Ako zneškodniť puklice

image 41651 25 v1

Niekoľko rokov pestujem tučnolisty (Crassula) a po prvýkrát ich napadli puklice. Na rastline som našla tri rôzne „kopčeky“. Neviem, či sú to rôzne vývojové štádiá puklíc alebo ide o niečo iné. Prosím o radu, ako ich môžem zlikvidovať. Ďakujem. (Jozef L., Poprad)

Na izbových rastlinách najčastejšie škodí červec izbový (Coccus hesperidum), červec citrónovníkový (Pseudococcus citri) a štítnička brečtanová (Aspidiotus hedera). Ľudovo sa nazývajú aj puklice, lebo vytvárajú sivohnedé príkrovy (kopčeky, štítky), ktoré po stlačení pukajú. Spomínané škodce cicajú rastlinné šťavy, čím oslabujú rastlinu, odoberajú jej živiny. Okrem toho červec izbový a citrónovníkový vylučujú lepkavú medovicu. Tá je živnou pôdou pre rôzne druhy húb, napríklad čerňovky, ktoré vytvárajú na listoch a ďalších častiach rastliny čierny povlak. Červce aj štítničku možno ľahko ničiť mechanicky – opakovaným umývaním celej rastliny vlažnou vodou s trochou mydla či saponátu, pomocou jemnej špongie alebo kefky. Umývanie treba neustále opakovať, aby sa zlikvidovali všetky vývojové štádiá. Z chemickej ochrany možno použiť systémové insekticídy Dursban 480 EC či Karate Zeon 5 CS. Prípravky treba striedať, striktne dodržiavať návod a použiť zmáčadlo, aby prípravok lepšie uľpel na hladkých listoch.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.