekajte priamo na puklice. Mydlo pomáha rozbiť ochranný voskový obal puklíc, čím ich zneškodníte.

Použitie olejov

Neemový olej, nazývaný aj nimbový olej, má mimoriadne cenné zloženie, vďaka ktorému ho možnou účinne použiť v boji proti pukliciam prírodnou cestou. Tento olej  pokryje škodce tenkým filmom, ktorý im znemožní dýchanie. Dôležité je aplikovať olej rovnomerne a dôkladne ním pokryť všetky postihnuté miesta.

Biologická kontrola

V boji proti pukliciam môžete vyskúšať nasadiť na puklice svojich prirodzených nepriateľov, ako sú napríklad lienky alebo parazitické osičky, ktoré sa živia puklicami. Tento spôsob je ideálne použiť najmä v uzavretých priestoroch, ako sú skleníky a fóliovníky.

Chemické postreky

Ak je napadnutie puklicami príliš rozsiahle a ostatné metódy nefungujú,  môžete zvážiť použitie insekticídu. Vyberte si prípravok špeciálne určený na puklice a vždy dodržiavajte návod na použitie, aby ste predišli poškodeniu rastliny a minimalizovali vplyv na životné prostredie. Použiť môžete jednozložkové boritanové listové hnojivo alebo dusíkaté listové hnojivo obsahujúce citrusovú silicu, ktorá zvyšuje odolnosť rastlín proti cicavým a žravým škodcom.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje